The Time Machine (1978) (TV film)

Na televizní film poměrně slušná výprava a triky. Jinak s knihou H. G. Wellse to má společných jen pár prvků. Začátek filmu je posunut do tehdejší současnosti a hlavní hrdina se ve stroji času (vybaveném počítačem) vydává nejprve do historie (17. stol. - období honů na čarodějnice, a 19. stol. - období zlaté horečky - celkem zbytečně zdlouhavé zastavení). Pak se již v souladu s knihou vydává do budoucnosti za Eloi a Morloky. Pro mě zklamáním je zastávka v "blízké" budoucnosti, kde jsem se těšil na vizi budoucnosti ze 70. let a místo toho se autoři omezili na atomový hřib a radioaktivní pustou planinu. Škoda nevyužité šance, ale chápu že se muselo šetřit na efektech. Pobyt v daleké budoucnosti je až na směšné Morloky celkem ok. Celkem tedy televizní průměr.

Vlkodlak (1941)

Vlkodlačí filmy nejsou sice mou úplně nejoblíbenější částí hororů, ale přesto se mezi nimi najde pár zajímavých kousků. Jako je např. tento z roku 1941 s klasikem hororu Lon Chaney Jr. (synem slavného "Fantoma Opery"). Na filmu je sice velmi znát doba vzniku, přesto ani maska, ani kulisy nepůsobí směšným dojmem. Přesto dávám pouze tři hvězdičky, protože děj filmu je opravdu velmi, velmi jednoduchý a předvídavý a výkony herců nic moc. Ale dočkáme se také malé roličky Bely Lugosiho a "Neviditelného muže" Claude Rainse.

O vysoké věži (1978) (TV film)

Anče, Kuba tentokrát bez hajného, ale zase s Rudolfem Hrušínským v roli "Trautenberka".

The Omega Man (1971)

Na 70. léta skutečně velmi podprůměrný film, který ze své předlohy nevytěžil prakticky nic a jen nudí. O nějakém napětí se nedá vůbec mluvit, hudba je místa tak otravná, že jsem měl chvílemi pocit, že ji pouští snad sousedi a nezní z filmu. Dvě hvězdičky jsou za opuštěné LA a za mně příjemné "postapokalyptycké" téma. (52 filmů do konce...)

Ztracený svět (1925)

S ohledem na dobu vzniku se jedná o skvělý film. Je v něm vše co v takovém fantastickém filmu má být, vč. špetky humoru. Triky jsou na velmi dobré úrovni, zvlášť pokud je porovnáme s pozdějšími podobnými filmy o "monstrech" z 50. let (v USA) je dokonce překonávají.

Moucha (1958)

Scéna s pavučinou je jedna z nejlepších v historii sci-fi/hororu.

Kočičí lidé (1942)

Z dnešního pohledu by se snad ani film hororem označit nedal, ale přesto je svým způsobem krásně tajemný s několika vynikajícími scénami. Oproti tehdejším hororům vyniká zejména tím, že vlastně téměř po celou dobu filmu není "zlo" vidět. Např. scéna u bazénu je skvělá a nechává divákovu představivost pracovat na plné obrátky.

Brouci (1975)

Vřele film doporučuji všem milovníkům hmyzu, zejména švábů :-)) Já coby jejich velký nemilovník jsem film protrpěl. (kdysi jsem si dal naivní úkol, shlédnout všechny filmy v hlavní sekci Encyklopedie fantastického filmu a toto je jeden z nich) Čekal jsem nějaké umělé neškodné broučky, ale tvůrci správně vsadili na živé "herce" a tím film alespoň pro mě posunuli blíž k hororu. Film samotný není nejhorší, má své silné momenty a režisérovi se daří místy vytvořit napínavé scény. Ale samozřejmě se zde dočkáme taky několika béčkově křičících, panikařících a umírajících ženských:-) Hvězdičku navíc si taky zaslouží "mimozemská" elektronická hudba, která dodává Brouku na atmosféře.

When Worlds Collide (1951)

Film na pomezí někde mezi Noemovou archou a Drtivým dopadem. Plus notná dávka optimismu a dojetí. V produkci George Pala vznikly jistě lepší sci-fi filmy, ale ani tento není úplně zavrženíhodný. Na svou dobu celkem obstojné efekty (oceněné Oscarem) film drží nad vodou.

Kameňák (2003)

Po 10 minutách jsem to vypnul....hvězdičkové hodnocení netřeba.