• Romantický

Noongil (2015)

Smutné téma, které se lépe zpracovat nedalo.

Brave Storm (2017)

Nejsem doma v tokusatsu filmografii, ale tipuji, že toto i v rámci žánru bude spíš podprůměr. Slabá režie, málo peněz. Masivní hudba pod slabšími akčními scénami. Není nutné to vidět.

Jedné jarní noci (2019) (seriál)

Stručně: "Krásné, dospělé a lidské." V celkovému pocitu nemám co doplnit k tomu, co napsaly holky. ■ MV "It Is You" https://youtu.be/A29gy1R8RLw ■ Bavily mě i detaily: Například hned v úvodu, kdy žena řekne muži klasickou frázi, aby byli pouze přáteli a on to odmítne, s tím, že to nedokáže - to je podle mě super mužné a i dost překvapivé vzhledem k faktu, jak běžné muži v takové situaci odpovídají. Nebo: Nedávno jsem v Hotel Del Luna oceňoval množství outfitů a styl hlavní hrdinky - tady to překvapivě vnímám podobně: Hlavní hrdinka ukázala množství nenápadných, ale k ní krásně pasujících stylů. Žádná barva nebyla výrazná - často zemité věci, které ale pasovaly k barevnému tónu jejích vlasů a i k ní samotné.

Království zombie (2019) (seriál)

Daebak!!! Překlad: “Trefa do černého!!!” V historicko-zombie provedení. Jiné, než standardní korejské seriály, přesto ale korejské. Kdo čeká horor, bude zklamán. Kdo není zvyklý na asijskou tvorbu, může si stěžovat na pomalost. Kdo je zvyklý, toho bude seriál držet od začátku do konce. Tvůrci se vykašlali na standardních minimálně 16 epizod a natočili jen šest, takže je to kompaktní a nenatahované. Těším se na druhou sérii, jen je škoda, že ji neudělali hned. Doo-na Bae super, ostatní herci také. Občasné záběry z výšky, použité zde, registruju v korejském seriálu poprvé. Trailer https://m.youtube.com/watch?v=4l-yByZpaaM

Vagabond (2019) (seriál)

Vagabond je smutné špionážně-politické-krimi-akční drama, ve kterém se hned v první epizodě zřítí letadlo a po zbytek seriálu pozůstalí zjišťují proč. Seriál atraktivní hereckým obsazením (Lee Seung-Gi a Suzy spolu byli už v Gu Family Book), akcí, která táhne po celou dobu a Marockými exteriéry. Pohled na politiku a biznis okolo ní je extrémně nerůžový a v průběhu sledování jsem si opakovaně říkal, že jsem rád, že žiji u nás. Hlavní záporáčka je hnusná, že se na ni skoro nedá dívat, úplný konec je zajímavý. Hodně doporučuji, aktuálních 88% není nadsazených. ■ Trailer https://www.youtube.com/watch?v=Qoh4Owl-qzQ

Příběh Nokdua (2019) (seriál)

Zajímavé. V některých seriálech se občas v druhé polovině nebo na konci překlopí děj z jednoho stylu do druhého. V The Tale Of Nokdu to udělali, ale povedlo se jim to dost organicky a přirozeně. První polovina působí odlehčeně, viz https://youtu.be/GNYpIObmAJ4 , pak ale příběh zvážní a je celkem o něčem jiném. Kupodivu mi to tentokrát ani nevadilo. Z letošních dvou seriálů s Kim So-hyeon je tento určitě ten lepší. Má mnohem víc co hrát. Na hodnocení 4* má velkou zásluhu 1) postava prožrané hočičky, která mi nejdřív lezla na nervy, ale nakonec jsem si ji docela oblíbil ("Dělám to, abych přežila"), 2) málo vídaný gender-bender, kdy se muž obléká jako žena (a nevypadá zle), 3) samotná Kim So-hyeon, která předvedla druhou nejpřirozenější líbací scénu, jakou jsem dosud v jihokorejské kinematografii registroval. Poslední epizodu, kdyby zkrátili na 15 minut, nic by se nestalo, považuji ji ale za úlitbu fanouškům.

