• Krátkometrážní
  • Thriller

Jailangkung: Sandekala (2022)

Pokračovanie priemernej duchárskej série. Prvé dve časti si už úprimne veľmi nevybavujem, ale bol som zvedavý, kam sa to celé posunie zmenou režiséra, pretože Kimo Stamboel, režisér skvelých kúskov ako Macabre, Ivanna či Ratu ilmu hitam, horory točiť vie. V tomto prípade sa možno jedná o najviac zapamätateľnú časť, ale týmto to končí. Rodina pátra po najmladšom členovi, ktorého unesie zlý duch, takže jeho staršia sestra sa musí dostať do paralelného sveta, aby ho priviedla späť. Potešil najmä záver (vizáž ducha super a jedna šťavnatá gorescénka k tomu), prídu aj nejaké zlomené krky, detské mŕtvoly či nočné mory, no aj tak toho bolo dosť málo. Navyše mi niektorí herci pripadali ako úplní idioti a prišlo mi to na konci dosť ukričané, čo v hororoch nemám rád.

Venuše (2022)

Krásna tanečnica Lucia ukradne drogy a ukryje sa u svojej sestry. Tá však odrazu zmizne a Lucia sa bude musieť postarať o jej malú dcéru, o tú však majú záujem staré strigy zo susedstva, ktoré sa snažia vzkriesiť démona. Neviem, čo je horšie, či byť napospas starým škaredým bosorkám, alebo byť prenasledovaný ozbrojenými zabijakmi, ktorí ju skôr či neskôr tak či tak objavia. Keďže sa však jedná o talentovaného Balaguera, tak je jasné, že krvou sa šetriť nebude. Čarodejnícka línia filmu mi však prišla trochu zanedbaná a s výnimkou jednej sexi cicatej démonickej bytosti toho film až tak veľa neponúka, ako keby Jaume nevedel, na ktorý žáner sa koncentrovať viac. Tým pádom je trochu škoda, že atmosféra išla bokom, no na druhej strane je to aspoň celkom akčné, napínavé a zábavné. Spokojnosť.

Blood (2022)

Ďalší horor o krvilačnom spratkovi a prehnane starostlivej matke, ktorá mu zháňa krv kde len môže, aby ho zachránila a udržala to v tajnosti. Na môj vkus to bolo až príliš dramatické a vrážd je minimum. Na druhej strane, herci ma presvedčili, s matkou sa dalo súcitiť a aj keď príbeh nepatrí práve k najoriginálnejším, je to podľa mňa jeden z tých lepších hororov v posledných týždňoch. Aj keď by bolo lepšie, keby sa režisér do budúcna koncentroval na výraznejšie hororové momenty, pridal gore či aspoň niečím sa snažil prekvapiť, pri tejto bohatej stopáži mal totiž času až až. Rád by som dal hviezdu navyše (lebo vraždiace deti obľubujem), ale scéna s miminom napokon rozhodla, že nebudem prehnane chváliť, nie je totiž čo.

Carnifex (2022)

Ochrancovia prírody sa vybrali do lesov monitorovať ohrozené druhy, narazili však na jeden úplne nový, no nadšenie z nového objavu ich veľmi rýchlo prešlo. Austrálsky lesný kúsok, v ktorom si tvorcovia povedali, že čím neskôr niečo ukážu, tým lepšie. Horory v peknej prírode obľubujem a nakrútené je to solídne. Vizáž predátora taktiež ušla, našťastie sa nejedná o žiadnu digitálnu potvoru televíznej úrovne. Preto je trochu škoda, že tvorcovia nezariskovali viac, uhýbali kamerou pri každej krvavej príležitosti a vyše polovicu filmu neobohatili ničím zaujímavým. Aspoň sa to dobre pozerá, postavy nie sú otravné a koncovka je aj celkom napínavá.

