Americká 60. léta - Atentát na prezidenta Kennedyho (2014) (epizoda)

Musím sa priznať, že som nesmierne prekvapení z rôznych mediálnych záberov, o ktorých som doposiaľ nemal ani tušenia. Hádka "v priamom prenose" bola skvost, postoj štátneho žalobcu Jima Garrisona zas akousi "polo-komédiou", ktorá iný pohľad na tento vážny prípad, a teda kto bol skutočným vrahom Kennedyho, skôr znevážila. Každopádne, veľmi spokojný, i keď žiadne relevantné informácie sa divák rozhodne nedozvie. Sledovať len zo zvedavosti ..

Lee Harvey Oswald: 48 hodin života (2013) (TV film)

Minimum autenticity (opakujú sa len zábery, ktoré už mnohí mohli tisíc krát vidieť), vyskladané prevažne z inscenačných scén, vyjadrení odborníkov či rôznych ľudí, ktorí prípad študovali. Plusom je jedna z mála veci, a to údajné prepisy dialógov počas vypočúvania Oswalda či okolnosti okolo Jacka Rubyho. Na nič iné divák odpoveď nedostane. Oproti dokumentom od Stona je tento ako ísť na zmrzlinu no dostať iba kornútok ..

Atentáty na objednávku (2007) (seriál)

Epizóda: John F. Kennedy. Že v roku 2007 ešte nedisponovali takými informáciami, ako dnes po odtajnení rôznych podkladov, to samotných tvorcov samozrejme ospravedlňuje. No to, že sa pri atentáte na Kennedyho neuvádza možnosť, že mala vo všetkom prsty CIA, to už je "trošku" zahmlievanie. To je totiž momentálne takzvaná "Smoking gun". Plusom však zostáva, že sa spomína viac ako jeden strelec, pričom dochádza na absolútne spochybňovanie záverov Warrenovej komisie, ktorá je už v dnešnej dobe celkom solídnou, trápnou záležitosťou.

Navalny (2022) odpad!

Toto fakt nedám. Musel som to po pár minútach vypnúť, lebo mi to náramne pripomínalo jedincov, ktorých smelo do skupiny jebnutých radím. Som proti Covid opatreniam? No nadšený z nich teda rozhodne nie som. Som proti rúškam? Určite to nie je nič príjemné a tiež to vo mne vrie. Nuž ale vojsť do nemocnice BEZ a robiť tam rozruch ako jebnutí, že ma nechcú pustiť za blízkym, pričom stačilo si jebnúť cez chriapu nejakú lacnejšiu variantu šálu od Gucci-ho, tak to už je objektivita sama o sebe v kokote. Nie som zástanca polo plešatého z východu, mám ho na kokote rovnako, ako iných pohlavárov sveta, no tváriť sa, že je opačná politická garnitúra ta jediná, ktorá to tu vedie k blahobytu, to už by som bol nadobro ako drbnutý zo špeciálky. Ďalšia vec, cítiť z neho extrémnu aroganciu, pričom k jeho minulosti, rovnako ako k tej Zelenskégo, ani príliš nemá zmysel sa vyjadrovať. Fašisti na pohľadanie, pričom druhý menovaný je doslova extrémne slizským buzerantom. Keď som zbadal hentu starú kurva Merkelovú, ktorá svojou politikou miešania kultúr rozjebala celú Európu, už som sa nadobro dogrcal. Takýto morálny odpad, ide kázať o morálke iných. To je normálne na lakeť! Už tam chýbal len henten vorvaň s tromi bradami z Pezinka čo súcití a boli by komplet. Ako tri hovná rovno na dlani ..

Fotograf a Pošťák: Vražda José Luise Cabezase (2022)

Pre okrajové publikum či nadšencov “true crime” dokumentov. Téma: smrť novinára, prepojená s politikou v krajine, ktorá je prehnitá korupciou, bude vždy viac ako “vďačná”. Ak Vám to “náhodou” pripomína Slovensko, nebudete ďaleko od “pravdy”.

800 metrů (2022) (seriál)

Veľmi solídne, autenticky zmapovaný teroristický útok z Barcelony v 2017, ktorého sa dopustilo niekoľko radikálnych trubirohov od islamu. "Ako boli to dobrí chlapci .."

