Volný pád (1993)

Viacerí z vás komentovali pointu tohto filmu v tom zmysle, že hlavnému predstaviteľovi ruplo v bedni. Ak by to bolo naozaj tak - obyčajný slušný človek ma proste blbý deň a v okamihu ho začnú srať všetky veci naokolo (neprispôsobiví prisťahovalci, odrbávanie podnikateľov, sociálne nerovnosti...), tak by sa s hlavným hrdinom dokázal stotožniť asi každý. Avšak, vo filme bolo jasne vyobrazené, že daný človek mal psychické problémy už aj v minulosti (trápil svoju rodinu) a preto som sa väčšinu času pri filme nudil. Avšak, nemožno prehliadnuť vynikajúce herecké výkony dvoch hlavných predstaviteľov. Konečne dobrý Schumacherov film.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Spočiatku som si hovoril, že akú skupinu ľudí asi považovali tvorcovia filmu za svoju cieľovku - keďže je jasné, že tento film je určený najmä pre pamätníkov prvých Prcičiek a to sú niekdajší tínedžeri, ktorí odrástli spolu s hlavnými hrdinami. Napriek tomu, že to je film o tridsiatnikoch, a jeho diváci už tiež nie sú stredoškoláci, intelektuálnejšej zábavy sa nedočkáme a "stretávka" sa nesie v stedoškolskom duchu. (Trochu to vo mne vyvolalo zdesenie pri pomyslení na moju stretávku so zo spolužiakmi zo strednej - to aj my si to budeme chcieť po 10tich rokoch všetci rozdať, nehľadiac na to, či sme zadaní???). Napriek tomu, že som si celý čas hovoril, že aké sú niektoré scény stupídne, nemohol som sa ubrániť tomu, aby som sa na väčšine z nich z chuti zasmial. A to sa od pôvodnych troch dielov nezmenilo. Preto dávam obligátne 4 hviezdičky a tvorcom ďakujem za nostalgiu. P.S. Snáď po prvý raz som videl Alyson Hannigan hrať (v HIMYMku prehráva, v pôvodnych troch Prcičkách tiež, o Buffy škoda hovoriť...)

Méďa (2012)

Mal som všelijaké očakávania ohľadom tejto filmovej prvotiny Setha MacFarlana. Síce jeho animovaný sitcom Family guy patrí medzi moje najobľúbenejšie, jeho ostatná tvorba (American Dad, The Cleveland show, Robot Chicken...) ma veľmi nenadchla (a aj samotnému Family guy už dochádza ostatné roky šťava). Avšak Macík (Ted) príjemne prekvapí. MacFarlane dokázal svoj štýl humoru skvelo adaptovať pre strieborné plátno a hoci sa nevyhne pár zaužívaným grifom z Family guy (samoúčelné dlhotrvajúce bitky, politický nekorektný humor - narážky na rasu, vierovyznanie, etnický pôvod...), deje sa tak v znesiteľnej forme, keďže MacFarlane sa prispôsobuje väčšinovému publiku (a vôbec mu to nemám za zlé). Film ma od začiatku baví, dej je vtipný a napriek niekoľkým hluchým miestam (metráž mohla byť kľudne pod 90 min) nemôžem udeliť inak, ako plný počet hviezdičiek. Odporúčam ísť do kina - či už pre samotárov, páry, alebo väčšie partie - zábava je zaručená.

(1998)

Nápad veľmi dobrý, avšak narozdiel od Requiem za sen má tento film nudil. Napriek tomu je v Aronofskeho prvotine cítiť záblesky jeho neskoršej geniality.

Temný rytíř povstal (2012)

Do istého dejového zvratu /ktorý nastal až relatívne pri konci filmu/ by som mohol tento snímok nazvať anglickým temínom "epic movie" a to napriek niekoľkým chybám. Avšak spomínaný zvrat narušil logickú dejovú líniu a celý film poslal pred bránu tradičnej Nolanovej geniality. Keďže samotný fenomén Batmana pre mňa znamená veľa, už od destva, mám na hodnotenie filmov o ňom iné kritéria, ako ostatní. Keď som s priateľmi opúšťal kino, jeden z nich mi povedal, že toto Nolanovi nezjedol (a postupne sa k jeho názoru pridávali aj ostatní). U mňa to bolo práve naopak - uvedomujúc si mnohé chyby v scenári (a občasnej klišoidnosti) musím poznamenať, že toto som Nolanovi spapal (narozdiel od "Temného rytiera", druhého filmu z trilógie - tu sa opäť líšim od väčšiny). Napriek tomu nemôžem udeliť plný počet hviezdičiek.

Amazing Spider-Man (2012)

Neustále oživovanie slávy jednotlivých komixových hrdinov sa dá prirovnať k snahám o nadobudnutie čerstvej chuti pre vyžuvanú žuvačku. Túto misiu nemožnú sa podarilo prelomiť Nolanovi s jeho spracovaním Batmana, ktorým predčil už aj tak vydarený počin Tima Burtona - avšak Nolanova genialita (nikdy nenatočil zlý film) je výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Webbov Amazing Spiderman neponúka komixovým fanúšikom nič nové, predostiera nám dobre známy príbeh (ustipnutie Petra pavúkom - zrod Spidermana, smrť Petrovho strýka...), ako taká obmena nastáva v sprievodnej lovestory, keď herečku Mary Jane nahradí Petrova spolužiačka Gwen. Avšak to je na zaujatie zainteresovaného diváka žalostne málo. Raimiho prvé dva filmy o Spidermanovi z r. 2002, resp. 2004 ponúkli okrem veľkolepej výpravy aj pútavý, nepatetický príbeh. Avšak Webbov Spiderman z r. 2012, hoci takisto veľkofilm, je jeden veľký gýč bez väčších filmových kvalít. Je stelesnením všetkého, prečo niektorí ľudia nenávidia filmy o komixových hrdinoch, či Hollywood vôbec. P.S. Hlavný pútač filmu - 3D spracovanie je takisto úplne o ničom, vo filme nebola jediná scéna, kde by trojrozmerné premietanie malo opodstatnenie

Mary a Max (2009)

Celý čas nadávam, že čo je to za blbosť a až v posledných 10tich minútach pochopím, aký skvelý film to je. Dávam plné hodnotenie napriek tomu, že to nie je tak celkom moja šálka čaju.

Simpsonovi: Maggie zasahuje (2012)

Výborne spracované prekvapenie v kine. Škoda, že toto predjedlo je až tak dobré, keď ma to pred Ice age 4 tak namlsalo, že samotný hlavný chod večera sa na to vôbec nechytal.

Prometheus (2012) odpad!

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ten film nemal hlavu, ani pätu. Vizuálne to bolo síce spracované dokonalé, ale za tie prachy by som čakal obstojnejší dej. Boli to podobné pocity, ako pri Avatarovi - tiež superdrahý film, vynikajúci vizuál, avšak 2,5 hodiny mrvenia sa v kine pri nezáživnom deji. V prípade Avatara bol aspoň ten dej priemerný, v prípade Promethea však nemôžem udeliť ani jednu hviezdičku, je mi lúto.

Diktátor (2012)

Moje obligátne 4 hviezdičky pre Sachu Barona Cohena. Dej filmu síce niekde pokrivkáva, niektoré skutočne vtipné momenty sa striedajú s trápnymi, ale celkový výsledok hovorí pre slušnú komédiu. Jedna hviezdička je aj za odvahu pre Sachu, že po Boratovi a Brunovi skúsil niečo nové.