Gran Torino (2008)

Po ôsmych rokoch som si to pozrel znovu a musím povedať, že Gran Torino je pre mňa asi najlepší filmový zážitok vôbec. Eastwoodovu tvorbu som si obľúbil asi na konci mojich tínedžerských rokov a zrejme som sa aj nazdával, že som z nej vyrástol. Ale nie, jeho najväčšie pecky sú pre mňa stále skvelé a Gran Torino im kraľuje. Tento film si vychutnávam od začiatku do konca, Eastwoodov rukopis je tu cítiť neustále, či už po hereckej, tak aj režijnej stránke. (10/2017)

Sophiina volba (1982)

Podobne, ako pri základnom inštinkte som na tento film natrafil pri prepínaní programov v TV a hneď ma zaujal. Už len fakt, že na STV ho premietali s titulkami. Odvtedy som film videl viackrát, vždy v pôvodnom znení, s dabingom si ho neplánujem pozrieť nikdy (nehovor nikdy). Herecký koncert Meryl Streep. P.S.

Základní instinkt (1992)

Základný inštinkt som mal ako TOP 1 po väčšinu môjho času na ČSFD. Tento film ma zaujal ako tínedžera a vôbec nie kvôli prítomnej erotike, či slávnej scéne s prekladaním Sharoninej nohy (popravde, dodnes tam nič nevidím). Ale to stupňovanie napätia, skvelé hereckého výkony oboch hlavných predstaviteľov a najmä ich charizma... Ani dnes si neviem predstaviť lepší erotický triler.

Kung Fu Panda (2008)

Nedokážem pochopiť, ako môže mať tento film také vysoké hodnotenie a byť porovnávaný s (hociktorým) Shrekom. Dej ma príliš rýchly spád - pandov sen sa príliš rýchlo stane realitou, z veľkého dreva sa stane drači bojovník takisto príliš rýchlo ... A scény, ktoré mali asi byť vtipné mi ako vtipné vôbec neprišli. U mňa tento film zaostal za očakávaniami.

Králové ro(c)ku (2006)

Umelecká hodnota tohto filmu asi nie je veľmi vysoká, ale ja som sa náramne bavil. Prvý film, v ktorom mi bol Jack Black sympatický. Dokonca sa mi zdalo, že sa tvorcom podarilo docieliť faktu, že samotný film je rockovou jazdou - čo mi je veľmi sympatické, čoby milovníkovi rockovej hudby. Hodnotenie je ovplyvnené mojim vkusom, ale všetci sme subjektívni :) Výborný film.

Návrat k vítězství (1981)

Jedným slovom tragédia. Po sérií Rockyho ďalší Stallonov film, ktorý je paródiou na šport (po boxe sa dostala rada na futbal). Rocky mal aspoň slušný sprievodný dej, ale Nerovnému zápasu nepomohol ani ten. Samotnú futbalové scény ma neskutočne rozosmiali, pritom to určite nebol zámer scenáristov - oni to totiž mysleli vážne! A človek sa ani nechce smiať - samotná tematika filmu (2. sv. vojna) je veľmi vážna, ale nedalo mi to. Plejáda skvelých hercov a športových osobností drzí tento film nad hranicou odpadu.

Frasier (1993) (seriál)

(2.1.2017) Po rokoch a opakovanom zhliadnutí musím celé svoje hodnotenie poopraviť a pridať jednu hviezdičku. Máloktorý sitcom obstál v skúške časom tak dobre. Veľmi nadčasové. Ak to porovnám s Priateľmi (ktorí boli vysielaní prakticky v rovnakých rokoch), tak je to sto a jedna. A porovnanie s How I Met Your Mother (ktoré je dokonca o generáciu mladšie a teda modernejšie! vyzerá ešte jednoznačnejšie. Frasier nielenže stál na počiatku predefinovania celé žánru (pre sitcom boli 90. roky zlomové), ale si udržal svoju úroveň celých 11 sezón. Tým sa nemôže pochváliť žiadny súčasný top sitcom, dokonca aj The Big Bang Theory išlo časom rapídne dole...

Počátek (2010)

Tento hit minulého roku som videl dvakrát - prvý raz v kine a druhý raz doma, na novej veľkoplošnej telke. Hneď som vedel, akým filmom novú telku vyskúšať - Počiatok nešetrí na vizuálnych a zvukových efektoch. V tomto prípade je síce forma na vyššej úrovni, ako obsah, ale ani ten dej nie je na zahodenie (Nolan je majstrom zvratov a udržiavania napätia), každý si v ňom nájde to svoje - chlapov zaujíma, či totem spadol, alebo nie, ženy sú unesené zo vzťahu DiCapria s jeho manželkou. Herecké obsadenie je luxusné. Film roku 2010.

Nové sčítání hlasů (2008) (TV film)

Dosť preceňovaný film. Ide síce o dokument, ktorý má byť pravdivým obrazom amerických prezidentských volieb z roku 2001 a preto som očakával agitku Demokratickej strany, keďže jej kandidát vyšiel z volieb naprázdno. O to príjemnejšie bolo prekvapenie, že film je pomerne objektívny - priestor dostáva ako pohľad demokratov, tak aj pohľad republikánov. Scenárista je predsa len viac naklonený na stranu demokratického Al Gora, keďže tak to je asi viac "sexy". O nejakej umeleckej úrovni sa hovoriť nedá - keby hlavnú úlohu nehral Kevin Spacey, tak po 15tich minútach vypínam, ale aspoň mi tento film poskytol pohľad na to, "ako to asi bolo". Čisté 3*.