Vražda na jachtě (2019)

Můj první film na Netflixu ,na který jsem se celkem z ukázek těšil a nutno říct ,že mě nezklamal.Ano je to oddychovka a protože jsem k tomu tak přistupoval ,bavil jsem se od začátku do konce.Je to vlastně jakási akční romantická komedie s mysteriózními prvky ,okoukané z detektiovek Agathy Christie.Hlavní je ale herecké duo Sandler-Aniston ,kvůli kterému se na to většina lidí divá ,kterému to opravdu dobře šlape celý film a tak je na co se dívat.Je tu spoustu hlášek ,vtipů a vtipných momentů a skutečně si u toho člověk odpočine.Scénář není nijak moc nápaditý ,ale celkem dobře šlape ,režie je slušná a chvílemi trochu napínavě kriminální.Kamera se umí dobře rozhlédnout a k tomu trochu pobytu na luxusní ,výletní lodi.Osobně jsem byl spokojen ,neb jsem dostal ,co jsem čekal a slušně jsem se bavil.Dávám výletních 70% a samozřejmě chápu ,že ne každému tahle zábava sedí.Mě ovšem ano.Komedií je ke všemu čím dál méně ,tak je k nim správný divák i trochu schovívavější.Fakt jsou v letadle i bary?

Stranger Things (2016) (seriál)

Protože nám řádí koronavirus a rok 2020 kinům vůbec nepřál a nových filmů bylo jako šafránu ,musíme se bohužel poohlídnout jinde.Osobně jsem zvolil Netflix a jedním z hlavních důvodů byl právě seriál "Stranger Things".Tenhle důvod mě nezklamal a zřel jsem opravdu poctivou seriálovou pecku ,která rozhodně patří mezi to nejlepší ,co lze v televizi vidět.Ale popořádku..Mysteriózní fantasy seriál s hororovými prvky a pořádnou dávkou tajemna ,kde hlavní prim hrají trochu starší děti je především skvěle vymyšlený a skvěle napsaný.Matt Duffer a Ross Duffer přesně ví ,co dělají a co chtějí divákovi říct.Tajné experimenty ,podivná laboratoř a ještě podivnější malá holka.A dějí se tady opravdu velmi divné věci.Seriál má perfektní tah na branku ,precizní režii ,ač se na režísérské stoličce střídá několik lidí a opravdu skvělou atmosféru.Na každý díl jsem se fakt těšil.Je to až neuvěřitelná pocta osmdesátým letům a všemu ,co tehdy bylo ,včetně odkazů na nejlepší osmdesátkové filmy (Návrat do budoucnosti ,Nekonečný příběh atd.)Pamětníkovo srdce opravdu zaplesá.A další důvod ,nenechat si tohe ujít je ,kromě skvělých dětských herců ,Winona Ryder ,kterou tady spousta lidí objeví a spousta jí objeví už podruhé jako já.Je tady opravdu skvělá a fantastická a její výkon patří mezi to vůbec nejlepší ,co jsem v televizi viděl.K tomu sklvělé nápady ,vynikající kamera a hudba a taky skvělá vizualizace.Naprosto nemám co bych vytknul ,takže dávám jasných 100% a za tohle Netflixu opravdu děkujeme a teda to nechápu ,co je to zase s těmi žárovkami:):):)

Princezna zakletá v čase (2020)

