Obhájce (2011)

Při natáčení dramatu z právnického prostředí, jsou inteligentní scénář, velmi dobrá režie a kvalitní herecké výkony nezbytné. I to je důvod, proč se podobných filmů netočí víc, přestože zajímavých příběhů by se našla spousta. Nevím jestli je Obhájce na motivy skutečného příběhu, ale působí velmi uvěřitelně a žádné logické chyby jsem si nevšiml. Matthew McConaughey tato role vysloveně seděla a dá se čekat, že s přibývajícím věkem přepluje do vod, kterými se proháněli žraloci jako M. Douglas, nebo M. Sheen. Navíc bylo opravdu příjemné sledovat ukázněnou kameru a střih, bez nesmyslných parádiček a poslouchat dospělé dialogy bez patosu a nudných řečí. Jediné co trochu skřípalo, byla jakási rozpolcenost postavy právníka, který se na jednu stranu chová bezskrupulózně, ale současně se snaží ulovit právnického bobříka za poctivost. I přesto je Obhájce jasně nadprůměrný film, který rozhodně nenudí.

Hrabě Dracula (1970)

Pokud už jste tento kousek zakoupili v trafice za 39 KČ, nedejte se zmást tvrzením na obalu, že jde o nejslavnější verzi Draculy. Už z koprodukce uvedených filmových "velmocí" by mělo být jasné, že o žádný zázrak nepůjde. Pravda, slavná jména vynikajících herců mohou klamat, ale herecké bardy jako je Lee, Lom a Kinski velmi obratně zpacifikoval Jesus Frank svým režisérským "umem", takže...děs, běs. I když jde o 70-tá léta, tak triky...lepšího netopýra udělám za pomocí lampičky a máváním rukou i já, vlčáci vypadali jako by se právě ztratili v metru a krev byla nejspíš vyrobená pomocí rybízové šťávy. Když přidáme totálně plochou a topornou postavu Draculy, nevýraznou Mínu a nudného Harkera, působí slušně pouze postava Renfielda a snad Van Helsinga. Viděl jsem pár horších kousků, ale do žebříčku SHIT 5 filmů o Draculovi, se Hrabě Dracula ještě pohodlně vejde.

Astronaut (2006)

Zapomeňte na astronautiku, fyziku, nebo cokoliv jiného, co souvisí s konstrukcí raket a letem do vesmíru. Astronaut je americká pohádka o splněném snu jednoho chlápka. Za normálních okolností by bylo realizování tohoto snu velmi sobecké, ale když jeho sen vzali za svůj i jeho blízcí, stal se tím nejdůležitějším pro celou rodinu. A americká pohádka, je to se vším všudy. S chlápkem, který umí všechno, protivnou vládou, která jednomu nedopřeje postavit si balistickou střelu, s úžasnou manželkou, která odpustí vše a samozřejmě s hromadou dojemných scén, které vám mají pročistit slzné žlaby. Thornton není zrovna můj oblíbenec, ale tato role mu seděla. Virginia Madsen byla k sežrání a pokud existuje nějaký žebříček Nej filmových manželek, tak by měla být v Top 5. I proto je velká škoda, že není Astronaut drama, ale jen americký blábol. Náznaky něčeho hlubšího v polovině filmu proběhly, ale závěr filmu je brutálním způsobem smetl a šoupnul Astronauta do šuplíku s nápisem: Americká slátanina, aneb u nás je možné všechno. Přesto ten film není mizerný. Vlastně je vcelku sympatický. Snad je to tím, že je místy tak blbý, že to jednoho dojme.

Angel Heart (1987)

Jedna hvězda pro M. Rourke, druhá za poctivou filmařinu a třetí za parádní atmosféru. Ale jinak jsem velmi zklamaný rozvláčností děje a především hloupým koncem, který udělal z celého příběhu ptákovinu se satanistickým zabarvením. Proč se vraždilo, proč vůbec celé to hledání, když.... ? Je Satan jen obratný manipulátor a nic víc neumí? Je k polapení duše potřeba tolik intrikování okolo? Mě se tahle myšlenka moc nelíbí, takže jsem si Angel Heart neužil. Trochu mě děsí ta vysoká hodnocení ostatních uživatelů, protože to svádí k tomu, že jsem něco přehlédl, nebo se díval na jiný film. Z mého pohledu je Angel Heart film u kterého se můj názor od názoru většiny nejvíce odklání.

Ring volný (2004)

Jediné co mi zabránilo dát odpad! je to, že údajně jde o životopisný film, takže taková sračka to možná byla doopravdy. Čemuž bych se zase tak moc nedivil. Ale všichni také víme, s jakou nechutí pouštějí producenti neopravené a neupravené příběhy k nevědomým divákům. Nicméně pravdivostí tohoto story se zabývat nebudu. Ten film je mizerně napsaný, natočený, zahraný...nenajdete tam nic opravdu dobrého. Tedy kromě Meg Ryan, ale to vás také přejde, protože její postava byla otřesná a scénář jí nacpal do pusy takové kecy, že nezbyde než kroutit hlavou. Celý ten příběh je kýční a nechutně zidealizovaný a co se týče boxerských soubojů, tak ty byli nejhorší jaké jsem kdy viděl. Pravda, ten film není primárně o boxu, ale o manažerce boxu. Ale když už někdo točí dvacetiminutovou scénu zápasu o titul ve střední váze, měl by o boxu něco vědět. L. Konečný se musel válet smíchy, když viděl venkovskou rvačku dvou blbanů s rukavicemi a hlavně zcestný komentář k jejich výkonu. Úžasná a rychlá kombinace=pravý hák prolétl čtvrt metru před obličejem protivníka a za ním vylétl hák levý...opět před obličejem protivníka...pokud o boxu něco víte, raději zavřete oči. Ale to není zdaleka všechno, protože konec je tak neuvěřitelně debilní, že bude lepší, když si zakryjete taky uši. A víte co? Když už budete u toho zakrývání...hoďte deku na celou TV a raději si ani tento pafilm nepouštějte. Je to urážka poctivé filmařiny i boxu.

