Policistka (1974)

Díky bouřlivému dění ohledně emancipace a korektničení obecně, jsem se občas nebavil tak, jako naši předci. Protože on ten humbuk evidentně aspoň podprahově funguje. Sexismus jsem vnímal na každém kroku, vynucování styku a obecně postoj mužů/Italů k ženám...no, zase tak vtipné mi to nepřišlo. Docela by mě zajímalo, jak se před těmi skoro padesáti lety, u takového filmu bavily ženy. Do toho boj s větrnými mlýny....korupce, to v komediích moc rád nevidím. Nicméně scénáristé jsou zkušení mazáci, takže si pohlídali, aby i ta závěrečná informace o tom jak nakonec dopadl soudce i Giana, vyznívala černohumorně. Takže abych nevzbudil dojem, že to byl průšvih; najde se pár výborných fórů. Třeba hned první dialog o Johance z parku...příběh o požáru, děsná nuda...mě rozesmál. Do toho se krásně dívalo na Mariangelu Melato.... . Ale nebylo to jen o její vizáži. Zahrála to parádně a v kombinaci s našim výborným dabingem, si kradla scény pro sebe. Škoda, že se děj i v druhé půli neubíral praštěnějším směrem, tak jako třeba Bonnie a Clyde po italsku. Jakmile se začala řešit korupce, drhlo to a zbytečně nabobtnala stopáž. Ale dobrý. Až na pár hnusných okamžiků, jsem se vcelku bavil. Nic do kina, spíš TV komedie na sobotu v 17 hod.

Zabiják (2023)

Fincher, Swinton, Fassbender. Nic víc jsem vědět nepotřeboval. Bez ohledu na žánr, název i obsah, jsem čekal profesionálně udělaný a zahraný film. A ono jo, ale přesto všichni tři selhali. Ne, že by odvedli špatnou práci, ale jejich úsudek, když se rozhodli na tomto projektu pracovat, byl mizerný. Námět na prd, scénář na houby. Spousta žvástů-nepřetržitý monolog, omšelý příběh a Tildy jen málo. S takto rozdanými kartami, se zázraky dělat nedají. A taky žádné neuvidíte. Prostě jen sledujete cestu pana Z z bodu A, do bodu F, resp. od mrtvoly č.1 k mrtvole č.5. Vývoj postavy nula. Pointa trivialní. Zcela zbytečný film...promrhaný čas a energie tří extra talentovaných lidí.

Lekce chemie - Poirot (2023) (epizoda)

Této epizodě velmi škodí odklon od příběhu Elizabeth směrem k poukazování na útlak černochů a popravdě i zakomponování tyranie páchané na homosexuálním bratrovi, je na můj vkus taky dost okatou snahou o úlitbu hyperkorektníkům. Knihu jsem nečetl, ale vyšla v roce 2022 takže je možné, že už i ona obsahovala tyto "povinné" pasáže. Přitom by to byl tak skvělý seriál, kdyby pojednával hlavně o skvělé postavě Beth a nebyl prodchnut snahou o zastoupení menšin. Brie je tady pořád výborná a zdatně jí sekunduje děvčátko v roli její dcery...ale jejich čas je ohlodán a jejich příběh zneužit... .

Loki - Velké poslání (2023) (epizoda)

Nejdřív jsem z Lokiho dvakrát odvařenej nebyl. Intriky kolem úřadu strážců času? Postava Kanga? Snaha udělat z boha lsti a klamu kladnou postavu? Nicméně druhá řada mnohé napravila a posunula dění jiným směrem. Pro mě zajímavějším. Pravda, nemuselo to být tak překombinované, ale bylo to dobré....vlastně mnohem lepší než dosavadní MCU seriály a bohužel i poslední filmy. A tato poslední epizoda? Velmi důstojná rozlučka s jednou z nejzajímavějších MCU postav. Název epizody je velmi příznačný a společně s posledními záběry na Lokiho, je plný symboliky. Splnil se mu jeho sen ...jaká tragédie pro něj. A jaký dar pro svět. Poklona tvůrcům, za takto zkonstruovaný paradox. Dnes už mi skončil Doom Patrol. Loučení s postavami tvůrci pojali láskyplně a nostalgicky. Poslední Loki, je naproti tomu loučení obřadní, až epické. Velmi oceňuji, že se z něj nakonec nestala jen trapně kladná postava, ale pravý a vlastně nejmocnější ... . Škoda, že celý seriál je zbytečně rozdrkocaný a přeplácaný, šlo z toho udělat přímočařejší a temnější podívanou.