Pohádka má v našich luzích a hájích velkou tradici a čeští filmaři po ní sahají pravidelně.Protože je to ale žánr náročný a drahý ,neobjevuje se tak často a v posledních letech obzvlášť.Na každou se proto velmi těším a nebylo tomu jinak ani tentokrát.I když už z traileru bylo vidět ,že režisér Petr Kubík se nevydá cestoui klasické české pohádky ,ale svou vlastní.A tou se taky vydal.je to takový mix žánrů ,kde sice vévodí pohádka ,ale velmi se prolíná s fantasy žánrem ,který má poměrně často navrch ,místy je také trochu komediální a místy zase dost temná.Námět je vcelku prostý a není to nic nového pod sluncem - princeznu Ellenu jako miminko zaklela zlá čarodějnice a kletba se má vyplnit v den jejich 20-tých narozenin.A tak se čeká a čeká. A Ellena zjistí ,že po dovršení onoho věku se den jejich narozenin neustále opakuje.A pořád a pořád.Troufám si tvrdit ,že režisér si pořádně nastudoval filmy ,které si také pohrávají s časem a které si dle mého s tím poradily mistrovsky a to "Návrat do budoucnosti" a "Na hromnice o den více".V druhém jmenovaném dokonce hlavní hrdina též uvízne v časové smyčce a neustále se mu opakuje ten samý den.Scénář se řídí pravidly časové smyčky a velmi se snaží ,aby vše bylo uvěřitelné a logické.Myslím ,že všichni tři scénáristi odvedli skvělou práci , i když někdo namítne ,že nejde o nic origináolního a já zase namítnu, proč by muselo?Důležité je zpracování a to se tady opravdu povedlo.Ellena musí najít a poznat ,jak to všechno zastavit a vrátit do normálu.Inu ,jak prosté.Ale svěřovat se tady komukoliv je samozřejmě velmi těžké.Pochopí to jen dvorní alchymista ,který kdysi ochránil Ellenu časovou runou a tak hned věděl ,koli uhodilo.Elleně zdatně sekunduje mladý princ v podání Marka Lambory , koneckonců hlavní motiv je jak jinak láska a její pobočnice , v podání Elišky Křenkové.Na těch třech leží hlavní břímě uvěřitelnosti celého příběhu.A myslím ,že se s tím poprali skvěle.Eliška Křenková místy Natalii Germani ,která hraje princeznu Ellenu mírně zastiňuje ,což ukazuje ,jak jsem už dávno věděl ,že je to opravdu skvělá a nadaná herečka.Skvěle jim sekuinduje Roman Zach jako alchymista a musím říct ,že jsem si ho moc užil a jeho hůl taky.Opravdu není nepodobná té Gandalfově.Vše vyústí až v závěrečný souboj ,který je opravdu perfektně natočený a samozřejmě se taky několikrát opakuje ,než dojde k finálnímu.I když jde o pohádku ,tudíž je jasné ,že musí končit dobře ,měl jsem o hlavní hrdiny strach a to je velká deviza ,která pak nakonec převážila v mém hodnocení onu pomyslnou ručičku výše.Teď budu malinko vytýkat a ne proto ,že musím ,ale proto že to tak prostě je.Předně je pohádka opravdu zbytečně dlouhá.115 minut je na takový příběh velmi a slušelo by mu o takových 15 minut méně , i když upřímě říkám ,že sám nevím ,co bych vystřihl ,ale prvních 50 minut ,kde se opakuje neustále onen den a pomalu se vše vysvětluje ,může chvilkami nudit.Ale plně to vynahradí druhá polovina ,jkterá je opravdu perfektní a bezchybná.Musím pochválit kameru Pavla Koppa ,která dělá co může ,aby si divák přišel na své ,stejně tak i hudbu ,která je také skvělá.Vizuální stránka ,která je neméně důležitá ,je perfektní a triky opravdu vynikající.Českou pohádku jsem si tak po dlouhé době (od "Andělá páně 2") velmi a velmi užil a chvilinku se zamyslím a dávám jasných a zasloužených 100%.Teda co to tady najednou na ruce mám za divné písmeno.A jak se najednou třpytí.Hmmm.

Léto s gentlemanem (2019)

