Panic je nanic (2006) odpad!

Tři drzí debilové a výstavní zoufalci, kterým bych hned úvodu nejraději prokázal milost a přejel je tím autem. Stačilo si poslechnout jejich úžasné vtipy a především jejich smích, který by nedohnal ani Jim Carrey a jeho nejotravnější zvuk na světě. Teď trocha komerce: Ať žije Siko a Modří připosraní ptáci! Vím, že špatná reklama prakticky neexistuje, ale i člověk s naprostým minimem soudnosti (tedy alespoň to Siko) by s něčím takovým nechtěl mít nic společného. Vzhledem k nápaditosti a úrovni příběhu, jsem po si zbytek filmu krátil čas vymýšlením scénáře k dalšímu Nezvratnému osudu s takovýmto obsazením. Jak mohli na tento film někoho utáhnout? Vždyť i Aichmajerovýá musela vědět, že porno je mnohem důstojnější.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Budu hodnotit jako celek i s druhou částí. Prvně bych rád podotkl, že už samotné pojetí je velmi špatné. Když první díl vytvoříte jako zábavný pohádkový příběh, tak nelze z toho posledního udělat thriller. Jsem zvědavý, jak špunti, kteří hltali mladého Pottera v prvních dílech, zvládnou vůbec pojmout takovýto závěr a pochopit vše v Relikvii smrti. Jediní, kteří by toto mohli ocenit jsou ti, kterým bylo cca 10 let v roce 2001, kdy vyšel první díl a oni tak mohli růst spolu s ním. Úmrtí kladných postav (v podobném stylu), temná atmosféra, film naplněný násilím a další věci zkrátka do takovýchto pohádek nepatří. Pokud se ale autoři z nějakého důvodu přeorientovali na vyšší věkovou skupinu, pak neměli zůstávat na půl cesty. Přidali pouze temnotu, ale vše ostatní nechali na původní úrovni. To, že příběh trochu překombinovali (ať je to vina Rowlingové nebo někoho jiného) je pak pouhá blbost a zamotanost, ne vyšší úroveň. Další věc jsou typické chyby, jako stokrát opakované hrdinské projevy (k velkému překvapení pronesené původně největším poseroutkou, kterému se všichni smáli), záchrany na poslední chvíli, hloupé dialogy a co mne nejvíce odzbrojilo - velmi dospělácký závěr (i když to mlíko na bradě většině z nich ještě ani nezaschlo). Velmi dobrý komentář: verbal

Invaze (2007)

Když vím, že film má na víc, je to daleko větší zklamání než z kdejakého obyčejného propadáku. Kidman totiž hraje výborně, děti, které většinou bývají problémem, to zde také zvládají a příběh je více než dobrý. Jenže - atmosféra není taková, jakou bych očekával. Neměl jsem pocit samoty, když se postupně celé město měnilo v nepřátele, nečekal jsem s napětím, jak to dopadne a necítil jsem tolik chladu, kolik ho tam mohlo být. Jeden příklad za všechny je sebevražda páru - nečišelo z toho zoufalství - jen se tam zkrátka objevily dvě postavičky na mostě a to bylo všechno .. to je trochu málo. Druhý a snad ještě větší problém tohoto díla jsou jeho filozofické úvahy. Možná je to jen věc názoru, ale já vnímám jako nepřijatelné, když film v podstatě omlouvá všechna zvěrstva lidskou přirozeností. Ruský diplomat to dobře popsal, jenže horší je, že film nás nechal při tom, že je to tak správně. Česko-englicky by se to dalo parafrázovat jako: 'lidé jsou bestie, teď zase přibyli mrtví v Iráku, teď zase začala válka o kus vedle ... deal with it! Pokud bychom to nedělali, byli bychom jako roboti.' Dost možná to takto filmaři nemysleli, ale takto to bylo podáno. Výhradu bych měl ještě ke střihu a těm vzpomínkovým sekvencím v jedné části a utnutí některých scén - je to trochu laciná skládačka toho, co je už každému zřejmé a na druhou stranu opět laciné vyhýbání se vysvětlením (kupříkladu jak utekla před davem).

Kolja (1996)

Když malý kluk hraje lépe než většina 'star', tak je třeba to ocenit. Jiný počet než pět hvězd nepřichází v úvahu - zvláště, když mu zdatně sekunduje Svěrák (opravdu si nejsem jistý, kdo měl hlavní úlohu, ať si na Lvech říkají co chtějí :), Šafránková i obě ruské dámy. Politiku vzali tvůrci jen náznakem - a dobře udělali. Příběh, byť jednoduchý, je tím krásným, o co se film opírá, aniž by zabředával v nějaké velké kritice.

