Ať vejde ten pravý (2010)

Tak tenhle americký remake za svým severským bráškou dost pokulhává hned v několika věcech.Tou hlavní a nejvýraznější je zcela určitě absence veškeré atmosféry, která u švédů byla. Jinak je vše dost podobné. Jádro příběhu samozřejmě na chlup stejné. Je pouze prezentováno zase trošku jinak. Vzhledem k tomu, že té švédské verzi jsem dal 2*, tak tady musím jednu ubrat.

30 dní dlouhá noc: Doba temna (2010)

Film není tak špatný, jak naznačuje hodnocení. Důvod proč je tak nízké vám hned sdělím. Takže...První a druhý díl jsou žánrově totálně odlišné. Zatímco první díl měl temnou atmosféru a nic pořádného se v něm vlastně ani nedělo, tak díl druhý už je taková vyvražďovačka ve stylu Resident Evil. Je tedy skoro zaručené, že komu se líbil první díl, tak se mu ten druhý líbit nebude. Existuje i skupinka lidí, které se první díl nezamlouval. V takovém případě se na ten druhý jen těžko podívají. Takže nijak nezvýší hodnocení. Proto je tedy hodnocení tak nízké. Existuje samozřejmě i skupinka lidí, která si stáhne omylem jiný film než zamýšlí, protože existuje taky taková skupinka lidí, která film špatně pojemenuje...Čímž nehchi nic naznačovat. Takže mně se film líbil více než ten předchozí. Něco málo se tu konečně dělo. Film je sice opět maximálně šablonovitý, ale to byl i ten předchozí díl. Herci jsou zde podobně nepříjemní. Raději však tupou 92 minutovou vyvražďovačku než skoro 2 hodinovou nudu. O žádný zázrak se opět nejedná, ale lepší * klidně dám.

30 dní dlouhá noc (2007) odpad!

To s tím hodnocením asi úplně vážně nemyslíte, že ne? Možná by film měl nést spíše název ,,113 minut dlouhá nuda", protože se o takhle dlouhou nudu skutečně jednalo. Moc jsem se těšil až ta blbost skončí. O co tu vlastně jde? Nastává polární noc a partička strašně nesympatických kterénů nestihla odjet. Z dír vyskáčou ještě více nesympatičtí upíři a začíná bitva. Já opravdu nevěděl komu mám fandit, protože jsem si přál smrt všech zúčastněných. Tento film je dobrý skutečně jen na usnutí. Totální odpad. Horší upírovina už je pouze Stmívání, zato však všechny jeho díly!

Ostře sledované vlaky (1966)

Ostře sledované vlaky jsou naprosto klasická Menzelovina. Celý děj je servírován s obrovským nadhledem a pořádnou dávkou humoru. Zejména samotný začátek je úžasný, a to rozhodně nepřeháním. Ve filmu je i spousta skvělých narážek na dobu, o které vypovídá. Samozřejmě i v tomto filmu je mnoho scének, které se mému oku, a dokonce i tomu druhému, prostě nelíbily kvůli své nudnosti. Ale takové scénky jsou skoro v každém film. Zvláště pak ve filmech starších. Po herecké stránce se jedná o naprostý top. Myslím, že stejně nemůžu dát vyšší hodnocení než 3*. Menzel prostě vytvořil i lepší filmy. Stejně se ale tento řadí rozhodně k těm povedenějším.

Klíč (2005)

Tento film má hrozně milý závěr, ale jinak se jedná o totální kokotinu. Strach ani žádný druh napětí zde není vůbec. Herci zde hrají nejspíš jejich standardy, které ovšem z globálního hlediska standardní nejsou. Příběh je neustále se kriplovsky vyvíjející a potěšil mě zde skutečně pouze ten závěr. Docela na nasrání je i fakt, že během prvního pohledu na postavy poznáte, kdo se řadí k těm hodným a kdo ke zlým. Myslím, že se zde odpadu nezvládnu vyhnout, neboť drtivou většinu stopáže mě pojídala nuda. Ovšem tento odpad řadím k těm lepším. EDIT! Po druhém zhlédnutí nějakou tu hvězdičku přeci jen dám.

Můj soused Totoro (1988)

Tahle japonská pohádka je moc pěkně ohudebněna. Tohle je druhá pohádka od Hayao Miyazakiho, kterou jsem viděl v orginální japonštině a opět to nebyl zážitek špatný. Všechny ostatní, které jsem viděl v češtině mě neskutečně sraly. Možná na tom tedy něco bude. V prvních 20 minutách jsem měl velký problém určit pohlaví jedné ze dvou hlavních hrdinek. Docela dlouho jsem si zvykal na zvýšenou uječenost dvou hlavních hrdinek. Zvykl jsem si. Můj soused Totoro je skutečně pohádka pro ty nejméně malé a trošku se stydím přiznat, že se mi docela líbila. Párkrát jsem se dokonce i usmál, protože ta menší z malých hrdinek nahazovala neuvěřitelně vtipné ksichty. Rozhodně bych však uvítal o něco propracovanější děj a hlavně alespoň SPOILER jednoho mrtvého rodiče na konci KONEC SPOILERU, který by zapříčinil alespoň malou hrátku s city. Nic z toho nepřišlo, takže se divák musí spokojit s příběhem, ve kterém 2 velmi upištěné děti ženského pohlaví jdou osídlit jeden starý dům, poblíž kterého řádí nějaký přerostlý medvěd se svojí bandou, která umí kouzlit. O děti se v našem příběhu stará pouze otec a jedna bába, jejíž vizáž je převzata z jiného díla Miyazakiho. Matku v současnosti nemají. Má totiž rýmu, a proto je dlouhodobě v NEMOCNICI. Asi jsem zrovna v nějaké super dobré náladě, protože s tímhle bych většinou autora poslal s odpadem do míst, která slunce často nespatřují, jelikož jsou často zakryta 1 až 2 vrstvami oblečení. Dnes to ale budou takové pěknější 2*.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