Často si říkám ,jak málo ,vlastně moc málo je nových, dobrých komedií a o českých komediích to platí dvojnásob.Jaromír Hanzlík si vzpoměl na svojí nezapomenutelnou komedii "Léto s kovbojem" a pojal myšlenku na jakési volné pokračování.Napsal si scénář a oslovil ,do té doby výhradně televizního ,režiséra Jiřího Adamce.Vybrali spolu herce a hurá točit.Musím říct ,že už sám námět a potažmo scénář je tak maximálně na bakalářskou povídku do televize ,nikoliv na celovečerní film do kin.Příběh je sám velmi slabý a nebojím se říct až o ničem.Spousta postav je tu nějak přidáno,aby bylo koho točit ,ale hercí nemají co hrát a hodně věcí vyšumí do prázdna.Srovnání s kovbojem je opravdu jen díky Hanzlíkovi ,který totiž asi zapoměl ,že na opravdu dobrou komedii potřebuje dobrý příběh ,dobrý scénář ,který je hlavně vtipný a skvělé herce.Tady se všeho nedostává a i zkušený televizní matador Adamec tu nic nepředvádí ,protože ani nemůže.Nic moc tu nepředvádí ani herci a například Šimůnek ,Vondráčková , Etzler jsou tu úplně nanic a vůbec jsem nechápal ,naco tady jsou.Celý film působí velmi televizně a nezachraňuje to ani kamera,ač se snaží sebevíc ,ani hudba ,ani krásné exteriéry ,které jsou největším plusem filmu.Ale pro mě je hlavní to ,že bych se měl u komedie smát a bavit a tady jsem ze za cellý film pousmál asi dvakrát ,což je opravdu málo.Možná film vezmou na milost televizní diváci ,kterým romantika a lehkost bude stačit.Dávám 40% za krásně nasnímané exteriéry a těch pár pousmání ,na víc to opravdu není.A prosím Jiřího Adamce ,aby se vrátil k tvorbě televizní ,která mu sedí a je v ní jako doma a Jaromír Hanzlík ať užívá zaslouženého důchodu a občas se mihne ve filmu jako vedlejší postava ,na celý film už prostě nemá.No a teď si pustím nějakou dobrou českou komedii ,abych si spravil chuť.

Liga spravedlnosti (2017)

Komiksová týmovka od DC ,která měla být odpovědí na Marvelovské Avengery.Bohužel je tu téměř všechno špatně.DC vůbec nepochopili ,co takový film potřebuje a ani se nesnažili od Marvelu něco okoukat a opsat.Stejně tak komiksový režisér Zack Snyder ,který komiksama žije tady udělal pěknou botu a absolutně nechápu ,kdo ho k tomuhle donutil ,i když komiksy jsou jeho život.Tohle se prostě nepovedlo celé a kolem dokola všechno.Herci jsou nevýrazní a takový Ben Affleck jako Batman je vyloženě odstrašující zjev ,kterému jsem absolutně nefandil ,spíše naopak a to je už samo o sobě špatně.Jediná ucházejí postava je Wonder Woman ,ta to sama ale nezachrání.Scénář je velmi plytký ,špatný a bez alespoň malé jiskry nápadu.Není tu ani provázanost mezi hlavními hrdiny ani jakákoliv zajímavá dějová linka a i akční scény jsou poměrně nezajímavé a bez nápadu.Je tu spousta CGI a zeleného pozadí ,řekl bych až příliš a bez vkusu.Jediné co stojí za zmínku je kamera ,která dělá co může a hudba ,která je celkem zajímavá a nápaditá.Takže dávám s přivřenými očky 40% ,za Wonder Woman ,kameru a hudbu.Na víc to opravdu není ,protože ještě než odejdete z kina ,zapomenete o čem to bylo.Takže milí a vážení od DC ,jděte prosím na školení k Marvelu ,oni Vám ukáží ,jak se takové filmy dělají a točí.Sami už to opravdu nezkoušejte.Děkujeme.P.S.Moje tisícáté hodnocení by si rozhodně zasloužilo lepší film.Halelujá!!!!

Vinaři (2014) (seriál)

