• Krátkometrážní

Retirement (2013)

Barleyho začátky, no budiž, ale tohle podle mě tolik nefungovalo. Navíc poprvé na mě něco od Barleyho zapůsobilo poněkud amatérsky, což je ještě větší škoda, protože u tohohle režiséra jsem zvyklý na profesionální práci. Asi bych navýšil hodnocení, kdyby to byla jeho prvotina, ale vzhledem k tomu, že to vzniklo v roce 2013, kdy už natočil Irresolute a Nightwalk... Bohužel jenom 2*

Greenland Rocks (2015) (amatérský film)

Nevím proč (podle mě je to vinou písně, kterou jsem si pustil hned, jak jsem to dokoukal), ale celkově z toho filmu mám zvláštní mysteriózní zážitek. Nutno přečkat dlouhý začátek, pak se ale však konečně začne něco dít. A nutno říct, že mě to pak dost zaujalo. S příchodem "ducha" (opravdu, lepší slovo se k tomu nehodí) jsem z toho filmu začal cítit mysteriózní atmosféru, která jako by říkala (a ukazovala), že na místech, kde široko daleko není živého člověka, se můžou dít velmi zvláštní a tajemné věci. Záměr autora to zřejmě nebyl, ale já to z toho prostě cítil. A kvůli tomu právě dávám ty 4*. Kdyby to tolik neblikalo (což ale není žádná výtka), klidně bych tohle přirovnal k filmům Scotta Barleyho. 4*

Jak balit holky na mejdanech (2017)

Čekal jsem něco nekoukatelného, ale překvapivě to vůbec nebylo špatné. Celý ten film začne jako jedna velká podivnost, kde se tři punkeři dostanou na hodně zvláštní párty plnou lidí v latexových oblecích, kteří předvádějí podivné taneční kreace. V druhé polovině se to nakonec zvrtne v "normální" romantickou komedii, ale pořád to není špatné a konec to má pěkný. Humor je místy docela trapný, ale pořád je to vyvážené s tím, co baví, takže je to celkem ok. Samozřejmě nic dokonalého to není, ale dá se to, pobavit se tam u něčeho dá, akorát vám nesmí vadit bizarnosti všeho druhu, i když jich tu podle mě mohlo být i víc. 3*

Jak zabít kněze (1988)

Jsem někde na hranici mezi slabšími 5* a silnějšími 4*, zatím tu nechám silnější 4*, protože si myslím, že to mohlo být o něco silnější. Ony tam silné scény jsou, to ano, třeba to zabití kněze nebo ta závěrečná, ale přesto prostě cítím, že to mohlo být silnější, jelikož to téma je silné dost. Jinak mi ten film ale přišel skvěle zahraný, měl podle mě i dobře popsané postavy a obecně mi ten film přišel dost dobře zrežírovaný, takže si ani nemám na co moc stěžovat. Leda tak na to, že postavy ve filmu mluví anglicky a ne polsky, když se to má odehrávat v Polsku, ale když ono to v té době v Polsku nešlo... Ale jen tak mimo film, cením toho kněze za to, že se nevzdal a hlásal dál pravdu, i když nejspíš věděl, že dopadne špatně. To opravdu klobouk dolů před ním, málokdo by se takhle v té době vlastně obětoval. Každopádně, film je to fakt dobrý a až se mi víc rozleží v hlavě, třeba mu i tu pátou hvězdu přidám. Zatím to je na silné 4*.

Alfa a Omega (2010)

Tak rozporuplné pocity jsem snad nikdy z animáku neměl. On se totiž každou chvíli neustále metamorfuje. Ihned to vysvětlím - chvílemi působí strašně infantilně, chvílemi je celkem příjemný, chvílemi to dokonce bylo i vtipné a pak to zase chvíli bylo infantilní a moje pocity z toho filmu se neustále měnily. A pak ta animace, která chvíli vypadala odfláknutě a jak z nějaké počítačové hry a chvílemi třeba špatná nebyla. Byly tu zvláštní úhly "kamery" (nevím, jak to u animáku nazvat), na animák celkem zajímavé. Příběh je sice divně vedený, je tady spousta zbytečných odboček k zbytečným vedlejším postavám, které tu působí hrozně otravně, ale zase na druhou stranu, spíš jsem se u toho bavil, než nudil, a to ten příběh není nic extra.A těch pro a proti je zde tolik, že vůbec nevím, kolik tomu ve finále dát. Některé postavy sympatické, jiné jsou strašně otravné. Slabší 3*, asi? Asi jo, zatím to tak nechám, ale nic extra to není.

