Šmejdi (2013)

Vysoké hodnocení za záslužný čin (poprvé v životě jsem si říkal, že má film velkou, ale doopravdy zaslouženou publicitu). Soudnému člověku se zatínají pěsti, když vidí "testosteronové" chlapíky vyskakující si na důchodce. Ale musí také bohužel zakroutit hlavou nad nepoučitelným párem, který podobné akce pořád obráží a kupuje další a další šmejdy.

Těžká léta československého filmu (2013) (seriál)

Výborná série. Možná mírně povýšená (pokáráme všechny co za totáče ohnuli hřbet), ale každý má možnost si díky rozhovorům s tvůrci udělat vlastní názor. Osobně se mi nejvíc líbil film o exportu/importu filmů, ten byl opravdu vtipný. Díl o animované tvorbě byl zase neskutečný - především výpovědi Dutky a Kubíčka o tom, že sice dělali večerníčky (Bob a Bobek, Maxipes Fík), ale zdržovalo je to od "pořádné tvorby".

Třída smrti (2013) (studentský film)

Dobrý scénář, perfektní práce se zvukem (ať už ruchy, tak hudba či komentář). Kresba se zdá odfláklá, ale stylizace "dětských čmáranic" je vlastně jediná správná. Dobrá práce.

Univerzita pro příšerky (2013)

Radost pohledět - graficky i animačně je to samozřejmě naprostá špička. S příběhem už je to trochu horší - ubylo hlavně vtipů pro dospělé. Takže žádné záchvaty smíchu, ale spíš permanentní úsměv. Což je taky fajn.

Velký Gatsby (2013)

Čekal jsem, kdy se začnu nudit a ten okamžik nepřišel. Sice by film mohl mít o cca 15min míň, ale pořád bylo na co koukat. Výprava, muzika i herci - perfektní. Celkově jde ale o snímek, který se mě nijak emocionálně nedotknul (jak to dokázal např. Moulin Rouge).

Vlk z Wall Street (2013)

Rozhodně zábavný film se skvělým obsazením, vtipnými i dramatickými scénami. Mám ale problém s vyzněním - ikdyž vím, že pohádky Scorsese moc netočí. Celkově se z Jordana Belforta dělá hrdina, ačkoliv nikdy nevytvořil jedinou hmatatelnou hodnotu. Ona "bouře" co měl sklidit vůbec nevyzněla zle a já se trochu obávám kolik mladých diváků si z postavy vezme příklad. Už tak je podobných vykuků dost.

Vrahem z povolání - Utrpení soudce Karla Vaše (2013)

Skvělé, že dokument o tomto člověku vznikl. Jeho život je jedna velká špína a tak je o příběh postaráno. Dokument samotný, ale dost selhává. Jako kdyby nestačilo téma a mluvené slovo svědků. Přidané hrané scény působily nepatřičně a největší kámen úrazu bylo neustálé komentování "morální autoritou" Davidem Černým. Ačkoliv mi jako člověk a umělec nevadí, tady opravdu neměl co dělat a vysloveně rušil. Dokument je nejsilnější bez příkras. Autentické výpovědi K. Vaše a jeho obětí stojí sami o sobě silněji než jakýkoliv komentář nebo dramatizace.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Mám s tímhle druhem filmu menší problém. Vždycky když vidím jak někdo ve filmu ukazuje lidem, že je fajn opustit práci, civilizaci a vrátit se do přírody - představím si, že kdybychom ho následovali, tak se v té přírodě stejně zase všichni potkáme a uděláme si z ní zase jen služku. Je to kýč, ale naštěstí svižný, vtipný a dobře natočený. Mrzí mě ještě jeden nevyužitý potenciál - zmiňuje ho Tetsuo v prních větách svého komentáře. Snímek č. 25 by vyzněl daleko líp, kdybychom ho prostě neviděli, nebo by ho Mitty ani nenašel. Důležité snad bylo, že ho někam nasměroval, ne, jaký je (a "nejlepší fotka jakou jsem kdy udělal" to rozhodně není).

Zataženo, občas trakaře 2 (2013)

Vizuální a animační orgie na úkor příběhu. Bavil jsem se, ale stačila by mi "stará dobrá parta z jedničky" na ostrově.

Zmizení (2013)

Napínavá krimi, zajímavá hra s divákem. Ačkoliv Gyllenhaal a Jackman hrají jako o život - nejvíc si budu pamatovat chmurnou atmosféru a výrazivo Paula Dana.