Don Jon (2013)

Není to takové, jaké si myslíte, že to bude. První půlka filmu je docela očekávatelná a jede hodně po povrchu: týpek kouká na porno, holka mu to zakáže, týpek to řeší... ale od půlky, po objevení uplakané Juliane Moore, se začínají dít věci a celé to začíná jít pod kůži takovým tím příjemným "ha, ha, ale vlastně pravda" způsobem, jako třeba v 500 Days of Summer. I přes bulvárně znějící námět je to hodně málo o pornu a hodně moc o mezilidských vztazích. Gordon-Levitt umí a tohle je rozhodně film, co si zaslouží větší ČSFD hodnocení než má.

Wish I Was Here (2014)

Hodně jsem chtěl, aby to byl můj nejoblíbenější film, ale není. Pustil jsem si to stejně přehypován jako Boyhood a odnáším si stejný pocit: Je to dobré, ale s ničím u srdce mi to nehnulo. Slibovaná linka s ComicConem má opravdu malinkatý prostor, stejně jako Jim Parsons. Naopak je tu hodně Židů, které v traileru utajili a jejich linka je pro mě osobně z jiného světa. Celé je to navíc scenáristicky docela nesoudržné. Krize třicátníků se mísí s náboženskou výchovou dětí, obtěžováním na pracovišti, nerdovskými motivy - a není moc jasné, jak na sebe scény navazují (hodně WTF třeba výlet k opuštěné skále, kde se kromě referencena GS nic nestane a k ničemu to nevede). Nejvíc mě film bavil když otvíral právě geek/nerd téma s kosmonauty, ComicConem a dospělými, co pořád trochu sní o tom, že budou hrdiny: ale bylo to bohužel moc utopené v rabínech, aby se mi to líbilo víc než na 3*.

Noční jízda (2013)

Chlap jede noční podzimní dálnicí, trochu brečí a snaží se dát po telefonu všechno do pořádku. Nic víc. A stačí to, kamarádi, úplně to stačí.

Sněhurka a lovec (2012)

Nerozumím rozpakům a nízkým hodnocením - já dostal, co jsem chtěl: temnější fantasy pohádku kde cool sněhurka v kabátě a lovec se dvěma sekyrami prochází podzimní krajinou a sekají fantasy příšery. Je tu schovaných několik hezkých nápadů (proč vesničanky v rybářské vesnici nosí zakuklené tváře, proč je královna vlastně zlá) a celé to hezky šlape bez zbytečné přeslazenosti (počet muchlovaček s lovcem: nula). Hodnotím trochu výš, abych zvrátil hořkou ČSFD kritiku.

Život a doba soudce A. K. (2014) (seriál)

Téměř! Hodně se mi líbí studený tón celého seriálu a vlastně i ty dlouhé, vleklé scény v soudní síni - je to jak Terapie, jen v jiné místnosti. Celý tenhle hezký koncept (hodně se mluví v práci, v soukromí soudce mlčí) je ale hrozně shozený těmi vnitřními pseudointelektuálními monology, kterými se tam - jak v Cirkuse Bukowsky - dostává ten machistický tón vševědoucího frajerského hrdiny. A to mi jde docela proti srsti. Radši se budu půlminutu dívat na smutného Švehlíka jak bloudí po nábřeží, než si poslechnout jednu povýšenou hlášku ve voiceoveru.

Hany (2014)

Formálně ohromná frajeřina. 90 minut na tři záběry včetně pouliční demonstrace a jízdy tramvají - za to palce vzhůru. Hodně se mi líbilo civilní herectví a formanovské gagy ("Dobrej, pane Šetlík."), bohužel scenáristicky to šlo úplně mimo mě. Většina replik jsou buďto super-civilní dialogy o ničem (které sice působí krásně realisticky, ale nudí tím, že nikam nesměřují) nebo pseudoartové intelektuální výměny, které zní jako něco od Ionesca. Místy se objeví náznak příběhu nebo konfliktu (procházka v parku), film začne být zajímavý, ale pak je to zase hned pryč. Závěrečná pointa je opět tak prudce artová, až se nestydím přiznat, že jsem ji vůbec nepobral. Celé to svým nápadem a přílišným akcentem na uměleckost bez sebemenšího vykročení směrem k divákovi působí jako absolvák z FAMU na steroidech.

Díra u Hanušovic (2014)

Představte si člověka, co s vážným výrazem vypráví vtip o tom, jak duševně nemocný a osmileté dítě spadnou do kombajnu - to je nálada Díry u Hanušovic (skvělý název, mimochodem). Je to film plný strašných, strašných věcí, ztráty lidských snů, důstojnosti a voleb mezi špatným a ještě horším. Ale všichni tam mluví jakože moravsky a říkají sprostá slova, takže se tomu prostě nějak musíte smát. Ale víte, že se smějete scéně, kde právě mezi pokrývačem a mladou ženskou padlo: "Jdeš se projet?" "Jo, kolik bude stát střecha?" "Nic." dlouhé záběry a místy absurdní humor mi hodně připomněly Ty, který žiješ - ale bez těch hezkých věcí.

Chlapectví (2014)

Hodně jsem chtěl, aby to byl můj nejoblíbenější film - ale na 5* to není. První polovina filmu je super, ale střední škola se začíná vléct a před odjezdem na vysokou už člověk skoro kouká na hodinky. Je tu hodně hezkých situací ze života, ale jejich časosběrnost je vykoupena tím, že nesměřují k žádné jednotné pointě. Občas někdo řekne nějaké moudro nebo udělá nějakou hezkou, lidskou věc, ale jako celek to k ničemu - ani dějově ale ani tematicky - nesměřuje. Boyhood je super a krásný film, určitě stojí za vidění, ale především díky tomu časosběru. Kdyby ho natočili za měsíc s různými herci pro různé věky, je to v podstatě průměr.

Zátah 2 (2014)

Je to jiné než první Raid - ten byl celý jedna řežba v činžáku a nic víc. Tady už je komplikovanější příběh, víc lokací a výrazně méně bitek. Je jich dokonce o tolik méně a jsou o tolik kratší, až jsem byl skoro zklamaný. Raid 2 není rozhodně špatný film, jen už se nedá pustit jako vymývací koncentrovaná malajská řezničina.

22 Jump Street (2014)

Je to celé středně vtipné takovým tím slušným, lehce inteligentním humorem a velmi vtipné, když si to dělá srandu z bromance kamarádských vztahů. Pokud jste kluk, chcete to vidět s láhví piva a svým úplně nejlepším kamarádem, co ho znáte od dětství. Připravte se, že na konci se budete objímat.

Časové pásmo bylo změněno