Croodsovi (2013)

Originální spanilá jízda s dokonalou animací, jenž se konečně zaměřuje na to, aby i animovaný film vypadal trošičku reálně a necpe do něj debilní mimiky všech protagonistů. Vše ale ztroskotává na snaze být vtipný, protože funny momenty se nedají stavět pouze na krkolomných pádech a 1000x rozbité hubě. Neatmosferická hudba zde taky nestojí za zmínku, jen čistě podtrhává to, co tomuto filmu chybí. Nápad zcela jistě byl, bohužel se utopil někdě v období Kenozoika

Jak dopadají zoufalci? (1999)

Z Jakea je troska, který dnes jen vzpomíná na svoje hojné časy a dožívá svůj život podle své staré legendy. Jde zde cítit jiný styl kamery, především na režisérské židli se usadil někdo jiný, který jakoby neměl uzký kontakt s Novozélandskou drsnou krajinou a životem okolo. Temuera stále předvádí fantastický výkon, je však ale jediný, kdo tu po herecké stránce stojí za zmínění. Once were warriors byli příběhem, atmosférou, empatií naprosto někde jinde. I tak je tohle ale silný snímek, který stojí za vidění, pokud jste přišli na chut prvnímu filmu.

Kdysi byli bojovníky (1994)

Snímek natočený tak neskutečně reálně, až z toho mrazí dech. Příběh odehravající se na předměstí kamenného pralesa, kde domorodí obyvatelé se snaží zcivilizovat se světem, ale zároveň se snaží udržet si svoje tradice a zvyky. O tom ale Once Were Warriors není. Je o vyobrazení temného světa rodiny, které velí despotický násilník, opilec a tyran, který se nestydí přede všemi zbít svou ženu i děti. Syrový snímek plný takového nasilí, že nemáte problém vcítit se do pečující ustrašené matky, jenž musí strach skrývat a před dětmi i tak vypadat silně. Film k tomu všemu nádherně podtrhuje výstižná kamera a neuvěřitelný soundtrack od Tamy Renaty. A Temuera Morisson se zde opravdu vyřádil a dal volnost své niterní bestii, která v něm nepochybně dřímala již dlouho. Jinak si u toho průměrného herce nedokážu vysvětlit jeho famozní výkon.

Pearl Harbor (2001)

Rozčarování kolem války a jednoho z největšího amerického failu se dostalo na plátna jak jinak, než pěkně po éémericku. Nebyl by to Bay aby nám neukázal svůj repertoár vybuchujících předmětů a ohnivé show, odehrávající se pár kilometrů nad zemí. Dole ale žije normální divák, jenž pozoruje jemně přiteplené vztahy dvou přátel, kteří vypadají jako bráchové, co si ho spolu kouřili pod stanem na skautském táboře. Je tedy uplně jasné, pro koho je tento film natočen. Je to lehké soft core valečné porno (ano je to porno, protože pi*ovina je to strašná) určené pro ženy, protože něžné pohlaví není zrovna ten typ fanoušků, kteří chodí na válečné filmy. Veškeré hvězdičky jsou tu ovšem dány za zatraceně sexy Kate Beckinsale, která umí nadzvednout krevní tlak už pouhým úsměvem.

Podfukáři (2013)