No nějaká super paráda to tedy nebyla. Vlastně to byla docela nuda. Vtipné zde byly snad pouze vynálezy od přátel Nicka Cartera. A možná ještě Rudolf Hrušínský, který nikdy neměl plný žaludek. Navíc trpím docela silnou averzí vůči Švankmajerovým ,,trikům". Podle zdejších chvalozpěvů jsem si troufl očekávat skutečně hodně. O to větší je teď zklamání. V tom filmu se vlastně nic moc ani neděje. Dávám slabé 2*. Upřímně si myslím, že na vyšší hodnocení film nemá a spousta uživatelů jsou lháři.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Nebyl jsem si zcela jistý, že se moje osobní pochopení samotného závěru filmu ztotožňuje se záměrem autora. Nedalo by mi to však spát, tak jsem zapátral na wikipedii a údajně samotný výklad závěru je ponechán na divákovi. Nebudu vás zatěžovat svojí teorií, jen vám mohu říct, že na internetu jsem nenašel žádnou, která by se jí alespoň částečně podobala. To tedy jen tak na okraj. Teď už bych přistoupil k filmu, od kterého jsem po přečtení obsahu velmi mnoho očekával. Ovšem byl jsem zároveň připraven i na nejhorší, protože golfista hodnotil pouze 3* a to u něj znamená, že považuje film za totální sračku, jen si nechce dělat nepřátele a zbytečně ztrácet svoji pracně vybudovanou oblíbenost. Já za sračku film považovat rozhodně nemohu. Přiznejme si, že natočit něco tak povedeného po technické stránce v roce 1968 opravdu nezvládne každý. Dokonce to nezvládne ani jeden z mnoha. Stanley Kubrick ovšem ano. Některé kamerové experimenty, či jak to nazvat, byly prostě skvostné. Po hudební stránce byl film rovněž perfektní. Kdykoli uslyším ústřední hudbu, tak si určitě na film vzpomenu, protože to zde sedělo k záběrům naprosto dokonale. Za technickou stránkou ovšem mnoho nezaostává ani samotný děj, který rozhodně není blbý a s vyjímkou samotného závěru, který jak už jsem zmiňoval, si má každý přebrat po svém, tak není děj ani příliš komplikovaný, což mě docela mile překvapilo. Čekal jsem, že vstřebat takový film mi dá zabrat. Napětí by se dalo v určitých okamžicích krájet. Hlavně palubní počítač Hall 9000 byl skvělý a fandil jsem mu. Ovšem co mi zde docela překáželo bylo přehršel takových těch záběrů nikam, které dle mého názoru měly napětí mnohonásobně umocňovat. Bylo jich však mnoho a zalehnout v takovém okamžiku by zcela jistě znamenalo usnout, což se mi ostatně málem podařilo, a to hned 2x. Samozřejmě ne 2x současně. Dávám takové hodně pěkné 3*. Víc nedávám, protože ty rozvleklé hrátky s barvičkami a časté záběry nikam, které rozhodně nebyly bezúčelné, ale stejně na mě skutečně nějaký závratný dojem neudělaly. Teď si dám chvíli pauzu a poté se nebojím vrhnout na Druhou vesmírnou odyseu.

Ti druzí (2001)

Taková klasická duchařina s velmi pěkným psycho závěrem. Ten závěr zároveň považuji za jedinou nadstandartní věc. Jinak film není až taková paráda a slast. Domeček je sice pěkný a všude je pořád tma. Herci marní nejsou. Atmosféra je samozřejmě zajímavá, ale to je tou tmou. Celé je to však stále se opakující a tak trošku nuda o ničem. Dávám 2*, a to hlavně za tu celkovou pointu, jinak bych se nebál sáhnout ještě níž. P.S. Jako horor film nefunguje vůbec.

Identita (2003)

Identita je správně mysteriózní(a nebo ne?) film, ve kterém až do samého závěru netušíte na čem jste. Nerad bych se zde rozspoileroval a ukradl tak všem, kteří film neviděli a čirou náhodou si čtou tento komentář velmi slušný zážitek. Samozřejmě je ve filmu spousta zvláštních situací a ještě více zvláštního chování postav, ale to se vše tak nějak vysvětlí chvíli před koncem. SPOILER..V lidských představách je totiž akceptovatelné prakticky cokoliv..KONEC SPOILERU. Mně se film prostě líbil. Je takový správně tajemný. Docela mě udivuje, že tu několik lidí film nepochopilo. Rozuzlení a vše ostatní je tu naprosto jasné a k jeho pochopení není potřeba dávat závratný pozor. Že by ovšem bylo nějaké chytré a precizní, to si tvrdit netroufám. Lepší 3*.