Komediální televizní seriály mají v Česku velkou tradici ,stejně jako vinařství na Moravě.Tvůrci šáhli do vinných sklípků a naservírovali nám humorné pojetí z Moravských luhů a hájů.Je zde třeba odlišit první a druhou řadu.Každá z nich je jiná a má jiný potenciál.Tak tedy první řada se odehrává na Moravě v jedné vesnici mezi vinaři a vinnými rivaly.Scénář je slušný a vtipný ,ale vše drží nad vodou zejména herci a to je u mě především Postránecký-Čermák-Matonoha-Liška-Kostková-Benešová.Je tu malebná krajina ,příjemný humor ,spousta vtipů a hlavně je to celé velmi zábavné.Myslel jsem si ,že je laťka nastavená poměrně vysoko a tak ,že bude druhá řada výrazně chudší.Jak velmi jsem se mýlil!!! Tvůrci vzali hlavní hrdiny z Moravy a přesenuli je do vesničky české ,takže přibyl peprný humor a narážky na čechy a pražáky a musím říct ,že jsem se už velmi dlouho u televize takhle nebavil a nesmál.Vše tu dostává úplně novou dimenzi a myslím ,že víc zábavnéí to ani být nemůže.jeden vtip tu srší za druhým a jedná humorná situace za druhou . Všichni herci jsou skvělí a jedineční a opravdu je radost se na to dívat..Druho řadu Vinařů se vůbec nebojím srovnat s takovou televizní kllasikou ,jako jsou Chalupáři a je jasné ,že se na to budeme dívat zas a znovu a zas a znovu se budeme smát ,až se bude vše otřásat v základech.První řada to má u mě za 70% , ta druhá za jasných 100% a nemám,co bych jí vytkl.A do hlavního města nicnedělání a hříchu,tedy Prahy , jezdím žel bohu pravidelně a často ,neb tam pracuji.

To Kapitola 2 (2019)

Pokračování mistrovského hororu podle knihy Stephena KInga.S první částí , v které hrají prim děti ,jsem byl velmi spokojen.Kiniha patří mezi mé nejoblíbenější a zfilmování jsem se trochu obával ,ale dopadlo to na výbornou.A nyní se posunujeme v čase o 27 let později a z dětí jsou tudíž dospělí a vrací se na místo činu opět zachránit ,co se dá.A opět se postaví zlému klaunovi.Kniha je fantastická celá ,tedy jak ta dětská část ,tak ta dospělá a rozdělení filmu byl moudrý nápad.Bohužel dospělé pokračování se zdaleka tak nevyvedlo ,jako jeho předchozí část a to z několika důvodů.Předně byla atmosféra v prvním filmu daleko napjatěší a zajímavější a to zejména díky tomu ,že hlavní hrdinové bylli děti.Dětští herci byli perfektní a skvěle to mezi nimi fungovalo.V tomto pokračování jsou dospělí herci nezajímaví až na pár momentů ,ale hlavně mezi nimi nefunguje žádná chemie a nic podobného ,takže se divák nemá o koho a proč bát a to je u hororu velké mínus.JInak scénář je psaný slušně , režisér se velmi snaží ,ale opravdu mu to moc nejde ,zejména vytvářet atmosféru napětí a strachu.kamera dělá co může a stejně tak hudba ,ale to samo o sobě nestačí.Jinak výprava i vizualizace snímku je také slušná ale po hlédnutí první části měl divák onen správný pocit v žaludku a šimrání v zátylku a to se tady bohužel nedostavilo.Paradoxně co první části pomohlo ,tedy rozdělení děje ,tady nepomáhá ,spíše naopak.Dramaticky je vše zvládnuto slušně ,ale napětí a strach tu prostě chybí.je to škoda , moc jsem se těšil ,ale někde vzadu jsem se trošku obával, neboť tahle část knihy je přece jen náročnější a složitější než ta první.Mohlo by to vypadat ,že je to samá kritika a film nestojí za nic ,tak to ale není.Pořád jde o malinko nadprůměrný snímek se slušným příběhem.Dávám celkem čistých 60% ,protože King je prostě mistr hororu ,to je jasné ,jako klaun ve stoce.

Wonder Woman (2017)

Komiksová odpověď DC vůči Marvelu.A víceméně první ,která se povedla.V DC chrtějí vše moc rychle a zapomínají ,jak dlouho Marvel svůj vesmír budoval a jak je to náročné ,než začnete sklízet ovoce.Tohle je velmi dobrý začátek.Skvělá hlavní hrdinka ,zajímavý a slušně napsaný scénář a velmi příjemná a nápaditá dějová linka.Ano ,takhle má vypadat film podle komiksu ,což v Marvelu už pochopili a DC se to teprve učí.Takže tu poznáváme princeznu Amazonek ,ze které se stabe Wonder Women a tedy neporazitelná bojovnice.Opouští klid svého domovského ostrova a vydává se do světa ,kde zuří velký konflikt.Režisérka má příběh pevně v rukách a ví ,jak se postava má vyvíjet a co a kdy má divákovi říct a ukázat.Hlavní hrdinka je skutečné zajímavá ,nebojácná a místy i vtipná ,takže diváka zaujme skoro okamžitě.Perfektně tomu pomáhá kamera ,hudba a všichni herci.Takže protože se to tady celkem povedlo a mám rád ženské superhrdinky ,dávám 75%.Výtky přece jen ale mám.Hlavně je to u mě na tenhle příběh absolutně přepálená stopáž ,protože na 141 minut se tu zase tolik toho neděje a trochu přeplácané a nesourodé finále.Protože se ale kluci a holky z DC učí od Marvelu a hezky opisují ,myslím,že příště to bude zase o kus lepší.

