Na špatné straně (2018)

Zahler prostě umí. Třetí film a třetí trefa do černého. Alespoň pro mě. Zahlerovy filmy nejsou pro všechny. Jsou pomalejší, místy divácky nevděčné, a dělají se v nich ošklivé věci. Jenže Zahler to umí napsat a pak natočit natolik působivě, že mu to žeru i s navijákem. To u čeho bych kolikrát usínal, mě zde připoutalo k obrazovce, že jsem ani nevnímal jak čas běží, a přitom se tam nic moc nestalo. Pár dialogů, pár výstřelů a jsme skoro v půlce filmů, a já jsem hodně spokojený. Zahler umí výborně psát. Dokáže nám postavy prodat během několika scén a ukázat, a nebo alespoň naznačit jejich vrstevnatou charakteristiku. Je tady velmi dobře vidět práce s postavy, s motivacemi, a taky tím, že některé situace neskončí dobře, ani když se budou dělat dobré rozhodnutí. Zahler je v tomto nekompromisní a umí tnout do živého. Hodně mě sedla vizuální stránka filmu, která nebyla vůbec vyleštěná, špinavější, s minimem osvětlení, a využívání netradiční úhlů záběru. Mel Gibson po letech dostal skvělou roli a hraje výborně. Co dialog to perla, a hlavně prodává svou postavu skvěle. Vinci Vaughnovi tato role opět sedla a je v ní parádní, a zvláště ke konci si to hodně dává. Tory Kittles má dobře napsanou postavu a velmi dobře jí zahraje a jeho chování je naprosto uvěřitelné. Potěšili mě i herci ve vedlejších rolí, a to ať už jde o Whitea, Johnsona, Kiera nebo Jennifer Carpenter. Film má dobré tempo a já se ani chvilku nenudil. Jediná má výtka bude směřovat k poslední půlhodince filmu, kterou jsem čekal trochu jinou. Zde se znovu ukazuje to, že Zahler dělá věci po svém. To co by v jiném filmu vyřešilo během pěti minut, tak s tím si Zahler hraje skoro půlhodiny. A ono to moc dobře funguje, pokud se přistoupí na pravidla filmu. Na špatné straně je velmi dobrý film, s pomalejším tempem, a zajímavými postavy.

My (2019)

Bylo by nefér tvrdit, že jsem hodně moc zklamaný. Na druhou stranu o žádném velkém nadšením bohužel hovořit taky nemohu. Minulý film Jordana Peelea mě celkem sedl, ale nikdy jsem ho nepovažoval za ultra pecku. Trailery na tento film mě přišly velmi dobré, a vzbuzovaly ve mě víru v dobrý film. Totéž se povedlo nadšeným recenzím ze zahraničí. Jenže to co se líbí za moře, se nutně nemusí líbit u nás, a naopak. My jsou velmi dobře natočené, co se týče řemeslné stránky. Peele krásně pracuje s kamerou, s hudbou(všechny použité písničky jsou velmi dobře zasazené do děje), se zvuky a umí krásně prodávat konkrétní scény. Peele to zvládá i po režisérské stránce a z jeho režie je cítit jistota. Největším problém filmu je pak scénář, který by nebyl špatný, kdyby v něm nebylo tolik logický děr a nesmyslů. Dokud se něco děje, tak to není tak patrné. Problém nastane jakmile začneme o příběhu a jeho smyslu trochu přemýšlet, protože hned v tom momentě se začne rozpadat jako domeček z karet. A najednou je všechno jedno. Lupita Nyong'o je dobrá herečka a tady předvádí hodně příjemný výkon. Winston Duke je hodně přirozený a tahle role mu sedla. Shahadi Wright Joseph a Evan Alex velmi dobře doplňují hlavní hereckou dvojici a jejich výkon je rozhodně kvalitní a mě se líbil. Film dokáže být napínaví a má slušné tempo. Začátek je sice pomalejší, ale pak se to rozjede a přijde několik dobrý a povedených scén. Bohužel taky přijdou momenty, u kterých jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Je to velká škoda, protože z filmu je cítit, že by měl na víc. My je slušný film, jenž dokáže dobře pobavit, přesto toho ve výsledku nabídne mnohem méně, než ze začátku sliboval.

