Jak ulovit Dr. Lewise (2013)

Feelgooďárna, která nejspíš na papíře nepůsobí nijak převratně a mnohé moralisty nakrkne, ale ve výsledku krásně voní mořem a člověčinou. Velký podíl na tom, že tvůrcům ty "neškodné" lži odpustíte, mají skvěle obsazené postavy a úchvatné prostředí. Ano, ten koncept je trochu naivní, ale tak nějak mile. Podvod se tady šil na doktora, ne na diváka a to já oceňuji asi nejvíc. Žádná řehtaná se sice nekoná, ale hezky to hřeje. A co se stopáže týká....já bych tam s nimi klidně pobyl i déle.

Dracula Has Risen from the Grave (1968)

Vysoká hodnocení nechápu. Polovinu filmu se nic neděje a když ano, nedává to smysl, nebo je to další nenápaditá variace na scény z předchozích filmů. V tomto podání, navíc působí moc kterou Dracula ovládá lidi, jaksi perverzně. Když připočtu skoro směšný a nevypointovaný závěr, nelze jinak, než tento film označit za brak. Z Leeovských Draculů nejhorší, jaký jsem zatím viděl.

The Last Voyage of the Demeter (2023)

Tak zase nic. Ale on tento příběh, snad ani nic nového nabídnout nemohl. Víme totiž kdo, proč a dokonce i to, že se Dracula do Londýna dostal. Co tedy divákovi tahle rekonstrukce nabízí? Jde o další recyklaci námětu, který už byl dávno vytěžen? Postačí pouhé rozvedení známé události dopodrobna a působivý vizuál postavený na větší míře násilí a krve, než nabídly předchozí filmy o sosanovi? Koná se slibovaný "Vetřelec na lodi"? Ani náhodou. Zubatý Glum, nesahá uslintanému xonomorfovi po kotníky. Jaký upgrade tedy tvůrce přináší? Hlavní postavu černošského lékaře (teoreticky možné - první student Howardské univerzity 1867, tedy třicet let před plavbou Demeter), dítě, psa, ženu? Statečný boj do posledního dechu? Dvě hodiny stopáže...s asi třemi slušnými hororovými scénami? A se závěrem, který má rozjet frenčízu o černém upírobijci ve starém Londýně? Přestože by tentokrát případné pokračování nemuselo ctít předlohu, tak mě tímto filmem André Øvredal nenavnadil. DigiDracula tady byl pouhé požerácké křoví bez charakteru a jakkoliv byl Hawkinsův výkon sympatický...slabé tři...za překvapivě nudnodlouhý a zbytečný polohoror.

Kolo času - Co by mohlo být (2023) (epizoda)

Tak silný závěr, kde tvůrci postavy a diváky opravdu nešetří, si ve fantasy seriálu spojím asi jen s Hrou o trůny. Samozřejmě jinak jde o velmi odlišné projekty, ale jistě není náhoda, že sám Martin přiznal, že se při psaní GoT inspiroval i Kolem času. Resp. způsobem psaní Jordana. Knihy jsem nečetl, ale tento seriál se zcela evidentně opírá o velmi kvalitní předlohu a sešla se vzácná konstelace...zpracovávají ho šikovní tvůrci. Po průjmech jako Zaklínač a Prsteny moci, je to příjemná změna.

Kolo času - Chuť samoty (2023) (epizoda)

I přes úvodní rekapitulaci událostí první řady....po těch dvou letech jsem se moc nechytal. Ale vůbec to nevadí, protože tohle fantasy je obsahem neotřelé a díky zajímavé atmosféře i vtahující. Takže si ani nemusím pamatovat, jak čarodějka přišla o svou moc, co se stalo s Randem a oč jde chlapovi, který ovládá trolloky. I takto "odprostřed", je to totiž zajímavější a přehlednější, než třeba Zaklínač. Má to hlavu a patu, slušné dialogy a zvláštní ženskou patarange. A tentokrát to není na sílu, žádný emancipační manifest. Hned jdu na další epu.

Invaze - Honba za duchy (2023) (epizoda)

To je potíž mnoha seriálů. Sledujeme několik linií, takže kontinuita občas dostává na frak. V první epě to byla jedna bezva linka o kontaktu a míň bezva povídání o indické rodině. Druhá navazuje na linku první řady s klukem, který s "nimi" mluvil. Teď pokračuje příběhem o partě dětí, která ho hledá. Druhá linka je s vojákem, který hledá odpovědi. I když to do skládačky nakonec zapadne...je to hodně utahané a nevtahující.

Meg 2: Příkop (2023)

Jednička mě bavila. Blbinka, která se nebrala moc vážně, atraktivní prostředi, Statham a samozřejmě Mega dodon, který všem zatápěl. Takže jsem se na dvojku těšil...tedy než vyšlo najevo, kdo ji bude dělat. Bohužel z výše popsaných dobrých přísad, má Meg 2 jen Stathama. Ale dokonce ani jeho postava Jonase neunikla "vylepšení". Tentokrát není v roli lehce zahořklého profipotápěče, ale za akčního vytloukače mozků a vodního Ramba. Misto souboje s megaparybou, tady máme konflikt s hamižnými lidmi a megouni jim vcelku dlouho dělají křoví. Tohle už tady bylo v různých variacích mockrát. Podmořský svět miluju, ale pasáž na a kolem podmořské stanice...to je díky jistým omezením dost nuda. Jednička Meg byla letní jednoduchá jednohubka, Meg: Příkop, je zbytečně přeplácané polobéčko, jehož obsah je omšelý a tím pádem nezřídka nudný. Klasický případ nešvaru podobných sequelů....nacpat tam všeho víc, než bylo v jedničce. Víc megů, víc dalších potvor, víc akce, víc minut.... jen humorem, který přitom nic nestojí, tím šetřili. Dabing jen zdůrazňuje, jak moc hloupý film to je. Jsem otrávenej.

Ahsoka - Část 3: Čas odletu (2023) (epizoda)

Zcela zbytečná epka v duchu Mandaloriana. Tzn. dejte fankům lejzrfighty a oblíbené postavy...jim to stačí. Žádné další srovnávání s Andorem, pls. Příště za podobnou niciádu, rubnu bez milost 2*.

Nadace - Poslední císařovna (2023) (epizoda)

Znát knižní předlohu znamená nejen to, že vás bude iritovat její prznění, ale také to, že VÍTE. Takže jestli si tady mnozí ucvrkávají z originálního odkrývání karet a brada se jim jen třese od toho obdivného WOWování, tak já mám od těch úšklebků tik do levého oka. Slátanina. I když jsem se už dávno oprostil od srovnávání, je to prasoscifiguláš.