Tomb Raider (2018)

Filmy podle počítačových her zatím žádnou díru do světa filmu neudělaly a jsem zvědav ,kdy udělají.Tomb Raider je herní kllasika ,hrál jsem všechny díly a je to opravdu skvělý a perfektní herní zážitek bez jediné vady na kráse.Prostě Indiana Jones v sukních.Oproti tomu tenhle film má vady téměř všechny.Nijak zvlášť mě neoslovily ani ty původní s Angelinou Jolie a ani tentokrát se to nepovedlo.Takže od začátku.Po hodině nudného vysvětlování kdoi je kdo a kde je co a proč ,což se musí ,protože se předpokládá ,že ne všichni hru hráli a to je bohužel hlavní úskalí předělávek her na film-zavděčit se hráčům i neznalým divákům ,což prostě nejde.Tady se tvůrci snaží ,ale taky selhávají.Hlavní hrdinka je nezajímavá a skoro vůbec jí divák nedrží palcxe a nebojí se o ní a to už je v základu špatně.Scénář je slabý ,bez nápadu a čehokoliv zajímavého.Alicia Vikander nemá co hrát a pořád někam utíká a divák neví proč ,ani kam.Trochu zajímavá je poslední dvacetiminutovka filmu ,která trochu připomene Indyho a to ,jak by měl film vypadat celý.Jinak ale srovnání s Indianou Jonesem vůbec není na místě ,protože tohle mu nesahá ani po kotníky.Kamera se snaží seč může ,ale moc toho nezachrání ,stejně jako hudba.Je tu velmi málo scén ,na které si divák vzpomene.Pro mě to jsou dvě a to je ta v řece a konec filmu ,jinak bohužel velmi rychle zapomenete ,o čem to bylo a to je pro film špatně.Jakoby do toho tvůrci nedali ani srdce ,ani mozek.Škoda ,Tomb Raider svůj potenciál má ,to je jasné.Dávám 40% za ty dvě scény ,kameru a hudbu a příště prosím víc koukat na hru a míň si vymýšlet ,nebo Laru nechat jen hrám.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Pokračování marvelovské vesmírné taškařice , která navazuje nejen na svého strašího bratříčka ,ale i na další již vzniklé marvelovky a opět doplňuje již celkem komplexní marvelovský vesmír.Odhalíme tu tajemství rodičů hlavního hrdiny ,což bude pro někoho celkem nemilé překvapení a možná trochu "velké" ,ale opět tu jde hlavně o zábavu a akci.A obojí se povedlo na výbornou.Scénář je opět poměrně jednoduchý ,ale vybroušený vtipem a nápady.A hlavně vtipem ,oibčas mi tedy přišlo ,že je těch vtipů až moc a divák je nestačí chytat ,ale to je možná jen můj pocit ,protože se tady toho děje opravdu hodně.Dozvíme se tady spousta věcí ,důležitych pro celý marvelovský vesmír a pro další filmy z něj.Celá banda v komplexní sestavě je opět velmi zábavná ,vtipná a neskutečně příjemně působící.Řekl bych ,že si pokračování udrželo laťku nasazenou první filmem ,pro mě tady byla více zajímavá a poslouchatelná hudba ,no a malý Groot je k sežrání.Dávám tedy 80% , o malinko více než jedničce ,protože jsem se velmi bavil a velmi jsem si to užil.Možná bych malinko vytkl velké množství CGi a zeleného pozadí ,ale možná ,že to tady opravdu jinak nešlo.A kampak poletíme ve třetím díle?