Hrůzná noc 2 (1988)

Typická záležitost 80-tých let. Toto inspirativní dílko, vypustili do kin naši západní soudruzi ve stejné době, kdy se rozhodl lid ČSSR zatočit s rudými upíry. A to nikoliv za použití svěcené vody a dřevěných kolíků, nýbrž zpěvem, řetězy solidarity, cinkáním klíči; sice to nebyla taková sranda jako likvidování upírů v Hrůzné noci 2, ale fungovalo to. Díky tomu jsme získali možnost užívat si výdobytků západní civilizace a vidět filmové "skvosty", kterými nás už 22 let zásobují naši milí distributoři. Neříkám že je tento film příšerný, to bych mu lichotil. On je jen trapný. A není to tím, že by mi vadily zastaralé voskové triky. Je to především přístupen k tomuto žánru. Komediální prvky atmosféře hororu moc nepomohly a často to vypadalo, jako kdyby se režisér bál udělat opravdu strašidelný film. Možná kvůli přístupnosti, nebo své babičce, těžko říct. Výsledkem je podivná nudnost, kde najdeme pár dobrých nápadů, které jsou záhy osliznuté nějakým zlehčujícím okamžikem. V té době se takto možná točilo, ale píše se rok 2011 a moje hodnocení je jasné.

Auta 2 (2011)

Ale no tak! Proč tolik naštvanosti? Díky reakcím některých uživatelů, kteří Auta 2 smetli div ne do odpad!u, jsem čekal děs běs. A místo toho jsem viděl animák, který je po technické stránce dokonale udělaný a užil jsem si jen o málo menší porci humoru než v jedničce. Ano, děj byl tentokrát o poznání akčnější a rozhodně víc zaměřený spíš pro větší děti, či dospělé. Místy byl scénář opravdu zbytečně překombinovaný a pětileté děti netušily o čem je řeč. Ekologické palivo, průmyslové loby, špionáž? Chápu rozhořčené reakce těch, kteří čekali milý a jednoduchý příběh, navazující na jedničku. Místo toho tady máme akční, špionážní jízdu, za kterou by se nemusel stydět leckterý živák. Největší problém Auta 2 je to, že se tvůrci netrefili do očekávání spousty lidí. Statisíce detailů, dynamika obrazů, načasování vtipných scén, vykreslení charakterů postav a nehloupý scénář...možná toho všeho bylo až moc; včetně stopáže. Ale pokud se dokážete oprostit od srovnávání s jedničkou, tak jako samostatný film, jde pořád o silný nadprůměr. Jestli chcete vidět opravdu mizerný animák, podívejte se třeba na Loveckou sezónu 3.

Orphan (2009)

Příběh o devítileté holce, která z nějakého důvodu terorizuje jednu vcelku normální rodinu, která ji adoptovala. Ano, je to dobře udělaný film, má to atmosféru, herci jsou dobří. Ale je to i dlouhé, místy až utahané a není to horor, ale "jen" thriller. Jsou děti, kteří jsou hold spratci od přírody a půjčovat jim kladivo, nebo kanystr s benzínem není dobrý nápad. Toto téma není můj šálek kávy, takže i když mi ke konci zkolaboval přehravač a posledních dvacet minut jsem neviděl, vůbec mi to nevadí.

Přenašeči (2009)

Horor? V žádném případě. Drama? Jistě. Vždyť svět jak ho znali skončil a lidi se teď dělí jen na nakažené, kterým už není pomoci a na ty kteří nakažení nejsou. Zatím. Snažit se přežít je v pořádku, ale není to smyslem života. V Carriers sledujeme přežívání čtyř lidí, kteří cestou na Turtle beach, onen smysl života musí znovu najít. Cestování je parádní způsob, jak poznat sám sebe a navíc se roadmovie k postapokalyptickému příběhu náramně hodí. Protože nic nedokáže lidi rozpohybovat tak, jako útěk před nějakou hrozbou. První polovina filmu byla rozhodně minimálně čtyřhvězdičková, ale jakmile se vše začalo kazit i našim hrdinům...bylo mi vcelku jedno jak to dopadne, protože pravidla byla jasná. Nicméně těch pár opravdu dobrých momentů si s přehledem vystačí na 3*. Ale je to škoda, protože to mohlo být mnohem lepší.

Černá smrt (2010)

Další ze syrových příběhů ze starověku, který byl rájem především pro sadisty a pokrytce. Zajímalo by mě, jak takový film působí na křesťany, kteří jsou i zde tradičně líčeni jako tmáři a fanatici, kteří ve jménu Boha utýrali miliony lidí. Dalo by se říct, že Černá smrt je v mnoha ohledech protipól Honu na čarodějnice. Žádné triky a nulová snaha pobavit diváky souboji s čarodějnicemi. Jen drsný příběh mladého novice a party křížových hrdlořezů. Což ovšem přivádí k otázce, proč takový film vlastně vzniknul. Prvních 90 minut filmu to vypadá, že jde jen o příběh zachycující výpravu několika drsných křesťanů, kteří se snaží polapit nekromanta. Což je i přes kvalitní výpravu ... nic moc. Naštěstí na konci příjde jakýsi dovětek, který dává celému filmu o dost lepší vyznění a velmi dobře ho zakončuje. Ještě teď váhám, jestli ten konec stojí za přidání čtvrté hvězdy. Ale jo, poctivé filmařině je třeba nadržovat :o)