Cesta divočinou (2017)

Bych dal možná i 3*, ale prostě to nejde. Vztah mezi otcem a synem zde působí chladněji, než ta zamrzlá příroda, ve které se to celé odehrává. Za celý film se skoro nic nestane, celou první polovinu jenom otec se synem chodí přírodou a povídají si, pak se stane naprosto debilní zvrat a celou druhou polovinu jim jde o přežití. Konkrétněji nic neprozradím, abych nespoileroval. Napínavé to není vůbec, příroda je tam sice hezká, ale jinak tu moc pozitivního na hodnocení není. Působí to tak strašně nezávisle, že to úplně zapomnělo na to, že to musí působit i uvěřitelně. A tohle uvěřitelně prostě nepůsobí. Navíc žánr mysteriózní je zde hodně mimo, jelikož tohle rozhodně NENÍ MYSTERIÓZNÍ. Píšu to schválně caps lockem, jelikož kvůli spojení žánrů mysteriózní/dobrodružný jsem si to stáhl a následně byl zklamán. 2*

Mí Pražané mi rozumějí (1991)

Jsem z Prahy, ale tomuhle filmu vůbec nerozumím, resp. nerozumím tomu, proč vůbec vznikl a proč ho Chytilová natočila. Možná to celé byla nějaká šílená oslava sametové revoluce, jinak fakt nevím. Každopádně jsem to chtěl vidět jenom kvůli tomu, že to z obsahu vypadalo jako nějaký šílenost ve stylu V žáru královské lásky. A ono fakt jo. Je to hovadina, kdy nejvtipnější momenty jsou ty, ve kterých vidíte, že je to celé točené v současnosti a lidi na ulici to nevěřícně sledují. Takových scén je tam ale bohužel málo, jinak to moc zábavné není. Co se nějakého celkového hodnocení týče, neodpustím si jednu větu: Kdyby Mozarta hrál Čok, dal bych hvězdičku navíc. On teda Šteindler k zahození nebyl, ale přece jenom... 2*

Giulietta a duchové (1965)

Líbilo se mi to, ale je to poněkud slabší než to ostatní, co jsem od Felliniho zatím viděl (Zkouška orchestru, Silnice). Je to zajímavá sonda do hlavy jedné ženy a je to plné fantazijních obrazů a snových sekvencí, ale jedna zásadní věc mi tam chyběla a tou byl děj. Ony všechny ty pestrobarevné obrázky nedokážou bavit celé dvě hodiny a tak jsou tu místa, kde ten film prostě nebaví. Jinak to ale opravdu je vizuálně úchvatné a Giullieta Masina je zde opět skvělá. I když se mi ten film nakonec i celkem líbil, na plný počet ho prostě nevidím. 4*

Potomek (2019)

Zpočátku to dlouho byla docela nuda, zhruba tak do poloviny filmu, pak se z toho stal takový ten průměrný horor, co neurazí ani nenadchne. Což je pořád lepší, většina hororů to nedosáhne ani na ten průměr. Každopádně pak ta druhá polovina už je celkem napínavá, i přes to, že je předvídatelná. Pak je tu taky několik klasických hororových klišé, třeba smrt psa (si vlastně nepamatuju horor, ve kterém by přežilo zvíře), ale jinak z toho ve finále je opravdu další z řady hororů, co neurazí ani nenadchnou. Podívat se na to dá, ale nic extra nečekejte. 3*

Tigris (1913)

Němý film o zloději a vrahu Tigrisovi, který na sebe vždycky vezme podobu svojí oběti, aby ho nechytila policie. Ne, není to žádný ufon, ale vždycky té svojí oběti vezme oblečení, knír a jde dál. Z čehož vyplývá i ten fakt, že tu jeden herec hraje několik rolí, což bych na rok vzniku označil snad i za experimentální (avšak začátky kinematografie byly vždycky experimenty, a to i ty Edisonovi kraťasy o nakládání zboží na loď, na kterých se dá sotva něco rozeznat). On ten film vůbec nebyl špatný, na rok 1913 tu jsou celkem zajímavě provedené scény, třeba ta, kdy tam jeden chlap má halucinace, ta scéna byla dost dobře udělaná. Pak je tu ještě několik šílených zvratů, které ale za klady moc nepočítám, třeba tu poslední scénu, kdy SPOILER se pod Tigrisem zničehonic objeví padací dveře KONEC SPOILERŮ a taky to mohlo být líp vedené, jelikož jsem mnohdy nepoznal, jestli ty lidi jenom omráčil nebo jestli je fakt zabil. Víc jak 3* tomu nedám, ale zajímavé to je.