Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Pamatuji si, že právě tyto jízdy u křivookáčů mě nebavily, a to přibližně vůbec. Jsou tu totiž naprosto debilní herci, a to od prvního do posledního. O Japoncích raději ani nemluvím. 1* za nějakou tu slušnou káru.

Rychle a zběsile 2 (2003)

FIlm už jsem viděl tak dávno, že se bojím odhadovat datum, ale na tomto filmu je fajn, že stačí pohled do galerie a podle aut si přibližně vzpomenete, jak že to vlastně bylo. Myslím si, že zde schází ten vysokej a plešatej, protože ten celé sérii dodává tu patřičnou šťávu. Slabší než první díl to je. 2*

Rychle a zběsile (2001)

Vždyť je to pěkné. Všude spousta aut a závodů. K tomu všemu slušné herecké duo a pár koukatelných slečen. Co více si muž může ve filmu přát? Možná aby film nebyl tak strašně naivní. Jako oddychovka to však funguje dokonale. A právě k tomuto účelu film vznikl. 3*

Poslední samuraj (2003)

Mně se to docela líbilo, i když těch šikmých očí tam na můj vkus bylo příliš. Film je opět o boji přírody proti nezastavitelnému rozvoji techniky. Až to císařovi zlomilo srdíčko. Citově to jelo tááááááááááákhle velkým obloukem kolem mě. Nicméně samotné bitvy jsou moc pěkné. Samozřejmě hudba pěkně dokresluje děj, protože se o ní nepostaral nikdo menší než Hans Zimmer. Cruise i zbytek křivozrakého hereckého obsazenstva si vedli dobře. Nijak ohromen nejsem, ale vcelku spokojenost. 3*

Armageddon (1998)

Když se nad příběhem alespoň nepatrně málo zamyslíte, tak si nelze nevšimnout, že se jedná o naprostý nesmyslný kýč. To je ale přesně tvář Michala Baye. Všechny jeho film jsou ve své podstatě stejné. Všude spousta drahých efektů, které naprosto přebijí ten slabý zbytek. A takové efekty většinou běžnému divákovi stačí a kvůli ním se na filmy vlastně i dívá. Asi mnoho lidí už nezajímá, že takovým postupem by se určitě apokalypsa neodvracena. Kdo má alespoň mlhavou představu, jak taková výprava do vesmíru probíha a ví, že tam platí určité zákony, tak takového diváka to prostě musí srát. Protože tento film je vlastně obrovská urážka a výsměch inteligenci diváků. Jediné(efekty teď nepočítám), kdo si zde zaslouží obrovskou pochvalu jsou ti nejhlavnější z hlavních herců, kteří věděli v jaké kokotině hrají a přitom se tvářili naprosto vážně. Jediný důvod proč dávám 2* a nedávám méně je ten, že film je sice maximálně debilní, ale na rozdíl od jiných filmů většinu stopáže vyloženě nenudí.

Já, robot (2004)

Tož mně se to líbilo. Přesně tohle je ta role, která Willovi dokonale sedí. Zase jeden takový pěkňoučký příběh o tom, jakou může obrovský pokrok nadělat paseku. Naštěstí Will má obrovské trauma z dětství a nenávidí roboty, takže je tím jediným, který může blížíce se apokalypsu odvrátit. K tomu mu dopomáhá jeho slušně vypadající asistentka, která je nejblbější chytrý člověk, kterého kdy Will potkal. A protože zde neplatí ve dvou se to lépe táhne, tak to táhnou tři. Tím třetím je nejdokonalejší robot, který má city a další podobné lidské vlastnosti. Film disponuje velmi pěknými efekty. Příběh je svižný i lehounce vtipný, takže to, že příběh není z nejchytřejších se dá klidně hodit za hlavu. Navíc je slušně ohudebněn i zahrán. Nemám problém dát 4*.