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

S01 - Love,Death & Robots je projekt, který si zaslouží naší pozornost, a to z několika důvodů. První důvod je to co seriál nabízí. Krátké animované příběhy na téma lásky, smrti a robotů, kde se s každým příběhem mění vizuální styl a animace. Druhým důvodem je to, že je to nekompromisní, vtipné, originální, dojemné a hlavně zábavné. A třetí důvod je, že seriál pomohl vytvořit Tim Miller, režisér prvního Deadpoola a producentsky ho zaštítil David Fincher. A teď pár slov k jednotlivým příběhům. E01 – zajímavá myšlenka, skvělé provedení, super vizuál, a hlavně parádní pointa. Výborný začátek, který perfektně zaháčkuje. 90% E02 –příjemná dialogovka se třemi roboty. Není to nic velkého, ale dobře to pobaví, a i tady se pointa povedla. 80% E03 – jako bych něco podobného už někdy viděl. Ale to nevadí, jelikož tento příběh hodně staví na vizuální stránce a rychlém tempu. 85% E04 – co mi to jen připomíná?? Na hraně zítřka, Pacif Rim v menším měřítku, druhý díl Vetřelce nebo trochu i Tiché místo. Inspiraci to sebralo, kde mohlo a mě to jednoduše bavilo, protože je to zábavné, napínavé a i dojemné. 90% E05– jednoduchá zápletka, vtipné dialogy a zábavná akce. Nic velkého, a ve výsledku to neurazí. 75% E06 – ujeté a netradiční. Toto se přesně hodí do tohoto seriálu. 70% E07 –pecka. Zde bych si přál delší stopáž, a nebo třeba i celovečerní film na toto téma. Animace luxusní, příběh velmi dobrý, zajímavé postavy o kterých bych chtěl hned vědět více. Velká spokojenost. 95% E08 – první půlka mě sedla hodně, ta druhá už tolik ne. Mohl to být hezký romantický příběh, ale stočilo se to trochu jiným směrem, kterým jsem nečekal, a bohužel ani moc nechtěl. 70% E09– nápad to není vyloženě špatný, a i ten zvrat funguje. Jen je to dost divný a moc mě to nesedlo. 65% E10 – super práce a já jsem opět velmi spokojený. Skvělý příběh, který bych si dovedl představit v celovečerní podobě, parádní animace, emoce a hlavně výborná krvavá akce. 95% E11- Gravitace 2.0, je to napínavé a vypadá to dobře. Netřeba psát více. 80% E12 – ze začátku to vypadá jako něco úplně obyčejné, aby to pak začalo gradovat, a uzemnilo nekompromisním konce. Animace je komiksovější a je zde krásně vytěžená na maximum, že je radost na to koukat. 85% E13 – dobrý příběh, dobrá hlavní hrdinka, skvěle vypadající akční scény. Ke všemu je to dost zábavné a taky dobré. 85% E14 – nečekaně silný příběh, jenž je výborně prodaný a upoutá naší pozornost. Nelze si při sledování nevzpomenout na Dr. Manhattana z Watchmen. 90% E15– fajn blbůstka co baví od začátku do konce a má zábavnou akci. 75% E16– něco podobného už jsem někde viděl(Futurama, Simpsonovi). Není to špatné, ale zde jsou mnohem lepší a výraznější kousky. 