Zabij, nebo budeš zabit (2007)

Desať väzňov bojujúcich v krásnom tropickom prostredí na život a na smrť a to všetko snímané online kamerami, ktoré to v priamom prenose servírujú na internete po celom svete. Stačí mať iba kreditku a zadať číslo účtu. Aj keď ide o béčko a to podotýkam brutálne a surové béčko predsa len je to lákavé.Ono je to v podstate celkom dobrá zábava ak teda pristúpite na fakt, že ide o akčnú jazdu, ktorá ponúka brutálne súboje, exotickú pastvu pre oči a celkom zaujímavý story, ktorý príjemne odsypáva (jednoducho od začiatku je jasné o čom to je a ako to asi aj dopadne). Steve Austin je charizmatický zabijak, ktorého by ste zrejme na pustom ostrove nechceli stretnúť a Vinnie Jones je mu plnohodným súperom. A keďže protiklady sa navzájom priťahujú, je radosť sledovať ako to medzi nimi iskrí. P.S.Niekedy som mal pocit, že je tej brutality v pästných súbojoch až príliš (o chaotickom zostrihaní nehovoriac).

Pátek třináctého (2009)

Remake ktorý bohužiaľ mohol dopadnúť oveľa lepšie. Hororová legenda Jason Voorhees má milióny fanúšikov po celom svete a takmer každý pozná zabijaka z Krištáľového jazera. To čo nakrútil Nispel mi príde iba ako lacný recyklát, ktorý neponúka nič nové, len ohraté dejové klišé, dokonca som čakal aj od vývoja postavy Jasona viac prepracovanosti. Avšak nestalo sa.

Batman - Tumbler (2005)

Nový Batmobil - Tumbler nemohol vyzerať lepšie:)

Bourneovo ultimátum (2007)

Jason Bourne alebo David Webb? Už z toho mám v hlave zmätok:) Záverečná časť Bourneovskej trilógie v ktorej sa krásne všetko objasní. A ja vážne začínam uvažovať, že prehodnotím svoju vlastnú Top-ku akčných filmov:)

Bournův mýtus (2004)

Jason Bourne sa vracia a opäť ide o výnimočný prípad, keď pokračovanie predčilo originál.

Agent bez minulosti (2002)

Jason Bourne a jeho prvý zjav na filmovom plátne nemohol dopadnúť lepšie. Nervydrásajúci akčňák ako sa patrí.

Gladiátor (2000)

Gladiátor nie je určite nikomu neznámy a je škoda ho rozoberať dopodrobna lebo takisto ako v prípade filmov ako napr. Titanic je to zbytočné. Dokonalá výprava, dokonalý strih, dokononalá kamera a soundtrack a dokonalá réžia vytvárajú dokonalý film. A to doslova. Príbeh o generálovi, ktorý sa odmietol poddať novému cisárovi vďaka čomu bola jeho rodina ukrižovaná a dedina vypálená a ktorý okrem pomsty nemá už prečo žiť. Gladiátor je pre mňa špecifický aj tým, že sa Maximus stane Gladiátorom nie preto, lebo by bol musel, ale preto aby prežil. Tiež by som rád vyzdvihol herecké výkony, Russell Crowe podáva rovnako neuveriteľný výkon ako Mel Gibson v jeho filme Statočné srdce, od začiatku si vás získa a cítite s ním až do záverečnej scény filmu, Joaquin Phoenix čoby Commodus je nielenže nesympatický, ale aj zvrátený a úchylný bastard, ktorého musíte nenávidieť rovnako ako Maximus. Je pravdou, že postava Commodusa (okrem Maxima) je jedna z najlepšie zahraných v celom filme, takisto aj zosnulý Richard Harris ako Marcus Aurelius je tiež výborná voľba o Connie Nielsen nehovoriac. Celkovo je Gladiátor filmom, ktorý musíte vidieť či už máte podobné filmy radi (aj keď mi je jasné, že ho už každý musel vidieť:)) a spolu so Statočným srdcom sú to najlepšie historické veľkofilmy aké som kedy videl.

Statečné srdce (1995)

Jeden z najlepších historických veľkofilmov vôbec. Film, ktorý je takmer zrovnateľný s Gladiátorom Ridleyho Scotta. Výborné kostýmy, herecké výkony, výborné brutálne súboje, zápletka filmu, nádherný Hornerov soundtrack, jednoducho všetko. Tie necelé tri hodiny mi ubehli nesmierne rýchlo. Mel Gibson dokáže jednoducho diváka absolútne ponoriť do deja do takej miery, že s ním musíte súcitiť až do samého konca. Práve preto je tento film unikátny a neuveriteľný. Príbeh o láske, o pomste a o tom, že za cenu slobody musel obyčajný ľud prelievať krv rovnako kruto a nemilosrdne ako aj jeho utlačovatelia. Po emočnej stránke je toto absolútny vrchol (práve z toho istého dôvodu sa mi páčil aj Gladiátor) a keď v záverečnej scéne filmu Wallace pripútaný ku krížu a odmietajúc sa poddať zvolá "Freedom", uvedomíte si jeho pravú hodnotu a dokonalosť.