2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Po prvej, nie príliš zaujímavej jednotke, som napriek zaprisahaniu, predsa len našiel odvahu a siahol na pokračovanie. No a jediné, čo môžem skonštatovať je fakt, že obe časti sú na jedno kopyto, pričom obe by vzájomne mohli súťažiť o víťaza trofeje NUDY. Nezáživné, nezaujímavé, kedy jeden pomalý, nudný rozhovor bez emócií strieda druhý. Od scifi teda očakávam ďaleko viac ako len kostýmy či kulisy - toto je omyl.

Solaris (1972)

Sľúbil som sám sebe, že nebudem viac strácať čas s filmami, ktoré od úvodu z viacerých dôvodov viac nudia ako "zabávajú". No a "Solaris" je doslova jedným z nich. Vydržal som (nevedno prečo) hodinu, vzdávam to. Nebavil príbeh, ani forma, pričom tých 80% je pre mňa záhadou ..

Záhrobní komando (1987)

Pohodová rozprávka s ľahkým hororo nádychom, ktorý bez najmenších problémov prekúsnu aj najmenší. Ja som sledoval v 6 rokoch filmy ako "Démoni" či "Noc živých mŕtvol", toto je "uspávanka" - príjemná.

Ruka (1981)

Od Olivera by som veru takúto čudesnosť neočakával. Z mojej strany (siahnuť po tomto filme) to bol zrejme rovnaký experiment, ako pre neho samotného. Motív "veci" z rodiny Adamsovcov komediálne podaní nie je. Má to nádych vážnosti, serióznosti, a asi aj z týchto dôvodov pôsobí "Ruka" pomerne absurdne. Ťažko povedať, čo chcel týmto vlastne básnik povedať, no tento počin od Stona s nejakou veľkou dávkou ochoty odporučiť nedokážem. Za mňa je to totiž klasický "half"/ snímok. Polka bude spokojná a polka bude pičovať, a tak tých 50% je absolútne objektívnych. Medzi 2-tri. Ja sa prikloním k trom. Je to netradičné, vyslovene amatérsky to nepôsobí, pričom si cením tú odvahu, pôsobiť vážne a seriózne napriek tomu, že ide o takú kokotinu.

Olověná vesta (1987)

Prvá polovica z pohľadu vývoja deja TOP. Tá druhá zas ponúkne niekoľko zaujímavých vojnových scén v doprovode netradičnej, no zato trefnej hudby. Výborný snímok ..

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Tá jediná, no zároveň excelentná scéna v doprovode toho absolútne trefného songu, tak presne tá jediná, dotlačila tento snímok na úroveň lepšieho priemeru. Mohlo to byť temnejšie? Mohlo, to určite áno. No zároveň musím dodať, že negatívne tento malý horor hodnotiť jednoducho nemôžem ..

Smrtihlav (1998)

Na 90´tkových snímkoch milujem najmä tú kameru. Mnoho filmov z tohto obdobia pôsobí ďaleko lepšie ako z prítomnosti. Až na ten príliš "svetlý", respektíve pozitívny záver, musím povedať, že ide o veľmi solídnu, pomerne temnú záležitosť s výbornou atmosférou ..

Kozoroh 1 (1977)

Za mňa solídne podaná "teória" (ne)reality, pričom samotný spôsob, ako sa veci "diali - nediali", by boli ideálnym návodom aj pre dnešnú "politiku". Za mňa výborný film ..

Neymar: Dokonalý chaos (2022) (seriál)

O mimoriadne nadanom “džonglérovi” z Brazílie, ktorý po hrôzostrašnom rozhodnutí prejsť do PSG (ale áno (!), skrz “lóve”), nikdy neprekročí svoj tieň, aby dosiahol to, prečo z Barcelony odišiel (ale áno (!), kvôli Lajošovi). Každopádne, klobúk dolu, ako sa vie henten chlapec vysporiadať s tlakom. Ja osobne ho mám rád, i keď dokument ako taký, už nemal odvahu ukázať jeho inú, ešte viac odvrátenú stránku, pre ktorú PSG opustil Tuchel. Myslím, že sú teraz z toho podpriemerného Pochetina (oproti Tuchelovi), všetci “nadšení”. I keď uznať musím, že viesť už dnes čisto po ihrisku kráčajúceho Messiho, egoistického Mbappeho, či túto brazílsku modelku v kopačkách, nie je žiadna sranda.