• Krátkometrážní

Bytosti (1966)

Tak zhruba do poloviny mi ten film dával celkem smysl, ale to, co se tam dělo pak, to mi připadalo, jako by se v tom filmu najednou začalo dít něco úplně jiného, než se dělo doposud. Možná to celé bylo o tom SPOILERY ASI, že jeden spisovatel přišel o svoji manželku, z toho žalu mu trochu přeskočilo a on si pořád myslí, že s ním je, i když oněměla a on pak začne šílet ještě víc, tak si v tom domě přímo vysní svět ve kterém hraje hru s Bohem nebo s Osudem či kdo to byl, zabije ho, protože jim nechce být ovládaný a nakonec propadne svému světu úplně KONEC SPOILERŮ. Zní to šíleně, ale takhle by to do sebe nějak ve finále "zapadlo". Ten film mi až tak povedený nepřijde, sice chvílemi je poutavý, ale jinak má dost vad. Nakonec mi i uniklo, co mi Agnès Varda vůbec chtěla tím filmem říct. Jestli to mělo být o šílenství z osamělosti, je to málo vypovídající. Což je škoda, mohlo to být zajímavé. Ono to teda zajímavé, ale jenom stylem. Obsah se moc nepovedlo, resp. se ho moc nepovedlo sdělit ani nějak naznačit. Ona to ale taky může být moje chyba - přece jenom, z těch anglických titulků jsem si nestíhal vše přeložit, takže mi možná uniklo něco důležitého. Až budu umět anglicky líp nebo k tomu někdo udělá české titulky, možná se na to podívám znovu a víc z toho pochopím. 3*

Rio 2 (2014)

Vezměte nejklasičtější zápletky z animáků, spojte to dohromady a BUM! - máme tu Rio 2! Rio 2, které má v sobě hned několik propojených zápletek - nalezení rodiny Perly, načež Blu, který je s Perlou ve vztahu a má s ní potomky, se neshodne s otcem Perly, do toho se zdá kácí a zároveň zachraňuje deštný prales, který nějaká zlá firma chce zničit stůj co stůj, samozřejmě se vrací vedlejší postavy z minulého dílu, některé zde hledají talenty a některé se chtějí zbavit Blua jednou pro vždy, do toho je tady několik písniček, "vtipných" scén založených na padání hlavních postav a navíc to celé je dost nudné. Prvních 10 minut vypadalo překvapivě dost slušně, ale pak jsem se začal nudit a šlo to celé do háje. Je tu sice velké množstvích neskutečně roztomilých postaviček, ať už z Bluovy rodiny, tak i třeba ta žába a všechny bych si nejradši vzal domů, kamarádil se a mazlil se s nimi, ale k čemu to všechno, když je to celé nezábavná nuda s tupým příběhem. 2*

Společnost mrtvých básníků (1989)

Myšlenka nestárne, ten film ano. Nezlobte se na mě, ale pochybuju, že se v dnešní době nějaké skupina studentů rozhodne jít někam do jeskyně a předčítat si tam básničky. Dneska řekněte studentům význam sousloví "carpe diem" a dopadne to ne tak pozitivně, jako v tomhle filmu. Proti té myšlence ale nic nemám. Weir to opět zrežíroval dobře, i když kamera se mi zde zdála taková průměrná. Má to i několik silných scén, včetně samotného finále, akorát mi tu strašně vadí ta scéna, SPOILER ve které Neil spáchá sebevraždu - KONEC SPOILERU mankote, proč je tam takové stupidní klišé? Ten film je dobrý, s myšlenkou souhlasím (jak s carpe diem, tak s tím, že si má člověk jít za svými sny - tady bych ale dodal, že ty sny musí být realistické), ale jak už jsem psal, ten film zestárl a ta jedna hloupá scéna to taky dost kazí. 4*

Dobrý synek (1993)

Maculaye Culkina všichni známe jako toho klučinu z filmu Sám doma, kde si ho spousta lidí zamilovala, no, a tady v tomhle filmu ho budou zase nenávidět. Tady totiž hraje bezemočního psychopata. Ten film začne hodně rozvláčně, budování nějaké atmosféry je zde fakt neskutečně pomalé, avšak potom se to rozjede a začne to být dost napínavé, nemluvě o poslední půlhodině, tam jsem fakt měl oči přilepené k obrazovce a doufal jsem, že už toho Henryho někdo zabije. Pravda, mohlo to jít víc do psychologie, ale pak už si snad nemám na co stěžovat. Bylo to napínavé, hlavní hrdina byl sympatický, hlavní záporák byl hajzl a celé to prostě fungovalo tak, jak mělo, takže vůbec nemám problém tomu dát 4*.

