Sedm psychopatů (2012)

Nenechejte se pobláznit. Scénář je samé klišé. Colin Farrell je nepřesvědčivý. Bla, bla, bla.... Christopher Walken zase jednou skvělý (z jiného světa?). A bílý králík zachraňuje zbytek. ;-D Je to pěkný film. A vlastně dobrý. Rozjívená šaškárna s dotekem jemné (hluboko zasuté) melancholie. Takový milý karneval meta-humoru a zběsilosti občas nezaškodí.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Vím, že bych se měla vykašlat na kauzalitu atp. a soustředit na vztahové a jiné linie, ale onen zádrhel v podobě likvidace staršího "já" mě (ne)skutečně ruší, ba štve. Existují přece jednodušší a daleko elegantnější řešení. Když smyčka, tak smyčka, ne??? Prostě nesnáším, když se z lidí činí blbci. Respektive ještě větší blbci... (IMHO).

Matrix (1999)

Vůbec to není originální. Směska inspirovaná Blade Runnerem & zběsilými kung-fu filmy; jež krade koláčky Alence a diskutuje filosofická a (pseudo)náboženská témata s vypelichaným bílým králíkem a pokoutně si špitá s Terminátorem. Matrix je trochu legrační. Jenže i po letech zůstává živelný a svěží. I když jenom JAKO... Krásná cyber-punková pohádka. Nejenom působivá, ale krásná [faktor vyčůranosti tvůrců (sic!) mě pro tentokrát jaksi nevzrušuje].

Pí a jeho život (2012)

Totální nevkus. A vůbec nezáleží, jaký má podtón (religiosní, antireligiosní atd.). Velkohubý film s nabubřelými efekty a pofidérní hrou na závažné poselství. A navíc mám nepříjemný dojem, že divák je odsouzen do role zcela pasivního recipienta (v tomto případě šoufku). IMHO.------------ Jednu hvězdu posílám částečně Irrfanu Khanovi; benevolentní hodnocení je však především důsledkem okolností, za nichž jsem Life of Pi sledovala.

Dobrodružství Barona Prášila (1988)

Velmi krásné. Hravé, vtipné & jistým neokázalým způsobem dojemné.-------------- Slova, slova, slova...

Zvláštní dny (1995)

Asi jsem netrpělivá. Tato záležitost mne nikterak neuchvacuje. Vlastně hrubě nudí a otravuje. Druhá hvězdička je hlavně za soundtrack (vskutku zvláštní, leč kvalitní muzikantská sešlost... hmm... slovo "sešlost" je ambivalentní a tudíž výstižné pro Strange Days jakožto celý projekt). P. S. Dobré filmy nestárnou; zrají.

Atlas mraků (2012)

Efekt motýlího křídla. A nad celým světem jest rozprostřena síť atd.---------------- Chápu, že filmový Cloud Atlas prostě musel vzniknout. Jenže co jest důležitého pro Lanu, Andyho a Toma, nemusí být nutně důležité pro mě. Či spíše: Niterně důležité záležitosti do světa nevytrubuji. A vyznávám JEDNODUCHOST.------------ Ano, je to nevkusné, přeplácané, vyumělkované, ba umělohmotné dílo. A přesto rozumím: Genderfluid; bolest; roztříštěnost; iluze, faleš; láska, jakož i LÁSKA... Saudade. Saudade. Saudade. Saudade.--------------- Hodnotit je obtížné a vlastně zbytečné. Jelikož nechci být zlá (od určité doby posuzuji jisté počiny Fontánou... a tady jsme dosti blízko onomu bájnému zdroji).------------- Jenže ani zdánlivá hlubokomyslnost nemusí být vše, že... Někdy stačí zahalit se do kokonu. A čekat. Protože i duhová bublina praskne (obvykle má kratší životnost než pověstných 15 minut, leč někomu přináší radost, byť chvilkovou). Míjíme se; nicméně s přátelským pozdravem.

Svět zítřka (2004)

Brand new retro + nadšení & comixů znalí tvůrci + alespoň teoreticky dobří herci. Takový film má sdostatek předpokladů být zábavným, šaramantním a vtipným spektáklem. Hmm... Ne. Někdy to prostě ne(vy)jde, jak bychom chtěli.