• Romantický

Ocenění (2013) (studentský film)

Na studentský film dost dobré!

Parazit (2019)

Tento režisér si rád hraje. Jeho The Host byl ve více věcech WTF, Artic Journal byl ve více ohledech nepřehledný a nevysvětlený. V Parasite si Pon Joon-ho hrál na Tarantina a jemněji okořenil vším, co dělal dříve. Což vzhledem k faktu, že korejská mentalita dovede být tarantinovská, není až tak úplně od věci. Kdybych měl něco vytknout, tak, že to občas příliš hrál na náhodu a na jistotu, že divák nebude schopen film analyzovat a pouze v ohromení vysloví: “Oóóó”. Myslím, že by se nic nestalo, kdyby film vypálil maličko “klišoidněji”. Pon Joon-ho mohl maličko scénáristicky zvolnit a nechat diváka dýchat. Finálně lidé mohou na konci cítit zmatenost (u mě má režisér i smůlu, že pro mě střídání žanrů není nic až tak nového, takže neohromilo). Nicméně technicky je film brilantní, herecky jsem měl občas pocit, že sleduju divadlo a oceňuju, že když už se do toho režisér pustil takhle, byl důsledný v tom, co dělal. P.S. Nevěřím uváděnému žánru filmu na ČSFD, zásadně ho nesleduji, takže jsem nepředpokládal, že by mělo jít o komedii. Což ani nejde.

Hotel delluna (2019) (seriál)

Přidávám se k lidem tvrdícím, že sestry Hongovy dovedou psát výborné příběhy. Hotel Del Luna nemá slabá místa a kupodivu vyzní nově a jinak. Majitelka hotelu je velmi plastická silná postava a ke konci jsem občas přestával sledovat titulky a zaměřoval se na spektrum výrazů její tváře. Viděl jsem ji v Scarlet Heart a tady nesmírně potěšila, o kolik je lepší (samozřejmě se mi také líbilo množství outfitů, které v průběhu seriálu ukáže). Celkově lepší, než Goblin. OST https://www.youtube.com/watch?v=Dtu5yGDttCw

Kingudamu (2019)

"To je blbý, to se bude líbit!" ■ Divné, že se film odehrává v Číně a mluví se japonsky, nicméně, je to podle japonské mangy, takže ok. Některé postavy mají nereálnou sílu, ale je to podle japonské mangy, takže ok. Nedá se říci, že je to špatný film - dobře vypadá, je jednoduchý, efektní a dívat se na Masami Nagasawu, jak se ohání mečem, není zlé. Nikterak silný počin, ale to asi ani nebyl cíl. Pokud večer není jiného co dělat, může být. ■ P.S. Generál Li Xin byl skutečnou postavou z konce Období válčících států, ale jestli prožíval zovna tohle, bych si nevsadil.

Lupin no musume (2019) (seriál)

Komediální lupičský, trhlý, parodický seriál s tragicky znějící hudební interpretací ústřední skladby Romea a Julie z roku 1968. Styl seriálu se zásadě nedá s ničím porovnat (napadá mě pouze Keizoku 2: SPEC, který je ale jiný žánr). Má to klišoidní, v každé epizodě se opakující prvky, což ale vůbec nemusí být zlé. Kjóko Fukada nemůže být sexi víc (ať zvedne ruku, kdo nad jejím vzhledem v průběhu seriálu alespoň 10x nepřemýšlel).

Koridor života (2019)

Vůbec to není zlé (přestože občas nepřehledné). Asi je podstatné s jakými představami na to kdo jde, ale kdo ví, že na začátku roku 1943, za blokády Leningradu, stavěly ženy od 14. let (“dívky s copánky”) železnici, která pomohla městu přežít a kterou Němci v úzkém koridoru odstřelovali, jak mohli, neměl by být sklamán. Samozřejmě to není dokonalé, ale postavy vychází ze skutečných charakterů a nálada odpovídá. V pondělí jsem se vrátil z Petrohradu, stále jsem trochu naladěný na ruskou notu a filmu celkem rozumím. ■ Režisér se vyjádřil: “Víte, jaký je rozdíl mezi současným Petrohradem a Leningradem v čase obležení? Ticho.”

Fortuna no hitomi (2019)

Kdyby byl úplný závěr trochu jiný, dal bych plný počet, protože Ryonosuke Kamiky je výborný, Kasumi Arimura k němu něžně sedne a forma vyprávění ve více scénách je krásná a citlivá. Byl by to krásný příběh, kdyby naprostý závěr byl trochu jinak scénáristicky vymyšlen. Na druhou stranu jsem tomuto režisérovi nedal nikdy méně, než čtyři hvězdičky (6x 4, 1x 5), takže i když odvede jen standard, je super (film jsem viděl a ohodnotil, aniž bych registroval jméno režiséra). ■ Trailer na vlastní riziko, protože je lepší vědět o filmu co nejméně https://www.youtube.com/watch?v=reHNOPa57aY

Yeojungsaeng A (2018)

Každý může udělat chyby. ■ Zvláštní, ale docela kompaktní. Dívka šikanovaná ve škole, bitá doma, utíká do virtuálního světa her, zázraků a psaní. Film ukazuje ne zrovna lehké téma realisticko-snovou formou. Je důležité, aby člověk někomu scházel. ■ Trailer https://m.youtube.com/watch?v=rxCdP5kLSqs ■ Oceňuji i po druhém vidění, občas to má i zajímavou ruční kameru. Film je podle webtoonu, takže je evidentně minimalizovaný z mnohem většího množství materiálu (oprava: Není. Webtoon není až tak rozsáhlý.).

Dong Yi (2010) (seriál)

Občasná ukřičenost, submisivnost a občasné šablonovité chování mi lezly na nervy, nicméně život Choe Suk-bin ve více bodech odpovídá (přestože si tvůrci mnohé dobásnili) a seriál je doopravdy kvalitni a táhne. Takže slabší maximum.

Nově psané dějiny (2019) (seriál)

Rozhodně ne špatné, přestože x-tá variace na již viděné. Ze standardu seriál vytahuje sympatický charakter hlavní hrdinky a zase jiné téma, kterým je práce historiků na královském dvoře v Koreji počátku devatenáctého století. Začínám získávat slabost pro zde v hercích neuvedenou Shin Se-Kyung a mrzí jen, že mě už poslední díly tolik nebavily. Dávám 71 %.