Miseongnyeon (2019)

Beze zbytku souhlasím s touto recenzí http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20190402000505 ■ V Another Child nejde o to, jak se příběh vyvine, ale co se stane postavám v něm. Je to velmi uvěřitelné, smutné, chvílemi kruté a chvílemi obdivuhodné. Postavy jsou absolutně živé, absolutně odlišné a přesto na cestě lásky, nenávisti, žárlivosti, soucitu, pohrdání a zrady vzájemně výborně interagují. Je bolestivé sledovat nedospělost a zbabělost některých postav, je povznášející vidět odhodlání a progres u jiných. Obdivuji a nemohu hodnotit jinak, než maximálně. ■ Trailer https://m.youtube.com/watch?v=e1couYIUX4k

Nikdo (2019) (seriál)

Trailery https://m.youtube.com/watch?v=j79HxH-ybkQ ■ Proč jen 3*? Mohli to vykrátit o pár epizod a děj z “předešlého komixu” mě spíš otravoval. Jako celek 70%. Na druhou stranu mi překvapivě sedly poslední dvě epizody. Ale popořádku: Extra-ordinary You (překlad korejského názvu zní: A Day I Discovered - přičemž slovo "den" je současně jméno konkrétní postavy) hraje velmi zajímavě s tím, že si několik postav uvědomuje, že jsou v komixu - na rozdíl od těch, kteří si to neuvědomují, nezapomínají, co se stalo mimo pódium ve stínové zóně (a mohou mít vizi skriptu budoucího děje), uvědomují si, když jsou kdykoli vytaženy ze stínové zóny a hozeny do nové scény (občas dostávají vyloženě klacky pod nohy). Postavy se tváří tvář tomuto více či méně snaží žít svůj život a najít štěstí alespoň ve stínové zóně. Autor je zatracován, označován za krutého, současně je možné ho zkusit prosit nebo se k němu modlit. Celá myšlenka s komixem je docela originálně sympaticky promyšena - ve chvílích, kdy jsou postavy nuceny plnit na pódiu přání autora, často slyšíme, co se jim v té chvíli honí hlavou - jediné, co vytýkám, je onen děj z předešlého komixu v druhé polovině seriálu. Nevzpomínám si, kdy jsem viděl něco podobného. Kdyby to méně natahovali a učinili ještě kompaktnější, mohlo být super. ■ “Jsem vedlejší postava. Stále ji vidím jen zezadu.” ■ “Při další scéně už budeš suchý.” ■ “Jsem rád, že její charakter tentokrát autor nezařadil.” ■ “Autorovi schází kreativita.” ■ “Pro mě jsi hlavní charakter.” ■ “Je to jedno. V další scéně si to nebudou pamatovat.” ■ P.S. Herečka v hlavní roli, Kim Hye-Yoon, zde na ČSFD zatím není zařazena. Doslova "nemá jméno".

Čičbul (2019)

Komentář našich Prťat: "Rozkošné!"

Carnival Row (2019) (seriál)

Velmi silné 4*. Píšu obsah. ■ Mimo něj: Carnival Row není tak cynické, jako kdyby to tvořilo HBO, má to však velmi zajímavé prostředí. Opticky to vypadá jako neo-viktoriánský industriální přelom 19. a 20. století ve fantasy světě. Ušmudlané zemité barvy, starý vzhled. Stále se používají kočáry, elektřina už existuje jako luxusní novinka. Víly pracují v bordelu, faunové jsou sluhy. Do toho vykuchané mrtvoly s vnitřnostmi po celé scéně a dvojice detektiv-víla se společnou minulostí a mnoha nevyslovenými tajemstvími. Bohatý faun, který se nastěhoval do nóbl čtvrti, rozmazlená, nafoukaná dědička se starším bratrem, kancléř, který má starosti se ženou, synem a politickou opozicí. Neo-noir, který diváky polarizuje - stačí se podívat na zdejší hodnocení. ■ Trailer https://www.youtube.com/watch?v=369LHB9N-Ro