• Romantický

Aokigahara - les sebevrahů (2010) (TV film)

Dobře zvolená forma a realizace, ale řešit, jestli dokumentu o lesu sebevrahů pod horou Fuji dát tři, čtyři nebo pět hvězdiček, považuji za divné. Proto nehodnotím.

Ansacu kjóšicu (2015)

Bizarní a trhlá zápletka. Anime neznám, podmínečně 4*, čekám na pokračování.

Co všechno věděla Maisie (2012)

Mám dvě stejně staré dcery. Tvrdím, že na dětech je velmi poznat, jak to vypadá u nich doma. Z tohoto pohledu je What Maisie Knew perfektní snímek. Důsledně sledující život z pohledu Maisie. Útržky rozhovorů, pohled oknem, otevřenými dveřmi. Stres, který se odráží na malé tváři. Maisie se v podstatě nemá zle, mohla by na tom být mnohem hůř. Ona sama by se asi za nešťastnou neoznačila - jednak dítě o takovýchto věcech nepřemýšlí, jednak má rádo své rodiče, ať dělají cokoli, jednak těžko porovnávat, když nikdy nezažilo nic lepšího. Postavy jejích rodičů by zasloužily samostatný rozbor. Nejsou zlí lidé. Matku bych označil za nedospělou - stále se chová jako puberťák (podobného člověka znám). Otec působí rozuměji, stejně jako matka však jde primárně za svojí prací. Pozitivní je, že nepřekročí linii, kdy by své dceři vědomě ublížili. Realistický film. ■ Poznámky: Ve scéně v nahrávacím studiu jsou na stole sluchátka Bowers & Wilkins P5 (mám identické). Hra, která je hrána na konci filmu, jsou Monopoly. Starší dcera mě v ní zrovna včera vymlátila :). ■ Upozornění: Výše uvedený obsah filmu od distributora obsahuje nepřesnosti a chyby (pravděpodobně psáno někým, kdo film neviděl). ■ U Onaty Aprile není na ČSFD (ani iMDB) uveden věk (vlastně žádný životopis - což u člověka jejího věku považuji za správné), našel jsem ale článek, že jí v čase natáčení bylo šest let.

Orel skalní: Král hor (2014) (TV film)

Pokud se tomuto dokumentu dá něco vytknout, tak jen určitá "standardnost", kterou u mě způsoboval hlas vypravěče. Jinak je to film vytvořený lidmi, kteří přírodu doopravdy znají a vědí, co (a jak) natočit.

Kapitán (1960)

Stará příjemná francouzská klasika.

Pandy (2013) (studentský film)

Ubírám jednu hvězdičku, protože mi nesedí logika, na které tvůrci stavěli - že co lidé dělají, musí být nesprávné. Návštěvníci zoo nemusí být zblbnutý dav. Zvířata v zoo nemusí být chudáci. Připadne mi, jako by tvůrci filmu byli fascinováni sebemrskačstvím. ■ P.S. Jako alegorie ok, ale evolučního hlediska nemá logiku, aby se živočichu bez ocasu vytvořil ocas jako má potkan. Takový ocas musí na něco sloužit. Může být chápavý, může se jím udržovat rovnováha, může upadnout v případě hrozícího nebezpečí. Nicméně návrat k něčemu, co bylo v průběhu vývoje ztraceno, je vždy velký problém (až nemožné). Než se toho dosáhne, je třeba mnoho mezistupňů a všechny musí být pro nositele výhodné.

Hojič (2014) (seriál)

Nejvíce strhující asijský seriál od podzimu 2014, kdy jsem viděl It is ok, that is love (děkuji Zíze a Zelilu, které mě nepřímo přesvědčily sledovat). Oceňuji scénář. Není sice originální, je však sympaticky nedebilní. Herecké výkony vynikají. Ji Chang-Wook se mi líbil víc, než v Empress Ki, dostal víc prostoru, byl mužnější. Park Min-Young nejen, že měla lepší (hravější, zábavnější, odvážnější) postavu, než v Sungkyunkwan Scandalu, ale myslím, že také už umí lépe hrát (že se na ni super dívá, je standardní fakt). Předvedla několik nových tváří. Yoo Ji-Tae byl klasicky velmi dobrý (příjemný, profesionální). Úžasné, že Kim Mi-Kyung dostala konečně po mnoha vedlejších rolích roli téměř hlavní. Zasloužila si ji, užila si ji, v roli hackerky vynikla. Ajumma je cool! OST. OST2. ■ Trailer https://m.youtube.com/watch?v=zwbwmYi0nlo

Otomen (2009) (seriál)

Trochu zklamání. Akceptuju japonskou trhlost, ale nevidím důvod spojovat fakt, že muž rád vaří a šije, s milováním plyšáků. Nevidím souvislost, ale budiž. Detail. Nevadí mi (a naopak to může být pozitivum), když jsou mnohé epizody nenavazující, ale občas jsem se ztrácel v časové posloupnosti a několikrát mě vyloženě naštvalo, když se rozjela akce a střih, konec, načež se na to v další epizodě nenavázalo. Scénář je nejslabším bodem seriálu a u mě to nezachraňují ani kulturní narážky, občas fajn humor a dobře hrající herci. Těšila mě Kaho a malinko mi vadilo, že jí mohlo být víc. Uvažoval jsem nad 4*, úplný závěr mě pobavil, ale co bylo před ním mě docela štvalo (plus mě lezl na nervy učitel angličtiny, který dělal, že je Obama) a občas jsem malinko popostrkoval, což se u mě nestává často (a ještě u pouze dvanáctidílného seriálu). Takže 3*. ■ Co tu na ČSFD není zjevné, je fakt, že se jednalo o dvě série, první osmidílnou s trváním cca zde uvedených 36 minut, druhou čtyřdílnou, přibližně o 7 minut na epizodu delší, vysílanou tři týdny po první.

Nagano 1998 - hokejový turnaj století (1998)

Ještě zpětně mám slzy v očích. Pamatuju, jak jsem vstával v pět ráno na každý náš zápas. Jak nikdo u nás v té době nepracoval. Třicet tisíc lidí, kteří od pěti rána sledovali finále v centru Prahy. Úžasné.