300 Sparťanů (2007) (TV film)

Dosť dobrý dokument a po filme 300 rozhodne odporúčam. Ja som si to pozrel, aby som vedel niečo bližšie o bitke pri Thermopyl a tento dokument, to všetko pekne a zrozumiteľne nie len vysvetlí, ale aj ukáže. Divák dostane pohlaď nie len na miesta boja a Leonidasovú tristovku bojovnívníkou, ale aj na taktiku dobývania a okrem toho je tu znázornená aj námorná bitka u Artemisia. 90% - 5*

Prometheus (2012)

Pre mňa niekoľko rokov očakávaný projekt a ostro sledovaný. To že sa vrátil na režisérsku stoličku Ridley Scott si myslím, že je veľké plus. Čo ma ale sklamalo je scenár. Škoda, že Dan O'Bannon to nestihol a museli do dokončiť zaňho Spaihts a Lindelof. Film to nie je zlý. Audio-vizuálna stránka je perfektná, staré návrhy H.R. Gigera, ktoré neboli použité v prvom Alienovi, alebo ktoré boli navrhnuté pre film Duna sú taktiež perfektné, no skratka na oko to vyzerá ako perfektné sci-fi. Čo sa týka hudby, tak Marc Streitenfeld (ktorému dopomáhal Harry-Gregson-Williams) nie je zlý, ale nie je to žiadny Goldsmith, Horner a ani Goldenthal. Pôvodný soundtrack od Goldsmitha, ktorý fanúšikovia určite poznajú poteší. Taktiež aj niektoré iné skladby zo soundtracku sú dobre. Takže skrátka pre oči a uši rozhodne fajn, po tejto stránke sa nie je moc na čo sťažovať. Problém vidím v tom, že každý čakal na vysvetlenie čo sú to Space Jockey (mimozemskú rasu, ktorú sme videli v prvom Alienovi, len ako mŕtvolu) a tak úplne nedostal čo chcel. A tak isto to je aj u mňa. S perfektne neznámeho mimozemšťana, ktorého sme videli v prvom Alienovi diváci dostanú SPOILER skoro až človeka (boha) SPOILER. Keď už ich vidíme vo filme, tak vôbec nepôsobia hororovo tak ako mŕtvola v prvom Alienovi. No najväčší problém je v tom že scenáristi položili príliš veľa otázok, ale na žiadnu neodpovedali, čo je s časti fajn, aspoň to pôsobí záhadne, ale niektoré veci by sa skratka vysvetliť mali, pretože to miestami príde ako nezmyselný guláš. Atmosféra a zopár napínavých a nechutných scén tu vo filme rozhodne je, aj keď nie v takom pomere ako v Ridleyho origináli. Príbeh filmu je dobrý, ale nepáči sa mi to vysvetlenie, na ktoré sme čakali tak dlhé roky. Čo sa týka postáv, tak po hereckej stránke je to dosť dobre. Michal Fassbender rozhodne najlepší, ale hlavná postava Elizabeth Shaw si ma nezískala, tak ako Ripleyova. Taktiež ma sklamalo chovanie postáv, všetko sú to vedci, no keď sa blíži nebezpečenstvo uvažujú ako deti. No skratka som sklamaný, pretože ostalo kopec veci neobjasnených. A na otázku, či to je prequel alebo nie, tak môžem s kľudom povedať, že rozhodne áno, aj keď nie úplne priamy. Update: po druhom zhliadnutí opadlo fanúšikovské nadšenie a film pôsobí našťastie stále dosť dobre. Až na tie chyby. Snáď to aspoň trošku napraví Director's cut, ktorý snáď vyjde. P.S. bohužiaľ, nevyšiel. Oblúbený soundtrack: Life (Harry Gregson-Williams), Collision (Marc Streitenfeld) 85% - 4*

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Čo sa týka pokračovania, tak je to v podstate rovnaká šablóna ako prvý diel. Nič nové, len naleštený vizuál, bicepsi The Rocka, efektné spomalovačky, kopec digitálnej akcie a tak podobne, skratka jedno obrovské digitálne (miestami až Avatarovské) dobrodružstvo, ktoré neprinieslo nič nové, len drží látku prvého filmu. 65% - 3*

Dobrý ročník (2006)

Ridley Scott sa tento krát vydal do komediálno - romantických vôd a aj napriek zmene žánru do dopadlo skvele. Kto iný než Russell Crowe by vás aj v tomto filme mohol čakať pod menom Max ? :-) Russell Crowe je dobrý herec so Scottom si rozumie a jeho postava má vždy to čo mala a čo by mala mať. A rovnako je tomu aj tu. Príbeh sa rozbieha trošku pomalšie a nie každého dokáže zo začiatku zaujať, no za ním sa sympaticky rozkladá žáner komédia aby to nebola nuda. A nebola. Vtipné momenty tento film rozhodne má, romantiky tu prehnane veľa nieje (a keď príde tak sa nesťažujete pretože na Marion Cotillard za nedá nič povedať len pozerať) a celkovo to pôsobí fakt dobre a sympaticky. Kto by niečo takéto čakal od Ridleyho ? 85% - 4*