65% E17 – jako proč ne. Je to vtipné, úderné a koukat jak Hitler dokola umírá v absurdních situacích, mě pobavilo. Zajímavé nápady. 75% E18 – tohle nebylo vůbec špatné. Efektivní, krvavé, napínavé, luxusně vypadající a klidně by to sneslo delší stopáž, protože to má zajímavé charaktery a i celkem netradiční příběh. 90% S02 - Návrat seriálu se povedl. Rozhodně prospělo, že je méně dílů, jelikož jsou dané segmenty kvalitnější a taky lépe zpracované. Z mé strany spokojenost a teď si rozebereme jednotlivé epizody. E01 - Nejvtipnější kousek z celé druhé řady. Je to zábavné, úsměvné a lehce to připomene situaci ve VALL-I. Technologie jsou zlo. 70% E02 - Zajímavé prostředí, hezké vizuální zpracování, dobrá atmosféra a cool momenty. 75% E03 - Nejlepší věc z druhé řady. Kombinace Blade Runneru a Vyměřeného času. Hodně mi to sedlo. Špičková animace, pointa, přesah a dobře napsaná hlavní postava. 90% E04 - Další výborný kousek. Sedla mi parádní skoro westernová atmosféra, postavy, brutalita a celkově to připomíná Logana a Mad Maxe. Velká spokojenost. 85-90% E05 - V jednoduchosti je krása. A zde je to krásně vidět. Opět mi to připomnělo nějaké filmy, ale nebylo to na škodu. Povedlo se to a jako jednohubka to funguje. 75% E06 - Takovýto příběh jsem zde nečekal. A příjemně mě překvapil. Nejde o nic extra světoborného, ale pointa se povedla a je tím nejlepším. 70% E07 - Kvalitně zpracovaná animace, parádní sci-fi zápletka a hrdina, kterému lze fandit. Je to dost dobré a zábavné a nezlobil bych se kdyby to bylo delší a byly tam záběry z bitvy. 80% E08 - Nejnáročnější kousek. Velká dávka myšlenkových pochodů a zajímavý pohled na lidstvo a na samotné přemýšlení lidí. Nesedne to každému, ale ty myšlenky jsou hodně nosné a mají něco do sebe. 80% S03 - E01 - Vtipná jednohubka, která má parádní dialogy a zábavný pohled na apokalypsu. 80% E02 - To nejlepší, co v tomto svazku uvidíte. Děsivá výprava má skvělý příběh, zajímavého hlavního hrdinu, skvělou pointu a režiséra Davida Finchera. 95% E03 - Sedlo mi to. Hlavně je to nádherný audiovizuální zážitek a líbilo se mi samotné zakončení. 80% E04 - V jednoduchosti je síla. Povedená jednohubka. 75% E05 - Z mého pohledu krásné "akční béčko". Žádné velké ambice, jen dobře pobavit. 70% E06 - Není to špatné, jen by to chtělo mnohem více prostoru. Ten otevřený konec tomu škodí. Jinak animace nádherná. 65% E07 - Hodně mě to pobavilo. Je to lehce absurdní, ale dost jsem si to užil, a opět to má skvělou pointu. 80% E08 - Zajímavé téma, které podle mě není, tak dobře využité. Škoda, přál bych si mnohem více z toho to světa. 70% E09 - Audiovizuální porno. Ta vizuální stránka je úžasná a po příběhové stránce je hezky odvyprávěno, jen mi tam něco málo chybělo. 65% Ve výsledku se třetí svazek dost povedl.