Jimmy Savile: Britský horor (2022) (seriál)

Prvá časť je mierne povedané - mučením diváka. Stereotypné, pomerne nudne podané, pričom na zvrátenú osobnosť Jimmyho Savila je kriticky poukazované len v náznakoch. Zámerom je vyobrazenie osobnosti a jeho popularity nie len z radu obyčajných ľudí, no najmä rôznych pohlavárov "V.B.". Druhá je už z iného súdka. Slovo lepšia, sa však príliš nehodí, nakoľko od polovice jej diania sa divák stáva svedkom výpovedí, ktoré miestami naozaj dosť bolia na duši. Popravde, dosť zamrzí, že je 75% tohto dvojdielneho dokumentu s tak extrémne citlivou témou podaných tak nezáživným spôsobom, pričom záverečné kajanie sa už celkový dojem príliš nezlepšilo. Priemer ..

Jaderná havárie v Three Mile Island (2022) (seriál)

Celý dokument je vyskladaný tak, akoby sa divák priamo ocitol v epicentre problému. Od havárie, cez reakcie ľudí, protestov, po autentické zábery z odstraňovania nehody. Negatívny vplyv médií, je už klasickým problémom, opätovná snaha získať dôveru širokej verejnosti zas niečo, čo sa buduje ďaleko najhoršie. Postoj samotnej spoločnosti, ktorá bola vlastníkom Jadrovej elektrárne, ani nemá zmysel komentovať - proste zisk nad zdravie ľudí je ďaleko dôležitejší, ako všetko ostatné, následné zastrašovanie ľudí s negatívnym názorom, to už je taká klasická, americká sloboda. Áno, tento dokument nemá takú silu ani emóciu, ako o Černobyle, no táto havária taktiež nemala taký okamžitý dopad na spoločnosť, pričom si treba uvedomiť, že Amerika v tamtej dobe, ani z ďaleka nebola pod takou cenzúrou ako Rusko, nakoľko kým o tejto havárii sa prakticky vedelo ihneď, o tej v Černobyle sa svetová verejnosť dozvedela až od Švédov nasledujúce dni. Čo sa týka objektivity, v tomto prípade nemôžem Netflixu nič vytknúť. Kto chcel, priestor na vyjadrenie dostal.

JFK návrat: Za zrcadlem (2021)

Ako nerozumiem tomu, prečo podaktorí užívatelia píšu, že v dokumente zaznievajú informácie, ktoré sa len opakujú, pričom sa divák nedozvie nič nové. Neviem či chcú byť zaujímavý, alebo o čo tu kráča, no o vražde Kennedyho je spracovaných minimum kvalitných dokumentov, pričom práve v tomto Stonovom hneď od úvodu strieda jedna podstatná informácia druhú, až má človek pocit, že čo i len sekundovým obzretím mimo obrazovku - “stratí niť”. Ja osobne som videl niekoľko ďalších dokumentov v rámci tejto témy (na záver dám zopár do pozornosti), títo jedinci ani jeden z nich nevideli, tak ako neviem načo toto mudrovanie, vykresľovanie samého seba do role odborníka, keď potom vyzerajú jak dementi. Nie, toto rozhodne nie je nič opozerané, tu je vysvetlené množstvo vecí, podkladov či informácií polopate tak, aby aj najväčší idiot pochopil, že vražda Kennedyho nie je len tak nejakou obyčajnou udalosťou. Závery nech si každý taktiež urobí sám, no jedno je isté, toto na zapredanej Markíze či Jojke v hlavnom vysielacom čase určite neuvidíte. “Boh žehnaj Amerike ..”, jedinej krajine ktorej sa podarilo zavraždiť nie jedného, ale dvoch prezidentov, rozjebať pól zemegule, a odvolávať sa na mier. To nevymyslíš .. No a páči sa: 1. JFK Assassination: The Definitive Guide, 2. Beyond 'JFK': The Question of Conspiracy, 3. Oswald's Ghost.

Úžasný Ázerbájdžán! (2012)

Bez žiadnych pochýb - manipulatívny dokument. Akonáhle dostáva priestor len jedna strana, nemôžeme hovoriť o objektivite. Druhou stranou veci však je, že toto celé pripomína všetko ostatné, len nie demokraciu. Veľmi ma “pobavil” ten “teploš” čo vyhral Eurovíziu za AZERB., ktorý na otázku, či počul, čo sa deje s obyčajnými ľudmi, ako sú potláčané ľudské práva a podobne, odpovedal: “No, niečo sa mi dostalo, ale to viete, veď Ja som hlavne spevák a hudba predsa spája”. No ty kokot, tak to je solídne pokrytecké, alibistické, pričom presne kvôli takýmto ľuďom, ide celý svet do sračiek. Hlavne že má tu cenu doma na ktorej sa môže penetrovať. P.S.: A nie, Eurovízia vôbec, ale že vôbec nie je spolitizovaná pričom Ukrajina vyhrala absolútne zaslúžene, no hlavne objektívne 🤦‍♂️