Nikita (2010) (seriál)

Opět (jako u Protiúderu a dalších) oceňuji tu rýpavost, co se bordelu v tajných službách týká. Znovu jde ale o tu výrazně lepší část té třičtvrtěhodinovky, která je ale srážena akcí a tupostí toho zbytku. Pominu-li nesympatickou Nikitu, stejně mne do nosu praští minimálně ta tupost a hlouposti, tak často se v takovýchto seriálech opakující. Když už poněkolikáté Nikita rozmlouvá (ať už sama sobě nebo druhým) zabití jejího největšího nepřítele, tak bych ji majznul ovladačem, že by se jí oči narovnaly .. jasně, že to zdůvodní ochranou drahé vlasti a tajných dobrotivých agentů, kteří neměli to štěstí, aby odhalili zlořáda jako ona. A tak bojuje se svým největším nepřítelem a zabíjí jeho agenty (přičemž životy agentů jsou její jedinou zástěrkou proč tento seriál dávno neskončil), zatímco jeho nechá vždycky prchnout nebo jej dokonce brání. Aby s ním samozřejmě v dalším díle mohla zase bojovat..

Californication (2007) (seriál)

Už první díl mne odradil, takže je těžké objektivně hodnotit zbytek ... ale ať hledám jak hledám, důvod pro lepší hodnocení najít nemohu. Jak také jinak hodnotit, když hned v úvodu je vidět jen ztroskotanec (jak originální..), který opíchá na koho přijde, jeho divná manželka, náctiletá potvora, big boss - přítel trpaslík a spousta levných holek a ještě více těch 'úplně zdarma'? Na konci prvního dílu už tuším, že se celý seriál bude točit okolo jeho femme fatale (alias 'ta nejméně hezká na place'), kolem problémů s dospívající potvorou a kolem děv..dívek (dvou až tří za díl - podle toho, jak dopadnou průzkumy publika). Když ji pak už v prvním díle požádal o ruku, tak pohár přetekl - takováto hovadina se objevuje v těch nejlacinějších béčkách a zpravidla se neodpouští (to zřejmě platí také jen pro ty béčka), korunu tomu nasadila scéna tak sladká, že by se diabetikům udělalo špatně - tato dojemná scéna vzpomínek přišla mimochodem zhruba 30 vteřin po zápletce u které by i Elektra trochu zrudla. Ale nic víc tam není .. z avizované problematiky: sexizmus - ano, trocha trapného sarkasmu, vtipu ještě míň a o pravdivém obraze si to může nechat zdát. Fanoušci se ale zajisté najdou - nahé holky určitě někoho přilákají a "drogy sex spisovatel alkoholismus", což jsou nejen tagy tohoto seriálu ale i celý jeho děj, si také cestičku do srdéček těch, kterým to stačí, vyšlapají. Mně osobně ale Duchovny neimponuje - když chlap zatáhne holku do postele a pak od ní zdrhne, je to debil, ne hrdina, ne sympaťák. Jediným plusem je, že nepatří mezi klasické ulízance, vsjo - nic víc poutavého na něm není. Zfilmovaná 'Historie mého života', by mohla být zajímavá a hlavně bez zbytečností typu zkrachovalý spisovatel, bejvalka a dospívající problém.

Krvavý sport (1988) odpad!

