Lída Baarová (2016)

Uvažoval som aj nad odpadom, lebo vzhľadom na veľkolepý marketing je Renčova práca nakoniec žalostná, ale istú výpovednú hodnotu tento film predsa len má. Scénky sú nakrútené veľmi jednoduchučko, sťa by to sám veľký Troška točil. Takisto celkový odkaz a aj marketing (hákové kríže na oficiálnom promo plagáte) je bulvárny. Ale taktiež je vo filme vynikajúca Pauhofová a celkom dobre sú vyobrazené povojnové roky Baarovej. Viac som sa rozpísal na blogu: https://dennikn.sk/blog/lida-baarova-sa-dostojneho-filmu-zivota-nedockala-nevadi/

Saulův syn (2015)

Veľmi dobre využitie kamery. Divák má pri prechádzaní sa hlavného hrdinu koncetrákom pocit, že je tam spolu s ním, čo len umocňuje mrazivý pocit. Postupom času však napriek vážnosti vážnosť danej problematiky sa divák prestáva sústrediť a o osud hlavného hrdinu stráca záujem. Až priveľmi sa tlačilo na pílu, inak to mohlo byť dokonalé.

Králové hor (2015)

Jean Reno a Tobias Moretti sú hrdinami môjho detstva a preto som si Kráľov hôr nemohol nechať ujsť. Lákavé bolo aj vysoké hodnotenie na ČSFD. Po pravde však tento film potreboval práve Jeana Rena, aby od začiatku pripravil diváka na to, že ašpiruje na snímku top európskeho formátu a nie je len štandardným rakúskym počinom (a priznajme si, rakúska kinematografia nie je o nič lákavejšia ako nemecká). Obzvlásť vo vianočnom období, keď bol film u nás premiérovaný, by vďaka svojmu situovaniu do prírody zanikol medzi rozprávkami.A hoc sú v titulkoch uvedení len traja herci, hlavnú úlohu hrá orol príznačne nazvaný Ábel a v podstate celá živá a neživá príroda. Krásne obrázky, detailné a autentické zábery na zvieratá v akcii posúvajú tento počin do želaných výšin. Trojica dobre hrajúcich hercov dobrý pocit z filmu len umocňuje.

Malý princ (2015)

Opäť jeden z tých animákov, ktoré su určené skôr dospelým. Ako milovník Exupéryho tvorby som sa na toto dielko tešil. Určite som si to predstavoval inak, ale výsledný efekt je veľmi dobrý. Spočiatku som mal problém so spracovaním, konkrétne s odbočením od knižnej predlohy, ale svoj zmysel to malo (a to nielen kvôli malému rozsahu knihy).

Love (2015)

Nevedieť, že to nakrútil Francúz, tak si myslím, že to je len povrchná predstava Američanov o živote v Európe. Že tu len fetujeme, šukáme (pokojne s neplnoletými) a neholíme si prirodzenie. Takto mi len zostáva krútiť hlavou, že o čo pánu režisérovi vlastne išlo. Jednu hviezdu predsa len udelím, lebo ku koncu som začal chápať, že tie porno scénky nie sú až tak samoúčelné a istú myšlienku film má, ale inak... Ťažká pseudoartovka. A vzhľadom na metráž aj poriadne nudná...

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Nuda. Videné v Lumiere, teda v kine určeného artovým filmom, pre náročného diváka. O to viac ma šokovalo, že to bola mainstreamova blbosť. Neviem či sa dá vôbec hovoriť o deji, celý "cool" efekt má vytvárať iba akcia, strielanie a akože drsné kulisy prašného mexického prostredia. Pózerstvo. Celé je to hodné tak akurát jednej epizódy priemerného amerického či nemeckého kriminálneho seriálu...

Dárek (2015)

Perfektné. Trikrát bravo Edgerton. Viac písať nebudem, lebo by som len spoilermi ublížil diváckemu zážitku niekoho iného.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Kebyže mám 10 rokov, tak by sa mi to páčilo. Ale takto to musím brať ako pekne natočenú rozprávočku. Nehovoriac o tom, že niektoré scénky su až príliš triviálne. Napr. pri tej, kde si Tom Cruise odhalil masku som sa skoro pošťal od smiechu. Zvyšok obecenstva v kine však môjmu pobaveniu nerozumel. Nevadí.

Leviatan (2014) odpad!

Keď sa niekedy so známymi bavím o slovenských seriáloch, resp. žurnalistike, tak sa snažím vysvetliť rozdiel mezdi skutočným tvorcom a vypľňačom obsahu (niečo ako DJ vs. púšťač). A v tomto prípade sa obsah bohapusto vypĺňal dlhých 140 minút! Absolutne žiadna scéna z filmu nestála za natočenie. Režisér sa divákovi dokonca vysmieva okatým predlžovaním deja (dlhé zábery na prírodu, polhodinová záverečná reč na súde). Taktiež, ak chcel niekto natočiť film o korupcii, alkoholizme a zneužívani cirkvi v Rusku, mal spraviť dokument. Tu mi to príde ako neskutočné pózerstvo o "thug lige" v Rusku. A navyše celý film je zlátanina, jednotlivé scény na seba nenadväzujú. Postava právnika sa v istej časti filmu stáva postavou ústrednou, keď je náhle z minúty na minútu z filmu vypustená. Dal by som možno jednu hviezdičku za niektoré celkom vtipné scénky ako napr. strielanie na fľaše (a obrazy komoušov), ale týmto som iba zakryl fakt, že tento film je totálny grc.

Jak jsme hráli čáru (2014)

Keď máte hercov tak radi, že neviete objektívne posúdiť kvalitu filmu. Veľmi príjemne sa mi na to dívalo, hoc je ten film v podstate priemerný...