• Romantický

Sedmero krkavců (2015)

Mám jedinou výtku a to je jazyk. Sedmero krkavců je česko-slovenská produkce, ke které kvůli stylu, prostředí a hudbě lépe sedne slovenština, na druhou stranu si myslím, že například Zuzana Bydžovská jako čarodejnice, je ve svém rodném jazyce ještě lepší. Škoda, že nemůže být, aby čeští herci mluvili česky a slovenští slovensky. Naštěstí Martha Issová většinu své role mlčela (hrála šarády) a byla úplně skvostná. ■ Zdejších 74% je málo.

Hwangjereul wihayeo (2014)

Ne zlý pokus vytvořit (se slušnou dávkou bojových scén, erotiky a trochu intrik) vztahové cool drama. Nejvíc se mi líbila ta erotika (na druhou stranu, když se podíváte na trailer a fotky tu, většinu z ní uvidíte). Nedovedu přesně definovat v čem to nevypálilo, ale myslím, že sniper18 má v dost věcech pravdu. ■ Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=cj_r792eqg4

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Láska, která je krásná, pravdivá a ze které současně mrazí. V tváři Anakina Skywalkera se zrcadlí budoucí Darth Vader, přitom je ale naprosto uvěřitelné, že ho Padmé může tak milovat.

Národní reprezentace (2009)

Sportovní film o korejském týmu skokanů na lyžích (který nemá dodnes víc, než pět členů). Jen tři hvězdičky, protože mi lezla na nervy občasná hysterie, občasná uřvanost, občasná pasivita a občasné nereálného chování zúčastněných. Škoda. Trochu scénáristicky ubrat by to chtělo. Takové As One se mi líbilo mnohem víc (mělo taky víc z čeho těžit).

Madžo no takkjúbin (2014)

Kdybych měl hledat největší slabinu, tak asi, že mohli mít víc peněz. Jinak si nedovedu vysvětlit nedokonalosti v trikové práci. Jijiho ještě zvládli fajn (chápu, že kočka nemohla být skutečná - dosáhnout, aby hrála, jak má, by byla nadlidská práce), ale mnohé další triky mohly být lepší (hroch). Škoda, protože jinak je to lepší, než jsem čekal. Z animované verze zbylo málo - prostředí je jiné (více japonské), děj je jiný (tvůrci sáhli po jiných dílech novely), vážnější, méně pohodový. Celkově více japonské (včetně občasné trhlosti, uletěnosti a emotivnosti). Kiki je starší, Osono je jiná, ale fajn (její manžel povahově odpovídající), Tombo není tak otravný, jako v anime. Odlišnost děje demonstruje, že se ve filmu neobjevuje žádná z dalších stěžejních postav anime. ■ Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=aA1Nz9CnNKQ ■ Finálně. Tvůrci to zvládli velmi dobře. Fuka Koshiba je Kiki a film má ducha, kterého má mít.

Shinobidô (2012)

Intro: Skrytá vesnice nindžů, už roky nemilosrdně bojující se zamaskovaným klanem samurajů ("Klan černého pera"). Nejschopnější dívka z vesnice poslána jako špeh do města, s úkolem zabít velitele klanu. Zjišťuje, že svět není černobílý. ■ Připomíná mi to béčkové filmy a nindža filmy, točené před několika desetiletími. Na pozadí pomsty, maličko exploatační, krví potřísněná romance. Doslova uvažuji, zda režisér nevzdává záměrně žánru hold. Jednoduchý děj. Co se mi ale líbí (mimo Aimi Satsukavy, která je taková méně roztomilejší Maki Horikita), je právě nečernobílost. City (hlavní hrdina je dostatečně sympatický a mužný - líbila se mi scéna, kdy tři lidé sedí u večeře a jedí rybu - v tu chvíli se mi honila hlavou myšlenka, že "by ji brali"). Realističnost vs patos. Z filmařského hlediska mě zaujalo, jak scéna často "stmavne". Stmívačka, jaká se dělá na konci scén, chvíli před tím, než přijde nový záběr. V Shinubido ale nový záběr nepřijde a scéna pokračuje tmavší. Dost by mě zajímalo, co tím chtěli tvůrci docílit (mimo tmavých tónů). Pak je dost zajímavá minutuatřičtvrtě trvající bojová scéna. ■ Co se plakátu týče, tento je víc cool: http://asianwiki.com/images/e/e0/Shinobido-p1.jpg ■ Pokud máte rádi žánr, bude se vám líbit.

Králův dvojník (2012)

Princ a chuďas jako výrazně vážnější kostýmové historické drama.

Forrest Gump (1994)

Dokonce jsem to jednou viděl v Řecku a s řeckými titulky :). Pak to viděla i starší dcera a dnes, poprvé, prťata (7 let). Třeba říci, že prťata k tomu přitáhla ona. ■ Edit 1. 7. 2023: Prťata viděla film opět a vůbec si ve svých 15 letech nepamatovala, že ho už před osmi lety viděla.

Kiseidžú: Part 2 (2015)

Od vidění prvního dílu před půlrokem se stalo několik věcí: Shota Sometaniho považuji za "značku". Ai Hashimoto jsem viděl v jednom seriálu, dvou filmech a už pro mě není "neznámou" přítelkyní hlavního hrdiny. A zapomněl jsem docela dost z prvního dílu. I tak mám ale pocit, že to jde jinam, neříkám, že zle. Asi se na první díl budu muset podívat znovu. Každopádně zajímavé.