Bakaláři 1997 - Dobrá zpráva (1997) (epizoda)

Tento filmík som si pozrel kvôli môjmu obľúbenému režisérovi Hřebejkovi, no pri takejto statickej snímke sa jeho réžia veľmi neprejavila. Avšak, kvitujem skvelý herecký výkon Mirka Donutila a plné hodnotenie dávam ja z toho dôvodu, že v rodine mám podobného človeka - môjho deda. A takisto, keď sa jeho socialistické názory skombinujú s alkoholom, amen tma...

Mildred Pierceová (2011) (seriál)

Zo začiatku to vyzeralo na veľkú nudu - myslel som si, že pôjde o seriál pre ženy 40+ (snáď nikoho neurazím). Avšak rýchlo som poznal, ako veľmi som sa mýlil. Je síce pravda, že dej je rozťahaný na priestor 5tich hodín a tak sa nájdu aj hluché miesta, ale celkový dojem je veľmi dobrý. V podstate depresívny príbeh bol často okorenený svojským humorom, aj keď relatívne humorná postava Guya Pearca sa mi nepáčila. No, nebola to 5-hodinová one-woman show Kate Winslet, ako by sa mohlo zdať (ikeď často ona dej ťahala), vo svojich postavách sa našli aj iní predstavitelia, najmä Brían F. O'Byrne v roli Mildrediného manžela, Melissa Leo ako Mildredina kamarátka, či chladný James Le Gros ako Walle Burgan. Veľmi sa mi páčila historická atmosféra podporovaná dobovou hudbou - a napr. pri Vedinom koncerte som bol pohltený - ako keby som sa v tom divadle nachádzal. A kvitujem záver celej série, ktorí ma dostal. Majstrovský napísané, aj prevedené. P.S. Kate Winslet sa už po niekoľkýkrát objavila v historickej roli a opäť sa neštítila predviesť svoju nahotu. A opäť bola vynikajúca.

Gauneři (1992)

Týmto filmom som sa snažil prekonať svoj odpor k Tarantinovej tvorbe, ale musím skonštatovať, že sa ním len prehĺbil. Aby som popísal, čo mi (nielen) na tomto filme vadí: samoúčelné nechutnosti, dementné dialógy, blbé vtipy (ktoré vtipné ani náhodou nie sú) a ba čo viac - nudný dej (keby ma to aspoň pohoršilo, alebo znechutilo - ale ja som akurát kontroloval čas, kedy ten film konečne skončí - podobne, ako pri Pulp fiction). Myslím, že k ďalšiemu Tarantinovému filmu sa už tak skoro prehovoriť nedám a ostáva mi len premýšľať, prečo kurva ide o 2. najobľúbenejšieho režiséra na ČSFD, keď jeho filmy sú vyslovene béčkové. (Jedna hviezdička za sympatickú postavu Joe-a)

Requiem za sen (2000)

Namiesto tých drbnutých kampaní "Neber drogu, vezmi loptu" by mali deckám púšťať práve tento film. P.S. Ak som si doteraz myslel, ze Tarantino je najväčší úchylák v Hollywoode, tak uznávam, že Aronofsky mu statočne šliape na päty.

Sledování (1998)

Fantastické, grandiózne, bez jedinej chybičky. Majster Nolan sa pozná aj v ranom režisérskom veku. Takisto, netreba zabúdať na vynikajúce herecké výkony dvoch hlavných predstaviteľov.

Hoď svišťom (2011) (seriál)

Neporovnateľne lepšie, ako Zita na krku. Nie je to síce nič svetoborné, ale nerozumiem, prečo toľko odpadov - skúsili ste si pozrieť aspoň jednu epizódu? Niektoré scénky boli síce trápne, ale väčšina bola veľmi humorná a takisto hlavný predstaviteľ podáva výborný herecký výkon. Myslím, že konečne sme sa dočkali slovenského komediálneho seriálu (zámerne ho nenazývam odvážnym názvom "sitcom"), ktorý je aj vtipný. Pozriem si aj ďalšie časti a ak sa mi budú páčiť, tak jednu hviezdičku pridám.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Zo začiatku som si hovoril "Toto má byť film z TOP 10?!", keďže dej sa pomaly rozbiehal. Avšak práve tempo tohto filmu je jeho najväčším kladom a súčasní filmári si môžu z neho príklad ako návrat ku koreňom. Páčilo sa mi to napriek tomu, že mi bolo od začiatku jasné, ako to dopadne. Výborné zrežírované, výborne zahrané.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Kašľať na rebríčky, nechce sa mi zamýšľať nad tým, či to je naozaj najlepší film všetkých čias. Čo však môžem povedať - výborný scenár, výborná réžia, výborné herecké výkony, výborná hudba. Vďaka tomu všetkému prehliadnem občasný pátos.

Melancholie (2011)

Fúha, čo k tomu povedať. Zo začiatku film napriek pomalému tempu veľmi dobre bavil, dokonca sa u mňa dostala z nemilosti Kirsten Dunst, ale záver ma neoslovil. Takisto mi vadili rôzne chybky, ako napr. samoúčelná erotika a nahota (nie že by Kirsten nemala čo ukazovať). Taktiež, čakal som na pointu, ktorá neprišla.