Pašerák (2018)

Eastwood je frajer a znovu nám všem dokazuje, že do starého železa nepatří. Co se týče filmu, tak ten je sice pomalejší, a nikám nespěchá, přesto má na tolik svižné a zábavné tempo, že se nestačíme nudit. Eastwood moc dobře ví co točí, a taky ví jak to natočit co nejlépe. Když je potřeba zpomalit, tak zpomalí, když je potřeba zrychlit, tak se zrychlí. Vše je naprosto přirozené a nenásilné, a díky tomu je celá zápletka a motivace postav uvěřitelná(to, že se něco podobného opravdu stalo je třešnička na dortu). Eastwood jako režisér je bezchybný a dostáváme od něho jednu krásnou scénu za druhou. Po herecké stránce je to labutí píseň Eastwooda, a všichni herci mu k tomu krásně přihrávají a to ať už jde o Coopera, Garciau, Fishburnea nebo Taissu Farmigu. Ve výsledku je film moc hezky natočený a dobře zahraný. Má to vtipné momenty, a zároveň to dokáže být napínavé, a v neposlední řadě i dojemné. Pašerák je poctivě natočený film, na který je radost koukat, a hlavně je to asi poslední možnost vidět velkou legendu na velkém plátně.

Trojí hranice (2019)

Jo, takovýhle filmy já můžu. Mám rád akční filmy, krásně si dokážu užít i akční výplachy. Přesto mě mnohem více potěší, když někdo dokáže natočit dramatický film s akčními scény. A to se J.C. Chandorovi povedlo na jedničku. Chandor je přesně ten typ režiséra, které ho vždy budou mnohem více zajímat postavy, než akční scény, a parádní záběry a přestřelky. A s tímhle mu dost dobře pomohl scénárista Mark Boal, jenž umí napsat velmi živé postavy, o které se bojíme a cítím s nimi. Chandor a Boal nenapsali nic co by v rámci žánru ještě nevzniklo, přesto to co jejich příběh dělá zajímavý jsou postavy a taky herci, kteří je hrají. Ben Affleck je v této roli hodně dobrý a jeho výkon se mi líbil. Oscar Isaac není typický akční hrdina, ale tady si to dává velmi dobře a jeho morální rozhodnutí jsou zajímavá. Charlie Hunnam si dokáže ukrást několik scén pro sebe a nemusí se vůbec snažit, navíc je perfektně charismaticky. Pedro Pascal není tolik výrazný jako slavnější herci po jeho boku, přesto to nic nemění na tom, že podal velmi dobrý výkon. Garrett Hedlund je dobrý herec, a zde to znovu dokazuje, že má navíc, jen dostat tu správnou šanci. Hodně mě sedlo, že Chandor nikam nespěchá a sazí na pomalejší vyprávění. A o to více pak vyniknou akční scény, které jsou velmi krásně a přehledně natočené. Film má krásný vizuál a moc hezky se na něj kouká, a je fakt škoda, že jsme ho nemohly vidět v kině. Triple Frontier je hodně povedený film a nepotřebuje k tomu přestřelky a výbuchy.

Raubíř Ralf a internet (2018)

O zklamání nemůže být řeč, ale na jedničku se to nechytá. Jednička byla svým způsobem dost originální, a to hlavně pojetím a srdcem. Prostě jsme si ty postavy zamilovali, báli se o ně a záleželo nám na nich. Dvojka se to pokouší zopakovat a do toho přidává internet a odkazy. Začátek je dobrý, prostřední část s poznáváním internetu hodně dobrá, a pak je tu poslední třetina, která mě tolik nesedla. Problém je, že film nemá po příběhové stránce(vývoj postav, ne prostředí) co nabídnout, protože jsme na podobné téma viděli už několik filmů i animáků. Všechno kolem je zajímavé a zábavné, ale po příběhové stránce to dost kulhá. Disneyho princezny jsou super a jejich scény jsou topové, a totéž lze říci i o závodech, ale to bohužel nestačí. Slušný animák, ale čekal jsem více.

Pátrání (2018)

Příjemné překvapení. Film od úvodní minuty šlape, a prvních deset minut mě dost připomnělo Vzhůru do oblak(myšleno jako obrovská pochvala). I v následujících minutách jsem byl přikovaný k obrazovce a napjatě jsem sledoval co se bude dít.Režisér Aneesh Chaganty odvedl parádní práci. Krásně pracuje s informacemi, a taky tím co nám chce ukázat a sdělit. Chaganty si je jistý v dramatických momentech a umí je velmi hezky prodat. John Cho si to hodně dává a jako otec je naprosto uvěřitelný. Film má výborné tempo a moc dobře funguje do poslední dvacetiminutovky. Tam přijde něco, co by přijít ani nemuselo, a mě to malinko zkazilo dojem z filmu, i přestože to bylo natočené dobře. Pátrání je hodně povedený film, a opravdu se vyplatí mu věnovat pozornost.

The Program: Pád legendy (2015)

Původně jsem chtěl film vidět, když běžel v kinech, ale tak nějak to nedopadlo. Pak jsem na něj zapomněl, ale díky nedávnému českému filmu Domestik jsem si na něj vzpomněl a rozhodl se ho dohnat. The Program: Pád legendy je velmi dobře natočené sportovní drama, která nám poodhalí jak si Lance Armstrong získal miliony fanoušků, a následně je všechny zklamal. Režisér Stephen Frears natočil film velmi dobře, a krásně se mu podařilo zobrazit ten zápal pro cyklistiku, a morální souboj toho kam je člověk schopen zajít, aby zvítězil ve sportu, který miluje. A tohle se povedlo Frearsovi prodat na jedničku. Snaží se abychom pochopily, proč to Lance udělal, a proč nepřestal, a zároveň poukázat na problém s dopingem, lobbismem, penězi a mocí. Ben Foster je v této roli velmi dobrý a předvádí opravdu povedený výkon. Hodně se mi líbil výkon Chrise O'Dowda, který jasně ukazuje, že zvládne i dramatické role. Lee Pace má menší roli, přesto v ní je dost dobrý. Potěšil mě Jesse Plemons, který tyhle malé, ale výrazné role umí. Film krásně prodává cyklistické závody a radost z vítězství, a pak nám taky ukáže, jak se dopovalo, a tím to celé efektivně podtrhne. The Program: Pád legendy je zajímavý a působivý snímek, který mě bavil a dozvěděl jsem se i něco nového.

