X-Men Origins: Wolverine (2009)

Pro mě nejhorší Xmen. Hugh a Liev jsou v pohodě a jejich férovky největší ozdobou. Ovšem smutný je že úplně největší ozdobou jsou úvodní titulky jak si borci projdou snad všemi největšími válečnými konflikty a vždy to někdo z nich koupil. Jinak je film hromada nudných klišé.

Vyměřený čas (2011)

Hm, zajímaví a docela originální nápad. Přibližně jednu třetinu to i docela fungovalo, ale později už film ztrácel grády. Znovu mám pocit že se z toho dalo vymlátit více, ale to už je zřejmě osud většiny takovýchto scifi. Obsazený je to celkem přijatelně. Justin je fajn i když by se měl věnovat spíše zpívání, tam je jistější, Amanda si mohla prohodit roly s Olivii a Cillian je skvělý. Vyměřený čas je solidní sci-fi, ale osobně sem čekal něco více. Když už ne promakanej scénář, tak alespoň kvalitně natočenou, suprovou akci či honičky, protože všeho toho tu je tak napůl, především se tu hodně běhá. Nu což člověk nemůže mít všechno.

Skyfall (2012)

Skyfall si velmi dlouho říkal o to být nejlepším bondem. Sam Mendes je vynikající režisér takže měl předpoklady aby se mu to povadlo. Zhruba dvě třetiny filmu se mu to daří. Naservíroval nám spíše komorní drama se zajímavými postavami a kvalitními dialogy, to občas protnul nějakou tou honičkou či akcí. Velice důstojný záporák nemá žádné přehnané ambice, jako je ovládnout svět, jen se chce někomu pomstít. Dokonce tu chybí i bondGirl (i když její roli částečně zastupuje Moneypenny). Ovšem největší radost jsem měl z různých odkazů na staré Bondy, ať už to byl Q se svými vynálezy (rádio :-D) nebo typicky bonďácká stříbrná kára. Proč že jsem to nedal plný počet hvězd a neposadil Skyfall před Casino Royale? Odpovědí je závěrečná přestřelka v opuštěném domě (zhruba poslední třetina nebo čtvrtina filmu). Pravda je že ji Sam natočil fakt bezvadně. Krásně to vybuchuje, padouši dostávaj co proto a Bond je krásně nesmrtelný, ale nějak mě to nezapadlo do toho děje co běžel před tím. Herecky snad všichni obstáli na výbornou, Dan je v mých očích nejlepší Bond, Judi Dench je dokonalá, Fiennes, Whishaw i Bardem jsou perfektní a Naomie Harris je roztomilá.

Bláznivý příběh Robina Hooda (1993)

Blbost a strašná, ale někdy se tu objeví výborný fóry či vtipné scény (viz, bitka na mostě s Jeníčkem nebo Mrkal) Bejt šerifem tak při jeho závěrečném rozhodování si snad vyberu umřít. :-D . Jinak šerifovo komolení vět je taky velice vtipný nápad. Stejně tak závěrečná pointa se zámkem. Už to vidět nemusím, ale párkrát jsem se docela bavil

Nespoutaný Django (2012)

Tarantinovky buď miluješ a nebo nenávidíš, nic není mezi tím. Já, Tarantinovky miluju. Tarantino je borec a Django je boreckej film. Je Django nejlepší Tarantinovka? Ne to rozhodně ne, ale je to neskutečně zábavná, vtipná a nevšední záležitost se svěžími dialogy (skvělá je scéna s „pytli“ na hlavě), parádní, docela drsnou akcí a skvělými hereckými výkony. Waltze od dob Panchartů považuji za jednoho z nejlepších herců současnosti, ovšem od té doby až dosud neměl ve filmech moc prostoru, tady ho dostal a byl vynikající, Foxx je taky výborný a výborný je jako již tradičně DiCaprio (Pravdou je, že film nejlíp funguje právě před jeho příchodem na scénu). Nesmím taky zapomenout na tradičně vynikající soundtrack ve kterém mnohdy zazní věci které bychom v tomto žánru nečekali, tedy ve westernu. V Tarantinovce je to celkem tradiční. Quentin mi udělal velkou radost, i svým krátkým a krásným cameem. Skvělý film.

