Hřiště snů (1989)

Po skončení filmu som sa veľmi dlho nevedel rozhodnúť o tom, že ako to celé mám hodnotiť. Samotná téma nie je zlá, je to aj citovo natočené, hlavné herecké duo K. Costner J. E. Jones je tu neprekonateľné a Hornerova hudba na klavíry je z inej dimenzie (R.I.P James Horner). Keby som sa rozhodol na základe toho, čo mi hovorí hlava, tak by som dal tri silné hviezdičky, ale keby som počúval hlas svojho srdca, tak by som dal štyri. Rozhodol som sa, že spravím to, čo mi hovorí moje srdce. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Prime (2005)

Parádne zahraná romantická komédia, ktorá funguje od začiatku až do samotného konca. Traja hlavní účinkujúci sú perfektní: U. Thurman je prekrásna a dokonale sexi, B. Greenberg veľmi dobre hrá „nevinného chlapca“ a M. Streep so svojou hrou je perfektná a očarujúca, ako vždy. Celkovo dobrý film nielen pre odpočinok, ale aj k zamysleniu k tomu, že čo by sme robili mi, keby sme boli v podobnej situácii. Veď situácia, ktorá je sfilmovaná, sa môže (a stane sa) kedykoľvek. Osobné hodnotenie: 81% (****) 20.8.2015

Nebraska (2013)

Pánovi A. Paynovi sa teraz podarilo natočiť naozaj vydarený film zo života. Cez jednoduchý príbeh sa nám postupne ukážu skutočné tváre a osobnosti tých ľudí, o ktorých sme mysleli, že o nich všetko vieme. Tento netypický „road movie“ ma dojal svojou jednoduchosťou (príbeh to života), atmosférou (čierno-biely obraz bol dobrou voľbou), hereckými výkonmi (B. Dern, J. Squibb a W. Forte) a nepriamymi poznámkami k životu a rodine. PS. Záver - prechod autom cez ulicu je veľmi symbolický. Osobné hodnotenie: 84% (****)

Mrtvý muž přichází (1995)

Mimoriadne ťažký film pre dušu a na psychiku. Odvážna réžia od T. Robbinsa. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Všichni prezidentovi muži (1976)

Dobre zvládnutý film (jak režisérsky tak aj herecky) o pozadí udalostí okolo aféry Watergate. Spolupráca medzi R. Rdfordom a D. Hoffmanom funguje perfektne. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Nejvyšší nabídka (2013)

Herecky obzvlášť dobre zahraný, obrazovo nádherne vyzdobený, príbehovo dostatočne prepracovaný a nadpriemerne natočený film. Osobné hodnotenie: 82% (****)

Muži, ženy a děti (2014)

Nie vždy je jednoduchý natočiť tie príbehy, ktoré sa odohrávajú pred našimi očami. J. Reitman (Juno, Up in the Air) to teraz zvládol veľmi dobre. Obrazy a príbehy z nášho súčasného života rozdelené na menšie (na prvý pohľad rôzne) časti, ktoré však spolu tvoria jednotný obraz. Kedysi niekto povedal, že naše prístroje sú „smart“, ale ľudia sú „.....“. Dúfam, že to nakoniec takto nebude. Osobné hodnotenie: 82% (****)

Americký sniper (2014)

Neobyčajný príbeh (založený na skutočných udalostiach) o americkom vojakovi. Podobné sfilmované príbehy už sme tu mali v minulosti, no vďaka C. Eastwoodovi a B. Cooperovi je to predsa len niečo iné. Najviac ma dojal koniec príbehu, s ktorým som vôbec nepočítal. Osobné hodnotenie: 81% (****)

Pouhá formalita (1994)

Veľmi kvalitne natočený príbeh s bezchybnými hereckými výkonmi. Film, ktorý nás núti premýšľať a kde nakoniec prídeme na to, že tento film nie je iba „prostou formalitou“. Osobné hodnotenie: 83% (****)

Grandhotel Budapešť (2014)

Šikovne sfilmovaný príbeh, pekné kostýmy a veľmi pestrý herecký kavalkád. Jednoznačná dominantnosť herca s menom R. Fiennes. Osobné hodnotenie: 82% (****)