Stezky slávy (1957)

Myslím, že celý film je nádherně popsán v obsahu, takže opravdu nevím, co ještě k tomu dodávat. Jedná se o 5. film, který jsem od Kubricka viděl a s naprostou jistotou mohu říct, že to byl film nejlepší. Miluji dlouhé záběry, kdy jde kamera společně s hercem. Pokud se takové záběry umístí do nekonečně dlouhého a krásného zákopu, tak si slintám blahem a vše sleduji s otevřenou pusou. Natočit v roce 1957 film, tak krásnou kamerou, troufnu říct, v té době zvládl jediný člověk. Ovšem kamera není to jediné, co mě ohromilo. Film rovněž disponuje naprosto vybroušenými dialogy. Samozřejmě ve filmu nechybí naprosto úžasná hudba, která naprosto skvěle sedí k současnému dění na plátně. Myslím si, že snad hudbu není potřeba moc oslavovat, protože pokud si přečtete v kolonce režie Stanley Kubrick, tak skvělou hudbu berete jako samozřejmost a nic jiného si vůbec nelze připustit. Stezky slávy je film, který možná ještě více zdůrazňuje nesmyslnost války než rovněž působivý film( či kniha ) Na západní frontě klid. S tím rozdílem, že nám Stezky slávy ukazují válku z opačné strany válčích stran, tedy z té francouzské. Děj je zde velmi snadno vstřebatelný, což u Kubricka nebývá úplně obvyklé, ale zato film disponuje velmi hlubokou myšlenkou. Za sebe dávám 4* a trošku mě mrzí, že film nemá více zhlédnutí.

Baron Prášil (1961)

Z mého neznaleckého pohledu se jedná o nejlepší ze čtyř filmů, které jsem měl to štěstí od pana Karla Zemana zhlédnout. A za nejlepší ho považuji jednoznačně hlavně z důvodu, že byl film místy vtipný. Miloš Kopecký v roli Barona Prášila vskutku řádil. Tam se svezl na dělové kouli, aby omrkl armádu nepřítele. Jindy zase přišel s netradiční strategií bitvy, která k překvapení všech vedla k vítězství. Ostatní herci samozřejmě taky výteční. Zajímavé využití kreslených kulis a v neposlední řadě skvěle pasující hudba. Přeci jenom už se od vzniku filmu kalendář párkrát otočil, takže věřím, že tehdy a dlouho poté film vskutku ohromoval. Dnes už se pouze líbí. 3*

Když Burian prášil (1940)

Tak asi takhle. Viděl jsem Buriana i v mnoha vtipnějších komediích. Průser to však není. Zasmál jsem se přesně 3x. Ano, počítal jsem to. Vlastně je to slušná sranda. Nutno vzít v potaz rok vzniku(1940). Každá postava ve filmu má svoji vlastní skříň kostlivců a celá sranda je zde postavena právě na záměně těchto skříní. Burian je zde tradičně burianovský a celá další herecká smetánka minulosti mu pěkně nahrává. Moc se mi líbil nebožtík dědeček, který shazoval talíře, když někdo lhal, ale stejně to nevidím na víc než na hodně pěkné 2*. P.S. Hrabě se jmenuje Kochanovský. Někdy je lepší věřit hereckému obsazení, které je v úvodu filmu. Wikipedii mnohdy zpracovávají volové a poté to mají další volové špatně opsáno.

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Před zhlédnutím Druhé vesmírné odysey je třeba zhlédnout také tu první. První a druhá vesmírná odysea jsou dva naprosto odlišné snímky. Zatímco ta Kubrickova působí strašně velkolepě a otázky spíše klade, tak ta druhá je mnohem snadněji vstřebatelná a především hledá odpovědi. Nejlepší výkon opět podal palubní počítač Hall 9000, který prostě nejde nemilovat. Supertajemný monolit opět ukázal, že umí být pěkná svině. A tak nějak celkově to bylo moc pěkné. Dokonce při některých scénkách šel mráz po zádech. Očekával jsem obrovský průšvih, protože jsem byl přesvědčen, že se tahle vesmírná odysea nezvládne vyrovnat svému staršímu předchůdci. Překvapilo mě, že se mu ani vyrovnat nesnažila. Prostě šla svojí vlastní cestou, která nebyla špatná. 3*