Spletitá jízda čar a kouzel neodehrávající se v Bradavicích, ale v reálném světě, kde si stejně jako obyčejní iluzionisti tento film pohrává s vaší myslí a testuje vaši pozornost. Místy velmi zmatená podívaná, napínavá, rychlá s funny dialogama, kteréby se neztratily ani v Tarantinovském vesmíru. Největším překvapením je ovšem jméno režiséra, protože chlap zodpovědný za Kurýra, Hulka či zpackaný Souboj Titánů dokázal vyčarovat film, jemuž by mohl závidět i Copperfield. Dokonalý trik neNolanovskýma očima, který si zaslouží nominaci přinejmenším za herecké výkony, Eisenberg a Ruffalo jsou tu skvělí. Ovšem velká škoda otevřeného finále, které nám připravuje místo pro dvojku. Snad bude více otázek zodpovězeno.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Něco, co se tak šíleně nedrží originální seriálové předlohy, že nám to rozděluje ST geeky na dva tábory. Co ale říct k filmu, jehož seriál tak vroucně nesnáším? Inu, začátky byly těžké, protože zkrátka nelze objektivně zhodnotit něco, co vás značně sere. Především Spock je zde stejný nesympatický magor jako vždy, jeho postava se ovšem vyvíjí. Jenomže jak se na scéně objevuje Cumberbatch, věci nabírají zásadní obrat jak v hereckých výkonech, tak i v atmosféře a konečně se začíná dít něco, co nás donutí sledovat obrazovku. Abrams má opravdu vlastní vesmír a ví, kudy by měl příběh ubíhat, bohužel se až moc snaží neurazit ortodoxní geeky, takže film zakončí...jak jinak než tím POSRANÝM americano koncem. Malé děti a skalní fanouškové oddechují a radují se, nezaujatý divák ovšem pláče. To jediné mě přinutilo ubrat této ač ze začátku velmi (věřím že nechtěně) komické, ale poté akční střílečce 5 bodů.

Jack a obři (2013)

Ha ha ha. Tak jsem asi jedinný záškodník, který na tomhle neviděl ani špetku zdravé filmařiny. Nuda vším, co tu Cival vyjmenoval. Lacinné triky, kostýmy, makeupy, obři, kteří mluví nějakým podělaným přízvukem, který se v dabingu stejně ztratil a k tomu všemu tisíckrát omítané slovo POHÁDKA! Pro koho? Pro malé děťi určitě ne, na to je tu moc mrtvých. Pro dospělé? Ty mají být vtipné, nápadité, originální a mají poukazovat na věci, které mají všichni dospělí společné. Pro teenagery? Ono existuje snad něco jako pohádka pro lidi nad 12 a pod 18? Bububu, tomuhle by slušel spíš animovaný styl. Ale co, já jsem jenom nevyvinutý malý smrdutý záprdek, co má temné zahořklé srdce a nemá pohádky s happyendy a princeznami rád. Jooooo.....to já sem.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Né vždy bývají sequely vydařené, většinou se totiž jedná o tu samou podívanou naservírovanou s těmi samými prvky, ale prohranými přes pilu- Zkrátka na všechno se moc tlačí. To ovšem neplatí tady. Zde by se mohlo tlačit jakkoliv silně, žádné škody by divák nezaznamenal. Sly nám podává slíbený mix akčních veteránů, seniorů, zkrátka dědků a hvězd minulého století, staví je všechny proti sobě a jako jejich sidekickové se tu objevují nové vycházející stars dnešní akční scény. Co víc říct....těšíme se na trojku.

Wolverine (2013)

Co dalšího se ještě dá vyždímat z už tak vyšťaveného příběhu, který už vlastně nikoho nezajímá? Inu, mnoho. Jen to už nebude nic zajímavého, stane se z toho zoufalá žumpa snažící se o laciné pokusy o udržení diváka v pozoru. A jak že diváka udržíme v pozoru? No, hlavní hrdina přece musí podstoupit nějaké to riziko, které mu přinese bebíčko a hlavně na konci musí být superfight, kde ho záporák může hravě porazit. Do Logana tu všichni kopou, mlátí jej, řezají a plivou. Bohužel to je tak vše, co tento můví může nabídnout. Kulisy z města vypůjčené z Iron Mana, herecké NEvýkony asijských kamarádů (proč se sakra teď všude cpe Japonsko?) a samozřejmě přehnanost (ano, opravdu PŘEHNANOST) akčních scén to jen pohřbívají dolů do celé červí díry. Standa Lee se musí ve svém křesle, které mu přinesl Thor z Asgardu, popadat za koule a pichat se do očí.

Mrtví a neklidní (2013)

Tuctová nevtipná smradlavá břečka pro neuspokojené fanynky......počkat oni i zombící můžou být sexy? Kam ten svět spěje....