Wallander (2008) (seriál)

Možná trochu předbíhám, ale domnívám se, že Wallander představuje jednu ze zřídkavých výjimek v seriálovém žánru. Tohle není pouhý produkt, ale poctivý kus filmařiny políbený múzami. Poměrně drsnou severskou a britskou, která své polibky rozdává s nedbalou elegancí. Pokud máte rádi decentní psychedelii, jistou míru brutality, inteligenci a v neposlední řadě Kennetha Branagha, budete potěšeni příběhy detektiva, jehož charakter a životní situace jsou velmi skutečné, bez pozlátka; nepostrádající určitý vnitřní rozměr a "obyčejnou" lidskou pravdivost. A navíc: Krásná a účelná kamera. Radost pohledět.

Hlídač č. 47 (2008)

Některé filmy v člověku zanechají pocit naprostého životního míjení, zmaru a lidské tragédie. Ano, Siposová s Jiráčkem jsou oživlá dřeva, ale námět i zpracování Hlídače 47 jsou velmi silné. Skutečný trumf pak představuje herecký výkon Karla Rodena, táhnoucí tento počin do oblasti existenciálního dramatu. Zajímavá je též absence jediné výraznější kladné postavy. Všichni jsou zde uvězněni ve svých životech a jejich situace je bezvýchodná: Narodil(a) se, snažil(a) se, bylo mu/jí ublíženo, ubližoval(a), zemřel(a). Konec, tečka. Působivá kamera a citlivý soundtrack mrazivý dojem zdárně umocňují. Po dlouhé době český film, jenž se smysluplně dotýká válečných traumat a emocionálních konfliktů, z nich klíčících. Film o vyprahlosti, okoralosti a zlobě. Film, za který se není třeba stydět. Nikterak neoblibuji tvorbu Filipa Renče, ale v tomto případě jsem téměř ohromena a smekám.

My Fair Lady (1964)

Opět se míjím s klasikou. Hvězdičky jsou pro Audrey Hepburn a také za poměrně věrné vykreslení srážky různých "světů". Ale, ano, happy end mě potěšil; navíc některé scény nepostrádají jiskru, leč jako celek plove film na vodě. Soumrak legend :).

48 hodin v Paříži (1988)

Temné a klaustrofobické jako zlý sen (tudíž i časově podmíněné, ale na 3,5 hvězdy tenhle IMHO podhodnocený film stále dosáhne).

Řetězová reakce (1996)

Špatné, moc špatné. Až nepochopitelně. Jedna hvězdička je za poměrně silné herecké obsazení. Ale co s ním v takhle nezvedeném filmu?

Podfukáři (2004) (seriál)

Dobře zahrané a místy vtipné. Jenže takovým hodně nepříjemným způsobem. Někdo upřednostňuje Friends, někdo Hustle. Nula od nuly pojde. Každopádně, tento seriál má velkou výpovědní hodnotu o obyvatelích planety Země. Takže až zase někdo bude posílat zprávu civilizacím (těm nahoře, přece...), měl by jej přibalit do exkluzivního paklíku.

Plastická chirurgie s. r. o. (2003) (seriál)

NESKUTEČNÉ. Za fabulaci, charaktery a svět, jenž je vánoční koledou v podání tamagoči Dextera Morgana, dávám 2 hvězdy. Tohle je daleko drsnější než Hvězdná pěchota. Na usnutí vcelku fajn.

Předtucha (2007)

Pro mě osobně trošku přijatelnější než The Lake House. Asi proto, že preferuji "hořký pití" před ulepenou limonádou. Sandra Bullock musí mít na Plastické chirurgii s. r. o. velikou protekci. A nebo jenom střídá partnery bídné úrovně. Herecké, samozřejmě,

Dům u jezera (2006)

Hezcí, stále ještě mladí lidé. Za všechno může čas... tak jim ten happy end přejme.

Gosford Park (2001)

Dobrý a kvalitní film. Téma výsostně zajímavé. Jenže je zde poněkud přelidněno a na rozdíl od Remains of The Day se divák jaksi nemá čeho chytit. Snad byla ona rozplizlost režijním záměrem. Nevím. Svět aristokracie pro mě vždy představoval nehostinnou pustinu (s Gosford Parkem nebo bez něj).