Není to ani klasika a už vůbec ne kult - je to zkrátka blbost. Křivé držky a výrazy v obličeji, silně připomínající člověka bojujícího se zácpou, samé přehrávání, očividné chyby a příběh jasný od samého začátku. Opomněl jsem snad něco, co by stálo byť za jedinou hvězdičku? Snad jen ta kráska, co jako bílá pěst na oko sedí mezi žlutým řvoucím davem a neustále odvrací zrak (proč tam leze?). Jenže ani ona nebyla nic moc. V jediné scéně mohla dokázat, že tam patří, ale ani tam se neobjevilo něco překvapivého, takže plnila pouze roli fanynky, která fandí, pak vyčítá a odmítá podporu a v další scéně zase fandí. JCVD je také k smíchu (http://www.youtube.com/watch?v=mt2ebD9ba0E#t=8m46s) a s ním i celé zápasy - ta podivná asijská čest, kdy se největší grázl těší oblibě u publika a nikomu nevadí, co vše provádí. Když překročí hranici, tak se k němu lidé i sudí otočí zády, ale kromě toho, že samozřejmě může pokračovat dál, tak má v dalším zápase své fanoušky nazpět ... no vzhledem k tomu, že jde o film "podle skutečné události", tak jsou asiati asi pěkní parchanti anebo (a to se mi skoro příčí napsat) to má s realitou společné asi jen to, že kdysi v těchto zápasech bojoval běloch. PS: malé zamyšlení - tento film jsem viděl nedávno, kdy byl vysílán spolu s Lidožroutem (Žralok zabiják 3, tuším) a nemohl jsem si nevšimnout podobnosti. Jen ta hodnocení jsou kupodivu velmi rozdílná. Rád bych nahlédl do mysli těch, kteří špatné efekty jednou odsuzují, podruhé je chápou, na špatné dialogy nadávají, podruhé je rádi strpí a tak bych mohl pokračovat o předvídatelném ději, hloupém příběhu, hereckých výkonech apod. Zvláštní.. snad kdyby tam byl Van Damme a tomu žralokovi klidně i nakopal, umístil by se film daleko lépe..

Tři (2005)

Kdyby existoval žebříček filmů a postav, které mne dokázaly nejvíce vytočit, tak tohle nepochybně zaujme první příčku. Důvod je jednoduchý - není moc věcí, které by mne vyvedly z míry, ale ženská, co zahýbá manželovi pod nosem, ještě mu to skoro vyčítá a když se jí nevydaří plán, který ho má dodělat úplně, znovu na něj křičí, že při tom došla k úhoně, tak to mi se žlučí zahýbá. Samo o sobě by to hodnocení tolik nesnížilo, ale když vás filmaři ještě nechávají při tom, že ona je ta hodná holka, a že ten ulízanec není až tak špatný, pak už to hodnocení ovlivní. Uživatel Tom Hardy se zmínil o telenovele a já musím souhlasit - místy příběh a postava Manuela (už to jméno..) telenovelu připomínaly, ale postavy manželů byly ztvárněny tak dokonale, že u nich nemůže být o nějaké lacinosti ani řeč - jen chloupek chyběl k Roseovým :) ..

Tranzit (2012)

Film dojíždí na hloupost a tuctovost příběhu. Chybí zde lepší akce a napětí, a to i přes enormní úsilí, kterým by tvůrci rádi navodili tu patřičnou atmosféru. Jenže i když by mohl kupříkladu spor otce se synem příběh zdramatizovat, přijde tento moment v tak nevhodnou dobu, že se člověk musí smát. Já osobně jsem v tom momentě začal fandit zloduchům (snad jen mamině jsem ještě přál šťastný konec). Co se akce týká - přešel bych i ten obdivuhodně veliký zásobník v jedné scéně i ty typické chyby nepravděpodobného minutí cíle i průraznost střel, jenže když se k tomu přidá i scéna s auťákem, kde jednou zvýrazní řev jeho motoru a vzápětí v plné rychlosti přijíždí stejné auto bez povšimnutí, přežívání těžkých nehod a další blbosti, tak se vytratí i vůle hledat pozitiva pro lepší hodnocení.

Next (2007)

Při prvním shlédnutí jsem to vcelku hltal a užíval si originální námět. Teď když se na to dívám, vidím jaký film doopravdy je. Nicolas je ulízaný divnochlápek, který sice předvídá budoucnost, ale nemá dost rozumu ani na to, aby si dal pozor, nepřitahoval k sobě pozornost a nedělal další chyby. Agentka je jenom čubka v černém, která asi jen desetkrát zopakuje, že ona a její úkol jsou tím nejdůležitějším, protože musí zachránit svět. A přesto že je plná soucitu a lásky a staví svůj postup na tom, že Cris umí nahlédnou do budoucnosti, která je nanejvýš dvě minuty vzdálená, připásá ho ke křeslu a ptá se ho, zda by se nekoukl do zhruba několikatisíci-násobně vzdálenější budoucnosti. Co se románku týká - Biel je sice pěkná, umí vrhat dojemné pohledy, ale jinak jde o nevýraznou postavu s naprosto předvídatelnou budoucností (a to nemám Johnsonovy schopnosti - i když pravda, jedna bombastická chvilka moji věštbu lehce narušila a překvapila mne).