Vánoční koleda (2009)

Chtělo by se mi říci "pěkná animovaná pohádka", ale nejsem si tak docela jist, že se o pohádku pořád ještě jedná. Co se děje týče, zde je to bez debat. Prapůvodní zápletka s jedním mrzoutem, který se díky třem duchům výrazně polepší, ničím nepřekvapí a věrně kopíruje předlohu, což je jedině dobře. Ovšem to zpracování, kde jsou místy strašidelné, skoro až hororové výjevy mi do toho klasického "pohádkového" konceptu nezapadá. To ovšem neznamená, že je špatné, ba naopak. Člověk se aspoň nenudí a do filmu to přináší jisté zpestření. Pochválit musím i technickou stránku věci, která je skutečně povedená a mně osobně se velice líbila (například duch přítomných Vánoc a scény s ním spojené). Celkově je tedy film zdařilou adaptací na klasickou pohádkovou předlohu, která však místy není úplně vhodná pro děti.

Kick-Ass (2010)

Upřimně jsem byl tímto filmem poněkud zaskočen. Do kina jsem šel s tím, že se podívám na zábavnou parodii na superhrdiny (a čekal jsem, že i ta bude za 5*), ale k mému překvapení nebyl film tak bezduchý, jak jsem předpokládal. Krom vipných hlášek a ještě vtipnějších scén totiž tento snímek obsahuje i nenuceně podávaný příběh, který mu rozhodně přidává na kvalitě a občas dělá z prvoplánové akčňárny skoro vážný film. Kick-Ass je zkrátka skutečně vtipná akční řežba, která vůbec nevypadá hloupě (ba naopak), a která více než splnila moje očekávání. Výborně!

Iron Man 2 (2010)

Pěkný film o němž (vzhedem k tomu, že jsem jej naštěstí neviděl s dabingem) rozhodně nemohu mluvit jako o zklamání. Bohužel o něm však nemohu mluvit ani jako o příjemném překvapení. Pokračování Iron Mana je zkrátka takové, jaké jsem očekával: nenudí, místy (více či méně) dobře pobaví, ale také nepředvede nic nového ani nic, co by vyloženě stálo za zapatování. Příběh je čitelný i bez brýlí a neobsahuje snad žádné nečekané zvraty. I tak ale snímek zasluhuje nadprůměrné hodnocení, protože co ztrácí na scénáři a režii, to dohání výborným hereckým obsazením předvádějícím výborné výkony. Ve zkratce je Iron Man 2 nepříliš akční film s minimem inovací, který ovšem obsahuje výtečné herce a množtví robotů nebo aspoň lidí v robotích oblecích, což mu musí být přičteno k dobru :)

Hvězdný prach (2007)

Z nějakého, mně doposud neznámého, důvodu jsem si myslel, že Hvězdný prach nebude nic moc. Jsem však velice rád, že jsem se tak šeredně zmýlil. Vynikající herecké obsazení, skvělé herecké výkony, zajímavý a vtipný, nikoli však směšný příběh, příjemné prostředí a zábavu od začátku až do konce, to všechno film nabízí. Ano, jsou v něm místa, kdy je člověk schopen se stoprocentní pravděpodobností určit, co bude následovat, jsou i místa, kde člověk cítí mírné klišé, ale na druhou stranu, pořád je to pohádka a do těch to (apoň podle mě), tak nějak patří. Nehledě na to, že některé jiné pasáže (například kapitán Shakespeare) to více než dostatečně dorovnávají. Ke kladům určitě patří i Claire Danes v jedné z hlavních rolí, na níž se skutečně dobře kouká. Závěrem budiž tedy shrnutí: Hvězdný prach je překvapivě dobrý film, který zaujme především svou nápaditostí, obsazením a skutečně trefným humorem. Budete-li na něm hledat chyby, dozajista je najdete, ovšem pokud ne, poskytne vám dvě hodiny výborné zábavy a za to si svoje hodnocení rozhodně zaslouží.

Světlonoš (2005) (studentský film)

Vysoce kvalitní kraťas. Drsný, atmosférický a ponurý. Všechna čest režisérovi také za zpracování.

Geriho hra (1997)

Velmi pěkný kraťas. Jako ostatně skoro každý od Pixaru :)

Pevné pouto (2009)

Není snadné najít odpovídající hodnocení pro tento film. Rozjezd je poměrně slušný a vzbudil ve mě zájem a zvědavost, který přetrvával až do doby, kdy nastoupily scény z "in between". Část odehrávající se v realitě má i nadále poměrně solidní atmosféru a nejednou ve mě dokázala vyvolat nebetyčnou nenávist k hlavnímu záporákovi, ovšem tento dojem krapet kazí rádoby fantaskní a poetické "snové" pasáže, které místy působí zmateně, nesrozumitelně a případně i nudně. Závěr mě ani maličko nepřekvapil, ba naopak, a k lepšímu hodnocení tedy nijak nepřispívá. Rozohodně se nejedná o špatný film, ale ani o nečekaně dobrý.

Fontána (2006)

Po první projekci mám z filmu poněkud rozporuplné pocity. Nelze samozřejmě popřít, že audiovizuální stránka je na mimořádně vysoké úrovni, stejně jako vynikající výkony obou hlavních předstvitelů, ovšem musím souhlasit i s tím, že ačkoli se film tváří ohromně filosoficky (a to natolik, že stejnou věc vykládá ve třech různých rovinách), děj jako takový až tak složitý a komplexní vlastně není. Právě proto jsem se v určitých pasážích částečně nudil, jelikož tyto byly dimenzovány na myšlenkovou hloubku, jež neobsahovaly. Z toho důvodu nemohu filmu dát 5*, ale "jen" 4.

Krvavý diamant (2006)

Pěkné, velmi pěkné. Líbí se mi, jak jsou zpracovány drsné válené scény i ty emotivní a ačkoli by se na film dalo pohlížet jako na akční snímek s dvěma hlavními hrdiny (z nichž jeden je jen těžko přemožitelný), několika romantickými scénami a jistými klišé, snímek tak jako celek naprosto nepůsobí a to i přesto, že všechno výše zmíněné obsahuje. Nicméně podává to stravitelně a lidsky, čímž se jeví poměrně autenticky a uvěřitelně. Nevím jak je to možné, ale ať se ho snažím z racionálního hlediska posoudit jakkoli, stejně ve mě pořád zůstává silný dojem, že je to pěkný film na důležité téma.

Souboj Titánů (1981)

Velmi solidní fantasy klasika. Ačkoli patřím již mezi mladší generaci diváků, bez větších problémů jsem se vyrovnal s efekty a triky tehdejší doby a celkově tedy film považuji za velmi vydařený.