Do neznáma (2016)

Pan režisér má asi hodně rád Marťana, jelikož tenhle film má hodně podobný příběh, akorát obrácený naruby - v Marťanovi chlap uvízne na Marsu, chce se dostat domů na Zemi, pěstuje si tam rostlinky, vyrábí si vodu, občas poslouchá disco a dělá všechno pro to, aby ho zachránili. Tady chlap letí na Mars, v lodi si pěstuje rostlinky, vyrábí si vodu, občas poslouchá disco (tady jenom v jedné scéně, ale je to tady), najednou je problém, kvůli kterému se má vrátit na Zemi, ale on prostě chce být prvním člověkem na Marsu stůj co stůj, tak dělá všechno pro to, aby se tam dostal, i za cenu ztráty kontaktu se Zemí. Celý film je dost pomalý, takže není divu, že to někoho totálně unudí - mě osobně to teda nenudilo, ale jenom do nějaké 35 minuty, pak už jsem začínal přetáčet, jelikož se tam skoro nic nedělo. Dost by mě zajímalo, čím se ten chlap na té lodi bavil. Pak jsou tu taky nelogičnosti - třeba chlap má dlouhou dobu spojení se Zemí v reálném čase (!) a naprosto bez problémů (!). Snaží se to ještě filozofovat, ale vůbec to tam nefunguje. Celkově je to opravdu nudné něco o cestě na Mars. Chybí tu však něco, co by oživilo děj. Díky tomu to pak vypadá jak to vypadá. 2*

Faunovo velmi pozdní odpoledne (1983)

Po dvou hrozných filmech od Chytilové jsem konečně viděl nějaký, který se mi líbil. O něčem to bylo, celkem mě to bavilo a má to i tu experimentální kameru, co Chytilová má snad v každém svém filmu. Film vypráví o stárnoucí muži, který sní o mladších ženách, teda on o nich jenom nesní, on je i balí. Nejsem si ale jistý, jestli je to hlavně o stárnutí nebo hlavně o tom udělat si prdel z chlapů. No, ať je to tak jako tak, ten film je celkem povedený a na rozdíl od jiných filmů Chytilové nepůsobí jako sestřih náhodných záběrů, ale opravdu jako film. Navíc se skvěle hrajícím Suchařípou a skvělou závěrečnou scénou, která ten film opravdu celkem dobře zakončí. 4*

Hele vole, kde mám káru? (2000)

Je to debilita, u které se dá aspoň párkrát zasmát a taky jsem byl rád, že to nakonec celé nebyl sled mnoha absurdních scén, co na sebe nijak nenavazují, ale že se to ve finále propojilo. Jinak je to ale řádná blbost, která mi většinu času připadala neskutečně trapná. Navíc hlavní dvojice mi většinu filmu dost lezla na nervy. Já to chápu, někdo u toho bude chytat záchvaty smíchu, ale mě tenhle styl humoru připadá hodně trapný. Ale zase na druhou stranu, musím ten film za něco pochválit, je tu minimum fekálního humoru. Bohužel tenhle fakt ten film ve výsledku moc nezachraňuje. Ale dívat se na to dalo. Jen je to úplně stupidní. 2*

Cestující (2008)

Sice je to celkem průměrně natočené a taky to celé působí průměrně, ale mě se ten film docela líbil. Pravda, to "šokující" vysvětlení sice vůbec není překvapivé a nebylo ani v roce 2008, pak ten film taky působí utahaně, ale jinak se mi fakt celkem líbilo, mysteriózní to opravdu bylo, takže ok. A to jsem si ten film vlastně sehnal omylem, když jsem sháněl jiný film s názvem Passengers, každopádně toho nelituji, i tihle Passengers za to stáli. Víc jak na 3* to opravdu nevidím, ale film to vůbec není špatný. 3*

Saw 3 (2006)

Já už na sérii Saw kašlu. Díl od dílu je to blbější a čím dál tím víc je to nelogičtější. Jigsaw umírá a někde v nějakých bývalých jatkách se o něj stará jeho učednice Amanda a celá ta budova je plná různých pastí, však už jsme si zvykli. Kde ti dva magoři berou na tohle všechno peníze, jak to, že na ně dodnes nikdo nepřišel, to jsou jedny z nelogičností, co tam jsou, navíc jsou docela zásadní. Smrti tu jsou zajímavě vymyšlené, to jo, ale co s tím, když ten příběh postrádá nějaké napětí, atmosféru nebo sympatické postavy (sice tu nejsou všichni nesympatičtí jako ve dvojce, tady je navíc mnohem míň postav, ale i tak, jediný komu se dalo fandit, byla ta doktorka) a hlavně to celé působí úplně debilně. Navíc když je to zbytečně natažené na dvě hodiny. Ten úplně poslední zvrat byl předvídatelný už od začátku a dokonce ten film se snaží i o něco jako poselství (!), což je vlastně nakonec jedna z mála věcí, co se mi na tom líbila (jo, ještě se mi líbilo SPOILER že tu ti dva na konci konečně zhebli KONEC SPOILERU), že bychom si měli odpouštět. Každopádně to působí trochu směšně, když se brutální vyvražďovačka o nějaké poselství. Na čtyřku se asi už vůbec nepodívám - leda by tam byly aspoň sympatické postavy a to se obávám, že nebudou. Lepší 1*

Let It Be (1970)

Celkem pěkný dokument ukazující přípravu na poslední koncert Beatles. Povedlo se mu dobře zachytit atmosféru toho všeho, do toho tu hraje pěkná hudba a celé to je takové nostalgické. Hlavně se mi líbil ten finální koncert na střeše. A text písně Let It Be dost dobře celý ten film vystihuje. Navíc mě dostalo, že jsem tady viděl Yoko Ono tancovat a dokonce se smát - ona všude, kde jsem zatím viděl, má takový kamenný výraz v tom obličeji, že vypadá, jako kdyby byla naprosto bez nějakých emocí, ale ono jo. Ale jo, tenhle dokument něco do sebe opravdu má. 4*