Doom Patrol - Done Patrol (2023) (epizoda)

Poslední bizár, tentokrát prodchnutý nostalgií. Aby taky ne. Někdo umře, někdo přestane existovat, jiný odejde, mnohé se změní...Doom Patrol totiž končí. Tvůrci se s postavami rozloučili sice doompatrolovsky...zvlášť v případě Rity, ale s láskou...zvlášť v případě Cliffa. Na poli komiksu, byl DP speciální fenomén. MU i DC nám opět budou servírovat, jen korektní akční násilnosti, bez fantazie a hravosti.

Žoldnéř (1968)

SNI DÁL, PACO, ALE S OTEVŘENÝMA OČIMA! Žoldnéř není zrovna nejlepší western, ale po jeho skončení jsem se usmíval. Díky rozjuchané hudbě s mexickými motivy a prostředí jihozápadu, na mě dýchnul špageťácký smrádek, který ve mě vyvolal nostalgii. Ne snad, že bych tu dobu pamatoval, nebo ujížděl na westernech, ale ... ani nevím. Svůj velký podíl na tom, že jsem se převážně nenudil, mají Franco Nero a Tony Musante. Resp. jedny z nejsympatičtějších postav tohoto žánru, Paco a Polák. Interakce mezi jejich postavami fungovala skvěle. Uhlazený, za všech okolností racionální Kowalski, který nehne prstem dokud nedostane zaplaceno a vedle něj Paco, rozjívený srdcař, který chce dělat revoluci, ale vlastně ani neví co to obnáší. I díky tomu kontrastu byla radost sledovat, jak se snaží jeden druhého využít, ale současně se nenechají ve štychu. V komentářích zazní, že je ten humor cynický. Mě to ani nepřišlo. Snad malinko drsnější a škodolibější, ale jistě nevyčníval tak, abych o tom během filmu uvažoval. Vlastně ho bylo zvlášť v prostřední části málo. Žoldnéřovi tam dost silně docházel dech; byla tam několikatiminutová pasáž bez dynamiky. Zrovna tam mohly střihačské nůžky zaúřadovat a srazit zbytečně nataženou stopáž, na přijatelných 90 minut. Díky tomu jsem byl rozhodnutý, že to za víc než tři hvězdy není. Ale ten pozitivní závěr mě opravdu potěšil, takže všechny cípy té čtvrté hvězdy, jsou prachem zaváté, ale dám ji.

Taxikář (1976)