Půlnoc v Paříži (2011)

Tak som sa pozrel na tento skvost Woodyho Allena aj keď jeho filmy moc nemám v obľube. Herecké obsadenie je perfektné (Wilson, McAdams a hlavne Cotillard), dej pútavý, humor celkom fajn, Paríž pekne nasnímaný, no aj keď som sa nenudil tak som za do toho ani moc nezapozeral. Owen Wilson mi prišiel zo začiatku ako taký truľo, ale po čase si ma získal hlavne príbeh a záplatka s Marion Cotillard. Nemôžem povedať, že by som sa nudil, no skratka mi v tom filme niečo chýbalo. Niečo čo by film zdvihlo na vyššiu úroveň. 70% - 3*

Zátah: Vykoupení (2011)

Masaker, ktorý sa len tak nevidí. Za celý film je tu toľko akcii, kopou, blokov, vystrielaných nábojov, krvi, podrezaných hrdiel, prestrelených hláv a čo ja viem už čoho, že sa posledných pár rokov máme jasného víťaza. Najväčšia slabina filmu je asi len ten príbeh, ale inak všetko je dotiahnuté k dokonalosti. Zo začiatku fajn prestrelky, ktoré rovnako ako ostatné akčné scény sprevádza fajn hudba, strih, !kamera a atmosféra!. Po prestrelkách tu máme sekanice na mačety a po nich nasledujú zase bitky jeden proti všetkým, ktoré sú ku*va dobre natočené. Žiadne zrychlovačky, spomalovačky, nepriehľadné scény, skratka perfektná choreografia bitiek a kamera. Záverečné finále tiež nebolo zlé, vlastne som si ho užil, ale po tých všetkých super akciách už nemalo ten správny náboj. Film presne splnil to čo sme očakávali po traileri - masaker na život a na smrť s perfektnými akciami, ktoré len tak neuvidíte. 90% - 5*

Anděl smrti (1998)

Perfektný Denzel Washington a taktiež príbeh a atmosféra tiež stoja za to. Záhadné vraždy, otázky a vrah, to je hlavné lákadlo filmu a je podávané celkom dobre. Atmosféra a napätie sa čím ďalej tým viac stupňujú, hlavnej postave sa čoraz viac komplikuje situácia a film graduje presne tak ako má. Nebudem tu spoilerovať, takže aby som to dal na správnu mieru, tak celý koncept filmu sa mi páčil až na hlavného zloducha, ktorý mi prišiel skratka malo rozvinutý. Ale inak rozhodne dobrý film. 70% - 3*

Akta X - Úvod (1993) (epizoda)

Skvelý začiatok seriálu. Perfektný herci, dej, skvelé budovanie a udržanie atmosféry, nechýba tajuplnosť, chémia medzi hlavnými postavami, no aj napriek týmto kladom to pre mňa nie je za plný počet. Mulder zo Scullyovou dokážu zaujať, príbeh pripútať, ale niečo tomu chýba. Inými slovami povedané sú aj lepšie diely. 80% - 4*

Sahara (1995) (TV film)

TV film, ktorý vyzerá lepšie ako niektoré kino filmy. Prekvapivo dobrá réžia, ktorá dokázala zachytiť atmosféru danej situácie, výprava vôbec nevyzerá ako keby stala pár korún, akcie sa dajú vychutnať, dej tiež nie je zlý, herecké obsadenie moc hviezdne nie je, ale James Belushi to zvládol výborne. Skratka film, ktorý ma atmosféru, hlavnú hviezdu a na oko dobre vyzerá. Jeden s mala vojnových púštnych filmov, ktoré sú dobre a priznám sa, že film ma pripútal na celú stopáž a nebolo to len cigaretami Jamesa Belushiho :-) 85% - 4*

Hezké vstávání (2010)

Príjemná oddychová komédie s troškou drámy a romantiky, ktorá funguje celkom dobre a oproti ostatným filmom v tomto žánri to nie je klasická šablóna. Herecké obsadenie perfektné (McAdams, Ford, Goldblum, Wilson, Keaton), postavy napísané akurát pre hercov, ktorý ich hrajú (hlavne perfektnému Harrisonovi rola padla ako uliata a po dlhej dobe sa aj on trochu vytiahol. Jeff Goldblum sa po dlhej dobe tiež celkom dobre pripomenul a Rachel McAdams opäť skvelá). Jednoduchý film so sympatickým príbehom, humorom a hereckým obsadením, ktoré dokáže zaujať. 70% - 3*