Screams of a Winter Night (1979)

Prológ je to najlepšie čo film ponúkne. Bez obrazu, len čiernota, občas titulok s ľuďmi, ktorý na tom makali. Lenže ten zvukový doprovod k tomu je šialenstvo. Vzlyky a revy ľudí, zavýjanie čohosi vonku, vŕzganie, praskanie, trieštenie, no poviem vám, s vytunenými slúchadlami začala predstavivosť makať na plné obrátky. V závere filmu sa táto strašidelná zvuková stena objaví opäť a tentokrát pekne s obrazom, ibaže s ním už stráca na intenzite. Medzitým je riedky dej, v ktorom si nadbytočný počet postáv rozpráva strašidelné historky pri blkotajúcom ohni. Zaujala ma iba tá prvá. Netrvá dlho, ide sa hneď na vec a to neznesiteľné šúchanie celkom desí. Druhú zabíja pomalé tempo, príliš sa konverzuje a záver je nemastný, neslaný. V poslednej dôjde na nejaké to ostrie. Aj keď má celkom pôsobivý začiatok a reakcia ohrozenej ženy je na mieste, rozprávanie sa vybralo smerom, ktorý som síce nečakal ale o to viac sklamal. Celkovo ide o priemernú, prachom zapadnutú chatovku s kúzelným vizuálom x-tej VHS kópie.

Dům na konci ulice (2012)

Posledná tretina filmu by obstála ako slušný kraťas, nebyť tej prázdnoty pred ňou. Pointa celkom prekvapila, funkčná ľakačka vyľakala, hlavná predstaviteľka oko potešila.

Rebelka (2012)

Príbeh bez jedinej dejovej odbočky, čo by mohlo byť na škodu ale nie je. Vyrozprávať ho teda nezaberie moc času. Pri drvivej väčšine filmov zo stajne Disney-Pixar (Dreamworks nevynímajúc) ma skôr či neskôr prepadá nuda, v prípade Brave nič také. Zásluhu na tom má z jednej časti netradičná zápletka a z druhej hlavná hrdinka. Ešte sa mi nestalo aby ma očarovala animovaná postava ale rusovlasej Meride sa to namojveru podarilo. Nad jej rebéliou som sa neustále pochechtával, veď vzťah medzi ňou a matkou je práve v týchto dňoch podobný ako u nás doma. Ej veru, dlho sa mi tak dobre nepozeralo na animák. No a teraz by som mal pre istotu ísť skontrolovať dcérinu izbu, to by tak chýbalo aby niekde ukrývala luk a tulec plný šípov.

22 Jump Street (2014)

Neveril som, že to dajú aj na druhýkrát a už vôbec som nedúfal, že by to mohlo byť dokonca lepšie. Takto sa nechať obabrať.

Hitman (2007)

To je asi nejaký novodobý trend, že počítačové hry prevedené na plátno strácajú najviac práve toho, čo bez debaty nazvať prednosťami? Herný Doom je fps strieľačka, krvavá nonstop akcia, kult, ktorý definoval žáner a dal mu meno, zatiaľ čo film je iba dlhým, nudným a sterilným akože klonom. Vo filmovom Payneovi by ste zas mŕtvoly zrátali pomocou jednej ruky, v origináli, aj keď chvíľu potrvá, než príde na rad prvý výstrel, sa musíte doslova prebrodiť hordami grázlov a to všetko v spomalenom bullet-time ala Matrix. Hitman na veľkom plátne taktiež dieru do sveta nerobí. Chýba mu elegancia a chladnosť, akou disponuje jeho originál. Ten prechádza misiami v tichosti, bez emócií a so smrťou na rukách. Timothy Olyphant nemá ani štipku z Agenta 47, iba holá hlava a čiarový kód, to je to málo čo ich spája. Pamätám si ako som si prial, aby dostal úlohu nekompromisného likvidátora Jason Statham. No, nedostal. Aspoňže na Olgu sa dobre pozerá. Brutalita taktiež potešila, vlastne, tú jedinú si z tohoto filmu pamätám.

LEGO® příběh (2014)

Do kocky! Najkockovanejší film aký som kedy videl. Nebyť kvadrilión kociek ostal by som niekde u priemeru lenže to by nemohlo všetko do seba tak pekne zapadať.

Oscar (1991)

Hocikedy. A radšej s parádnym českým dabingom ako s pôvodným. Komédie so zámenami mi nie sú dvakrát po chuti ale tejto neviem odolať.

Blind Guardian: Imaginations Through the Looking Glass (2004) (koncert)

Orgazmus... A tu by som mohol skončiť, napáliť plný počet a ísť si radšej pustiť hociktorý album Slepého strážcu. Ale tak utratiť pár slov pre kapelu, ktorá ma svojou hudbou sprevádza prakticky celý môj doterajší život je povinnosť. Nahrávka je vymakaná do detailov, teda na rok kedy vznikla. Hlavne zvuk má teda famózny. Ibaže ten je zároveň aj najväčšou slabinou. Živáku kvôli nemu chýba energia, pridaná hodnota, o ktorú ju pripravili veľké úpravy v štúdiu. Niekomu to nemusí sedieť, rovnako ako mne, ďalší pri tom ani nemrkne brvou. Niet čo iné vytknúť. Setlist je zložený z dvoch koncertov a až na pár výnimiek som tento detail vôbec nepostrehol. Zostrihané je to teda výborne. Postrádam niektoré skladby ako Majesty, Run for the Night, Traveler in Time alebo Lost in the Twilight Hall. Lenže či boli zahrané alebo sa iba jednoducho nezmestili na dvd, neviem.

Blízký přítel (2011) (studentský film)

Spočiatku smutný príbeh starej pani a jej výrastku, ktorý v závere zanechá príjemný pocit aj napriek ich definitívnemu koncu. Očarujúce, so strhujúcou hudbou. Dojem kazí len hovorené slovo. Rovnaký účinok by sa dosiahol aj bez neho. Možno dokonca lepší.