foto

Paul W.S. Anderson

  • nar. 4.3.1965 (55 let)
    Newcastle upon Tyne, Anglie, Velká Británie

Biografie

Paul William Scott Anderson, jak se jmenuje celým jménem, si získal svou nechvalně známou proslulost ve své rodné Anglii už svým ultra-násilným snímkem SHOPPING z roku 1994, ke kterému si sám napsal scénář. Ve snímku si dva lupiče, kteří kradou auta přímo z výloh prodejen zahráli Jude Law a Sean Pertwee. V Anglii byl film zakázán a v Americe šel pouze na video.

Shopping poskytl Andersonovi šanci na realizaci počítačového herního hitu MORTAL KOMBAT (1995). Adaptace potřebovala jeho typické režijní schopnosti - vizuální dokonalost a rychlý a akční střih. Mortal Kombat se stal dobrou odrazovou plochou pro výběr jeho dalšího projektu, kterým se stal ŽOLDÁK: LEGIE ZKÁZY (1998) s Kurtem Russellem v hlavní roli. Produkce se už ujalo studio Warner Bros. Naneštěstí však Kurt Russell kvůli své pracovní vytíženosti nechal přesunout datum natáčení na rok 1998. Mezitím však Anderson stihl natočit brutální sci-fi horor HORIZONT UDÁLOSTI (1997) o záchrané misi na loď, která minulých sedm let strávila mimo hranice naší reality. Film podle scénáře Philipa Esnera opět nábídl příležitost Seanu Pertweemu a Jasonu Isaacsovi. Poté co kritika film strhala a ani v pokladnách kin mu štěstí nepřálo, začal Anderson obviňovat studio z toho, že mu příliš zasahovalo do jeho práce. Slíbil vydání režisérského střihu, ale toho jsme se zatím nedočkali.

ŽOLDÁK se setkal s neúspěchem jak u krtitiky, tak i u diváků, takže jeho další plánovaný film na rok 2000, který se měl stát remakem filmu DEATH RACE z roku 1975, byl zrušen. Tyto neúspěchy přinutili Andersona k výrobě menšího projektu pro televizi, kterým byl THE SIGHT (2000). Toto naturalistické mystérium se stalo menšinovým hitem.

Poté se znovu vynořila další adaptace počítačové hry. Tentokrát se jednalo o zombícký horor RESIDENT EVIL (2002). V hlavních rolích se objevily dvě hollywoodské krasavice Milla Jovovichová a Michelle Rodriguezová. Mezi fanoušky se sice dlouho povídalo, že by se mohlo jednat o šanci na comeback praotce zombíckého hororu Georgea A. Romera, ale scénář a režie nakonec připadly do rukou Adersona. Film byl však opět přijat velmi vlažně jak kritikou, tak i diváky.

Nyní Anderson vyslal do kin film Alien vs. Predator, který je adaptací populárního komiksu. V Americe však zatím film moc nevydělal a na Andersona se zační sypat kritika ze všech stran. K nám film dorazí v listopadu a už teď je jasné, že reakce budou na celém světě stejné.

Jiří "Isherwood" Valášek

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(408)