• Pohádka

Marťan (2015)

Reparát za Promethea? Dá se to tak brát, s výhradou, že jestli byl let na hasičáku v Gravity na povytažení obočí, pak zdejší "ironman" finále je přímo na parkinsona. V kombinaci s předchozí uměřeností je to jako Jackson Pollock v galerii vlámských mistrů. Nebudu to raději rozebírat, protože bych si to mohl ještě rozmyslet, takže ne čisté, ale čtyři. No a že pěstoval brambory z hoven. Kompostování výkalů je odvěká lidská činorodá zábava...

Cesta do Rokycan (1981) (TV film)

Karle, ty mě máš rád, ale nerad! Ty kdybys nemusel, tak bys mě rád neměl. To já tě mám taky ráda, ale na rozdíl od tebe, já tě mám ráda ráda. Co říct, snad jen že je to dokonale odpozorované z reality a uvedené v život geniálním hereckým koncertem. Famózní.

Probuzená skála (2003) (TV film)

Stejná pohádka existuje i v rozhlasové podobě a je lepší, poetičtější. Zde tahá z (pod)průměru tradičně Preiss a dále flamenco.

Bílý tesák (1991)

Slušná verze Bílého tesáka, na kterou se docela rád jednou za čas podívám. Sympatický Brandauer, ale nejlepší ze všech na place je samozřejmě Jed.

Princové jsou na draka (1980) (TV film)

Jako v některých jiných pohádkách není to vlastně tak důležitý ústřední pár. Tím, kvůli komu se stojí na draky dívat, je samozřejmě Vladimír Menšík. "Můžu si hrát s gongem? - Můžeš, ale neuhoď se do hlavičky."

Romeo, Julie a tma (1959)

Není nad to, když se adaptace knihy ujme sám autor. Podobně jako v případě Vyššího prioncipu jde o silný příběh z kruté doby, přesto nepostrádá nádhernou křehkost a romantickou atmosféru. Dana Smutná byla v tomto filmu nádherná.

Pták Žal (1985) (TV film)

Jestli jsem se jako malý u nějaké pohádky bál, byla to tahle. Přesněji řečeno spíš nepříjemný pocit, vyděšení z toho, co všechno může člověka potkat, aby poznal, co je to skutečná ztráta. Z Josefa Kemra šla opravdu místy hrůza. Tohle je případ, kdy jsem si opravdu přál, aby už ta noční můra skončila. Konec je myšlenkově mnohem výše, než by se od studiové pohádky dalo očekávat. V tom je jeho krása.

Doktor Martin (2015) (seriál)

Jsem Pražák a nemyslím, že by Beskydy byly plné takových dementů jako v prvním díle. Ne že bych se nezasmál, ale po chvíli už si člověk klepe na čelo. Na některých scénách taky člověk vidí, jak do našich reálií nepasují (holt to opisování odjinud). Donutil je dobrý, ale nebude to za víc než za upachtěná tři slunce z hlavní posloupnosti. P. S. Čvančarová je čím dál kulatější a horší. Update 13.11.2015: Ne, tohle si tři nezaslouží.

Panenka (1980) (TV film)

Jsem velmi rád, že jsem měl po nějakých 25 letech možnost zopakovat si zážitek z dětství, kdy na mě tahle detektivka dost silně zapůsobila. Ani opakovaný dojem totiž nebyl o nic slabší, na čemž má kromě samotné předlohy samozřejmě podíl i výborné herecké obsazení. Atmosférické a velmi napínavé.

Uctivá poklona, pane Kohn (1992) (seriál)

Budete se divit pánové, ale kdybych uměl číst a psát, tak jsem byl dneska kostelníkem v Mukačevu.