Květy války (2011)

Podle traileru by jeden čekal klasickou romanci z válečného prostředí a ono se z toho vyklubalo emočně vypjaté drama. Popravdě jsem se za celé 2 hodiny nebyla schopná odtrhnout od obrazovky. Přehršel patosus s přehledem vyvaužuje surovost drsných scén. Režisér se očividně snažil zobrazit hrůzy a zvěrstva z doby obsazování Nankingu co nejvěrohodněji, ale přitom stravitelně pro široké publikum. A povedlo se! Film byl po režijní a herecké stránce zvládnutý na výbornou, taktéž výprava a kostýmy. Divím se, že o něm nebylo nikde moc slyšet??? Je to škoda. Filmové překvapení roku.

Mechanik (2004)

Vyjímečný, působivý, hluboce depresivní film, který mi svým zpracováním a tématem lehce připomněl Nolanovo Memento. Trápení a beznaděj lidské duše odrážející se na fyzickém zevnějšku a fakt, že se film soustředí zcela výlučně na jedinou postavu, která za celých 101 minut prakticky ani na chvíli nezmizí z obrazovky, ještě více posiluje už tak dost hutnou atmosféru snímku. Při pohledu na rachitické tělo Christiana Balea jsem pociťovala takovou úzkost, jakou jsem nezažila ani za celé tři roky praxe v nemocnici při studiu zdravotní školy (nechápu, jak mohl v takovémto stavu vůbec chodit, natož běhat?!). Navíc nelze Chrisovi upřít, že je to zatraceně dobrý herec, a co zde předvádí nemá obdoby. Trevor Reznik je v jeho podání politováníhodná troska, se kterou budete, i navzdory jejímu těžce mrtvolnému vzhledu, sympatizovat až do úplného konce, který vám nedá spát. Dokonalé vyobrazení toho, jak výčitky svědomí a potlačovaná vina dokáží dovést člověka až na samý pokraj šílenství.

Batman začíná (2005)

Nolan si dal na svém prvním komixovém dítku záležet. Prostředí Gothamu nepostrádá temnotu, ani bonton vyšší společnosti, batmanova supermoderní udělátka působí relativně věrohodně, a Baleovo charisma je tak konzistentní, že by se dalo krájet (jeho přeměna z 55 kilové trosky do podoby namakaného atleta je neuvěřitelná). První polovina filmu má pomalejší rozjezd, dost se toho nakecá, a k hlavnímu hrdinovi člověk pociťuje spíše antipatii a nechápavě kroutí hlavou nad jeho rozmařilostí. V druhé polovině se to ovšem přehoupne, se zrozením legendy se dostavuje silná sympatie, nechybí dechberoucí scény, honičky, bitky, nezapomenutelné hlášky, ani romantika, která bohužel silně dojíždí na castingový přehmat v podobě Katie Holmes, která je tak mizerná herečka, že se z toho chce člověku místy až brečet. Vyrostla jsem na Burtonově interpretaci Batmana a jako mnozí další na ni nedám dopustit dodnes, nicméně musím uznat, že i tato verze si mne po letech konečně získala na svou stranu. Čtyři hvězdy putují do statistiky.

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Terry Gilliam má velice zvláštní umělecký rukopis a způsob jakým nahlíží na svoji tvorbu pro mne často zůstává jednou velkou neznámou .Imaginárium Dr. Parnasse je nejednoznačný zmatečný film plný prapodivných zvratů. Postavy rozličného charakteru vás svou náturou víceméně znechutí - jediný sympaťák je zde Andrew Garfield coby Anton, a to ještě jen tak napůl. To na co tedy celou dobu čekáte je "jak to dopadne". Ačkoliv filmová výprava je skvělá (až na téměř předpotopní vizuální efekty) , příběh samotný, i přes veškeré herecké výkony, jakoby ani nebyl. Už Kletba bratří Grimmů byla prazvláštní a ani tady to nebyla zrovna trefa do černého. Gilliam zkrátka není pro každého.

Princ a pruďas (2011)

Zbytečně vulgární a přeplácané. Postavy převážně nesympatické a z přehrávání herců jsem občas šílela. Nene, tato nedbalá nechuťárna není nic pro mne.

Sněhurka a lovec (2012)

Sněhurka a lovec je po delší odmlce příjemnou fantasy pohádkou s chvályhodnou výpravou, relativně nadupaným, i když poněkud odosobněným scénářem a dobře vybranou ústřední čtveřicí. Kristen Stuart je lehce prkenná, nicméně taková je i její postava Sněhurky. Chris Hermswoth byl v roli lovce okouzlující, a to i přesto, že se mu vlastně nedostávalo většího prostoru. O půvabu a hereckém výkonu Charlize Theron pak není třeba se rozepisovat. Celé trio navíc skvěle doplňuje Sam Spruell, coby královnin sympaticky odpudivý bratr. Závěrečná píseň Breath of Life od Florence and the Machine v závěrečných titulcích dokonale podtrhuje celkový feeling příběhu. Srovnání s jinými fantasy snímky se zajisté nevyhneme, na druhou stranu, s kolika ryze originálními nápady se dá v dnešní době, kdy vídáme troly, trpaslíky a jiná fantaskní stvoření takřka na každém rohu, ještě vlastně přijít?

Souboj Titánů (2010)

Neskutečně přeplácané digitální béčko s naprostou absencí charakterních postav, nepřehledným dějem a nulovou atmosférou. Kde je příběh? Kde je gradace? Kde jsou emoce? Další z řady zbytečných hollywoodských výplodů, ale jak se říká: "Proti gustu..."

Mamma Mia! (2008) odpad!

Ani nevím, kde začít: hloupoučký příběh, toporné herecké a pěvěcké výkony, otřesná choreografie (něco tak nezáživného se jen tak nevidí), o scénaři snad raději úplně pomlčím. Divím se, že do toho všechna ta známá jména vůbec šla. Do konce, který by snad i Esmeralda mohla závidět, jsem vydržela jen díky neustálému přeskakování hudebních pasáží. Věřím, že jako divadelní muzikál to může slavit úspěchy, jako film to bylo ovšem nesmírně blbé! Tu zlatou malinu by si zasloužil celý filmový štáb. Ani půl hvězdy z nostalgie.

Muž na hraně (2012)

Jsem opravdu na vážkách, jak adekvátně ohodnotit tento snímek. Začátek ušel, pokračovalo to relativně dobře a skončilo to naprosto neuvěřitelně. Finále, u kterého bych čekala nějaké smysluplné vyústění, jen vyšumělo do prázdna a zanechalo jeden obrovský WTF? pocit (pardon, ale jinak to snad ani vyjádřit nejde). Hloupoučký film bez pointy. Dvě hvězdy za to, že mě alespoň první hodinku bavil. Ale ten konec... to byl prostě konec!

Hněv Titánů (2012)

Tohle, že je blockbuster sezóny??? Ano, akce je tu požehnaně. Ale dohromady stojí za starou belu, a 'velký hrdina' Perseus se vlastně po celou dobu filmu jen nechává mlátit svými protivníky téměř do bezvědomí.... a pořád né a né umřít - že by speciální bojová taktika? Dialogů je navíc tak pramálo a jsou tak stupidní, že člověk nemá ani šanci vnímat děj (i kdyby tam nějaký vůbec byl). Dál už se v tom raději pitvat nebudu, ale na závěr si neodpustím ještě poznamenat, že ve 2D nejsou nic moc ani ta všemi vyzdvihovaná digitální monstra. Jestli je tohle lepší než jednička, tak jí raději snad ani nechci vidět. Bohové, smilujte se, trojku už ne!