Včera jsem viděl Krále komedie, kde De Niro exceloval jako svérázná postava neodbytného komika a dnes jsem sledoval toho samého herce, navíc o šest let mladšího, jak bravurně ztvárňuje rozporuplnou postavu podivínského taxikáře. I kdyby jste s De Nirem neviděli nic jiného, tak jen z těchto dvou filmů je zřejmé, jak vynikající herec to je. A protože Taxikář je už třicátým film, ve kterém jsem ho měl možnost vidět, mohu k těm superlativům přidat, že má i nesmírně široký záběr. Vidět hned po sobě Krále komedie a Taxikáře je stejné, jako by jste si dali kombo Spejbla a Hurvínka s Hamletem. Scorsese mi až tady vytřel zrak tím, jak dobrý filmař je. Po řemeslné stránce jde o filmovou parádu, jaká se opravdu vidí jen málokdy. Jen ten obsah... . Forma tvořená režisérským umem, dokonalou hudbou, střihem a kamerou, mi sice nedovolila ani na chvíli se nudit, ale moc jsem nepobral, co se tímto filmem tvůrci snaží sdělit. Byla to oslava prostého člověka, který se nesmířil s bující korupcí, kriminalitou a svinstvem ulice? Nebo studie válečného veterána a jeho začlenění se do mozaiky New Yorku? Nebo snad o tom, jak pokřivená je/byla společnost, že udělala s psychicky labilního člověka hrdinu? Je to poněkud zneklidňující připomínka, že i na pohled normální lidé kolem nás, jsou latentní vrazi? Tento film je v dnešní hyperkorektní době nepochybně v ohrožení. Je v něm pár homofobních a rasistických stereotypů...sice plně poplatných době a nejspíš i stavu tehdejšího NY, ale dnes...nůžky amerických cenzorů jistě brzy zaúřadují. Je totiž možné, že jde o jakýsi manifest tvůrců, kdy větou jako: ...je potřeba to tady vyčistit, spláchnout do kanálu..., vyjadřují své znechucení nad některými existencemi a postavu Travise prezentují jako vzor pro ostatní. Možná je vše jinak a já se dozvím ze zajímavostí, nebo na googlu, že jsou tvůrci mírotvůrci a teroristické manýry Travise naopak odsuzují, ale teď, čerstvě po shlédnutí filmu mám za to, že z něj udělali předobraz všech těch střelců v amerických školách a nákupácích. A to je jeden z mála důvodů, proč mě obsahově Taxikář neoslovil tak silně, abych vyplázl 5*.

Král komedie (1982)

To se tak občas stane, že se člověk nepotká s vkusem většiny. Někdy je to o momentálním rozpoložení, přehnaných a nesplněných očekáváních, jindy nesednou herci, či forma... . Nic z výše uvedeného mě nepotkalo a přesto pro mě byla první půle Krále komedie utrpením. Vůbec jsem se nebavil, vlezlost Pupkina mi byla krajně nesympatická a jen lenost v kombinaci s vírou, že je to jen zdlouhavější předehra k parádnímu finále(přece to nemá tak vysoké hodnocení zbůhdarma), mi bránila hrábnout po ovladači a to trápení ukončit. Nicméně i přes to uzoufánínudné trapno, prosvítal skvělý výkon De Nira. Kazil mu to jen český dabing, který jsem po cca polovině filmu nahradil originálním zněním. V kombinaci s gradací příběhu, se ta nuda začala pomalu rozpouštět a najednou se začaly objevovat velmi slušné momenty. Stalking v kombinaci s nezdolným pruděním Pupkina, byl dohnán do extrému, který dal vzniknout nemálu pěkných dialogů a pokud by jste chtěli, tak by jste našli i jakýsi úšklebek směrem k šoubyznysu. Poslední třetina byla vysloveně vynikající, ale na úplnou rekonvalescenci po tom strašném úvodu, mi to nestačilo. PS: Nedávno jsem shlédl Nyad...kde jsem projevil nelibost vůči přehnaně umanutým lidem, kteří jdou i přes mrtvoly za svým snem(v USA je to obdivuhodná ctnost) a včera jsem si zreprízoval Truman Show, kde jsem kritizoval TV byznys. Nic není náhoda, ale přesto mě zarazilo, jak moje podvědomí pracuje. Král komedie obsahuje oba mnou opovrhované motivy také, ale v odlehčené a tak nějak neokázalé formě. Za první půlku bych dal sotva dvě hvězdy, ale jedna další jde jen a jen za De Nirem, který tady opravdu zářil. Nemyslím, že se na tento film, ještě někdy podívám.