Domestik (2018)

Tohle jsem opravdu nečekal. Hodně nepříjemně mě to vykolejilo, protože jsem dostal skvělý psychologický thriller, plný fyzických výkonu a velmi nepříjemných scén, na které se těžko kouká. Režisér Adam Sedlák zde ukazuje svůj talent, a perfektní filmové vnímání. Díky tomuto filmu pro mě patří mezi nejzajímavější režiséry v Česku. To jak pracuje se střihem, hudbou a zvuky je prostě zajímavé a taky hodně dobré. A taky jakým způsobem dokáže prodat scénu, a vnitřní dynamiku toho co se v ní děje. Přitom si vystačí prakticky s jedním bytem a třemi herci. Líbí se mi, že Sedlák zbytečně neplýtvá slovy, a to si postavy řeknou má vždycky nějaký význam pro postavy a pro následují děj. Navíc dokáže ze všech herců dostat výborné výkony. Jiří Konvalinka je pro mě neznámý herec, ale to co zde předvádí je opravdu parádní výkon, ze kterého mě mrazilo v zádech. Tereza Hofová to zahrála úžasně, ty scény co má, nejsou vůbec jednoduché a ona je zvládla, a díky tomu je pak finální pointa o to silnější a zdrcující. Film má svým způsobem dost zlověstnou atmosféru, která se neustále stupňuje a zarývá se pod kůži a jde na dřeň. Jediná výrazná věc, která filmu bere vítr z plachet, je lehce přepálená délka. Kdyby byl film kratší o dvacet minut, tak by byl mnohem údernější a nekompromisnější. Nicméně za mě obrovská spokojenost, a velký důkaz toho, že v Česku můžou vzniknout dobré a zajímavé filmy, jenž by se neztratily ani v zahraničí.

Teror (2018) (seriál)

S01 - Jsem zklamaný, a můžu si za to sám. Neměl jsem na seriál koukat, dokud mám knižní předlohu v živé paměti. Tomu srovnání se prostě nelze vyhnout. A mrzí mě to o to více, protože mě kniha pohltila a ta ledová atmosféra na mě doslova sálala při čtení. Seriál má parádní vizuální stránku, skvělé herecké výkony(Harris, Menzies, Ready, Nagaitis či Hinds s Hartem) a slušné tempo. Bohužel to je všechno. Atmosféra je dobrá, ale mohlo se jít mnohem více do hloubky. Máme zde velmi dobré herce, přesto toho tvůrci nedokáží využít naplno. Pak je tu samozřejmě perfektní předloha, u které bylo jasné, že se nemůže převádět na obrazovku v poměru 1:1, ale to co nám tvůrci předkládají je místy hodně smutné a i špatné. Některé zápletky jsou načrtnuté nebo kloužou po povrchu, jiné mají dokonce jiný význam a nebo se u nich mění časová linie. Chápu, že je potřeba děj ořezat o některé zápletky a linky, přesto mě mrzí, že se to stalo takovým způsobem. Nejvíce na to doplatila postava Johna Irvinga, která má knize velkou roli, namísto toho v seriálu prostě je. Díky tomu, je jeden z nejsilnější momentů knihy naprosto zabitý. Totéž by se dalo napsat o vykreslení vztahu mezi Bridgensem a Peglarem. Hodně mě mrzelo i to, že jsem si k většině postav nedokázal přiřadit jméno, i když jím danou postavu neustále oslovovaly(a po přečtení knihy by to neměl být problém). V knize ten problém nebyl, protože se spoustě postav dostal pořádného popisu a vykreslení, díky čemu vyčnívaly. Zde si nikdo nebude pamatovat, kdo je Peglar, Des Voeux nebo další. A je to škoda. Chtělo to lepší prokreslení na úkor tempa a děje. Vím, že jsem k seriálu trochu nespravedlivý, ale tohle jsou mé dojmy, a takhle na mě seriál působil, i přes všechny objektivní kvality, které má. 6/10