Robin Hood: Za Sherwoodským lesem (2009) (TV film)

Dobrovolný masochizmus způsobený tím že jsem z komentářů vydedukoval že je to děsná blbost. Zkrátka jsem měl chuť se na nějakou blbost podívat. V tomhle filmu je špatně snad všechno co může být, od blbého scénáře, přes trapnou, vlastně skoro žádnou výpravu až po nenápaditou a hloupou režii. Co se herců týče, tak asi nejlepší a to o dostřel nejlepšího luku je Erica Durance (která je i docela půvabná), což je na druhou stranu smutný zhledem k tomu že to není kdovíjak kvalitní herečka. Akce je neskutečně trapně natočená, kušníci mají dvakrát během filmu šanci Robina zabít a ukončit tak naše trápení a místo toho jen blbě čumí a pak si nechaj namlátit. Vrcholem je scéna kdy malý MacGyver ve vězení vyrobí z kusu suchého klacku funkční luk. No a ten drak, nebo spíše harpye je vyloženě šerednej. Jak se říká konec dobré všechno dobré, jenže tady by to platilo kdyby se jednalo o parodii, protože závěrečná akční scéna je neskutečně vtipná (ano myslím tím pitomá). No nic, fantasy to zase schytalo a v tomto případě to dost hnusně koupil i legendární zbojník. Ještě že máme pana Jacksona, kterému se celkem daří tento žánr zachraňovat. A pokud budu chtít vidět nějakého Hooda, radši si znovu zkouknu toho s Costnerem nebo konečně toho s Crowem.

Desperado (1995)

Před tím ani potom Rodriguez nenatočil lepší film (no možná Planet teror, ale tu jsem ještě neviděl). Kultovka jak se patří. Banderas v, dost možná, nejslavnější roli, Sexy Salma, parádní akční scény. Tohle, tohle, na tohle je radost se dívat, protože je to vlastně komedie. A to Tarantinovo cameo je prostě k sežrání.  Dodatek: Koukal jsem na to teď v roce 2022 a stále to funguje. Tenhle film vůbec nezestárl. Znovu jsem si uvědomil, jak skvělí má tento film soundtrack.

Zátah: Vykoupení (2011)

Tak tomuhle říkám akčňárna jako řemen. Žádný zbytečný kecy, žádný filozofování. Prostě nás pan režisér pěkně z fleku mrsknul do akce a starej se. Na tuhle akci to je radost pohledět. Pěkně se to stupňuje od infiltrace přes přestřelky a boj o holí život až po skvěle natočené férovky. A nejdůležitější na tom všem je to, že je to dokonale přehledné. Pan režisér dokázal udržet jeden záběr i několik dlouhých vteřin a není z toho šílený miš maš, kde nevíš čí je to hlava nebo koho právě kopnul. Takhle nějak měl vypadat Taken 2, kterého jsem zhlédl před tímhle a tak ho mám v čerstvé paměti. Paid by měl být studován každým akčním režisérem a Pan Evans by měl dávat přednášky o tom jak točit přehlednou akci. Smekám před skvělým dílem, kterému k dokonalosti chybí jen malí kousek..

96 hodin: Odplata (2012)

Víte, já nechápu jak se téměř všichni režiséři akčnáků snaží o co největší počet střihů za vteřinu, to je nějaká soutěž nebo co? Zajímavé je že právě tady tenhle úchylném klik fest začíná přesně ve chvíli kdy přijde nějaká akce. To má za následek to že z toho nic nemáme, není nic vidět a člověk netuší jak že to ty grázli Bryan likviduje. Podobně jako v jedničce je i scénář zejména v úvodních minutách dost slabý. Naštěstí, stejně jako v jedničce, je vše zachráněno ve chvíli kdy jsou Bryan se ženou uneseni. Instrukce pro dceru, házení granátů a i ta honička by mohla být fajn (i když Kim bez papírů řídí skoro jako Jason Bourne,WDF) kdyby nebylo toho výše zmíněného. On by to byl celkově skvělí film, být to asi tak o 200% přehlednější. Celý film od naprosté katastrofy zachraňují Liam, který je jako Bryan prostě skvělí (podle mě jedna z jeho nejlepších rolí) a velmi zvučný soundtrack. Nevadilo by mi kdyby se Taken zase znova vrátil, ale pro příště ať už nechá rodinu doma a namlátí střihačům ať se vy..rou na ty nepřehledný střichfesty.

Matrix (1999)

Jeden z nejvíc kultovních kultů. Tohle se tak strašně špatně komentuje, to se musí prostě vidět. Naprosto špičkové, v té době novátorské a revoluční efekty, skoro geniální scénář i režie. Rozhodně patří mezi nejlepších 5 sci- fi a minimálně 15 nejlepších filmů všech dob. Tohle je totiž slast. Přestřelka v mrakodrapu, souboj v metru , trénink s Morpheem , to je jen malý výčet velkých scén, kterých je tu tuny. Ten kdo tomuhle dá měně než 4*, nechápe co je to špičkový film.