Truman Show (1998)

Ten námět v sobě skrývá spoustu možností. Dá se zkrze něj nastavit zrcadlo společnosti, mohl být oslavou svébytnosti a svobody, mohlo to být romantické drama, nebo rozverná komedie. Niccol s Weirem se buď nemohli rozhodnout, nebo prostě usoudili že příběh unese, když tam bude ode všeho kousek. A kupodivu to drží pohromadě. Velkou zásluhu na tom má J. Carrey, kterému bylo snadné uvěřit jak bezelstného Trumana, který za třicet let nepojal podezření, tak Trumana, který se vzbouřil. A tento aspekt filmu je velmi důležitý, protože když se zamyslíte, tak je ten koncept mikrosvěta plného kulis a herců velmi přitažený za vlasy i přes tu smutnou pravdu, že „Přijímáme realitu světa tak, jak je nám prezentována“. Jsem analytický typ člověk a jeden z důvodů proč nevěřím mnoha konspiračním teoriím je fakt, že dlouhodobě lhát a manipulovat, navíc se zapojením mnoha lidí, je neudržitelné. Lidi jsou drbny, neudrží tajemství, dělají chyby a navíc je spousta těch, kteří se naopak snaží vyzvídat a ty chyby využít. Proto jsem koncept Truman Show, nebyl schopen přijmout beze zbytku. Díky výbornému výkonu Carreye a kvalitnímu scénáři s režií, to ale nevadilo. Pořád tam zůstalo mnoho jiných kvalitních momentů a soucítil jsem s Trumanem, na kterém byl spáchán ohavný zločin. Tvůrcům se i přesto podařilo dostat do toho všeho člověčenství. Nestvořili jen černobílou kritiku konzumní zábavy. Nenavodili dojem, že by se měli diváci stydět, protože bez nich by takové pořady nemohly existovat. Dokonce ani motiv tvůrce toho pořadu, nebyl úplně padoušský. "Náš svět není lepší, je taky plný lží a podvodů..., v tomto světě jsi v bezpečí". Mnoho rodičů pokývne hlavou a najde pro vrchního žalářníka pochopení. Truman show je výjimečný film i přesto...nebo právě proto, že se mnohých témat dotýká jen letmo. Nechává tedy spoustu prostoru pro úvahy o důležitých, možná i základních věcech. Je jako kaleidoskop, který v sobě ukrývá krásná sklíčka, která pokaždé vytvoří jiný obraz. V hlavě mi to víří myšlenkami a přestože jsem velmi spokojený....Truman show by si zasloužila šestidílný seriál.

Za borovicovým hájem (2012)

Derek Cianfrance mě zaujal Světlem mezi oceány. Takže jsem doufal v podobně audiovizuální a emočně propracovaný film. I proto mě první minuty trochu vyděsily, protože tento film má televizní look, který je silně kontrastní vůči hvězdnému obsazení (a to i v malých rolích). Rozpočet asi padl na platy herců, tak nezbylo na kameramana a pořádnou výbavu. Rušit to bude hlavně v akčnějších pasážích. Ale ono je vlastně jedno, že to vypadá tak lacině, protože jakmile se roztočí spirála špatných rozhodnutí, naivity, viny a odpuštění, bude vaše pozornost jinde. Spoustě diváků to bude připadat přitažené za vlasy. Čím chytřejší divák, tím menší pochopení pro chyby, které všichni udělali, ale já v USA žil, takže vím že velké množství lidí mimo velká města, rozhodně nejsou nejostřejší tužky v penále. A Luke je jako mnoho jiných. Nic nemá. Vede prázdný život ze dne na den, citově strádající mladý muž. A najednou je tady něco, na co se může upnout, co si nenechá vzít, co symbolizuje normální život. Ale k tomu potřebuje prachy ... . Ten příběh je fádní že? Však taky v něm pointu nenajdete. Je to jen polovina stopáže...vlastně jakýsi prequel k příběhu poldy. Nebo spíš pojednává o systému, který generuje zločince jak z řad obyčejných lidí, tak těch na straně zákona? Taky. O nástrahách, které život nachystal a o těch, kteří do nich padli? Ano, krev není voda, ale chyby otců se nedědí. Ve své komplexnosti je to dost krkolomné vyprávění, ale něco do sebe má. 3,72 hvězdy.