The Medium (2022)

Opäť partia lovcov duchov v jednom dome s temnou minulosťou. Paranormálna aktivita, prevteľovania a posadnutosť, potom presne podľa šablónky vyháňanie démonov pomocou šamana. Plusom je aspoň dostatok akcie a pritvrdenie v závere, kde sa aspoň trochu zlepšil celkový dojem. Len na môj vkus je podobných hororov v tomto žánri neúrekom a pokiaľ nenájdem nejaký výrazný moment, ktorý niečím šokuje alebo aspoň poriadne vydesí, nepôjdem s hodnotením vyššie.

Sledovaní (2022)

Skupinka influencerov ostane trčať na malom ostrovčeku, kde podľa legendy prebýva čarodejnica. Jeden po druhom začnú miznúť a umierať. Trochu naivný horor, myšlienku totiž nebolo až také ťažké uhádnuť. Navyše, keď je nepriateľ vonku a všetci sú ukrytí v stane, je najlepšie z neho naslepo vybehnúť do tmy. Keď jedna z hrdiniek po ceste spadne, je najlepšie, keď ju nikto nepočká, aby mohla ostať sama. Bolo tam toho viac, vlastne každú chvíľu mi bolo do smiechu, ako hlúpo sa tu všetci chovali, ale nevadí. Nejaká krv tam je, časté búrky a noc = atmosféra, nakrútené je to pekne. Celkovo priemerná, no snaživá vyvraždovačka, na ktorú sa celkom dobre pozerá, ale to je asi tak všetko.

Ukrudt (2022)

Tentokrát sledujeme dve pošahané sestry, ako sa potulujú po lese. Jedna je feťáčka, tá druhá mi pripadá ako nejaká sektárska pipina. Na konci dôjde na znásilnenie a penetráciu konárikom. Žiaľ, všetko je mimo záber. Celkovo podobný prípad ako posledný Kasperov nepodarok Månebrand. Odkedy režisér odbočil od gore a začal sa venovať sociálnym drámam (ktoré nazýva horormi), stojí jeho tvorba za hovno. A dívať sa hodinu a pol na to minimum narušených, nesympatických postáv alias sociálnu spodinu za to nestojí.

Uteč! (2022)

Zvedavá slečinka pátra po svojej minulosti, až sa jej podarí skontaktovať rodinu svojej nebohej matky. Jej cieľom je najmä nájsť denník, aby zistila, prečo ju matka opustila. Zdá sa však, že rodina niečo skrýva. Pravdupovediac, od Nórov som čakal trochu viac. Nie je to vyložene prepadák, ale prišlo mi to až príliš obyčajné a nie veľmi hororové ani atmosférické. Hlavnej hrdinke sa sem tam síce objaví nejaké popálené zjavenie, ale to je asi tak všetko. Tvorcovia sa vlastne diváka ani nesnažia veľmi postrašiť a duch sa žiaľ nijako neprejaví, len postupne odhaľuje minulosť. Skôr sa koncentrujú na solídne herecké výkony a zápletku, ktorá síce obsahuje nejaký ten potrebný zvrat a možno patrí v rámci duchárin k tým zaujímavejším, ale nebude to stačiť. Prvá polovica sa navyše dosť ťahala. Silnejší priemer.

Děcka proti emzákům (2022)

Podľa debilného názvu a škaredého plagátu som čakal rodinnú sci-fi komédiu pre deti, a napokon ide rozhodne o niečo iné. Veľká sestra sa rozhodne zachrániť svojho malého brata a jeho kamarátov, tak si zoženie meč a začne sa sekačka. Detičky sú rozhodne slušne vychované, vulgarizmus v každej druhej vete, hoci, niet sa čomu diviť. Krvi je dosť, deťom sa prekvapivo taktiež môže "niečo" zlé stať, masky fajn, brutality síce nie je veľa, ale je to krátke, svižné, akčné a zábavné. Cítiť z toho lásku tvorcov k žánru, takže za mňa im patrí veľké uznanie. Samozrejme, jedná sa o veľmi intelektuálny film s filozoficko-psychologickou myšlienkou, takže teším sa na niektoré hlboké polstranové analýzy o nekonečnosti vesmíru. majo0007: Tak takýto vymletý pičus ako ty sa rodí v klietke raz za 100 rokov, teba musel tatko v detstve dobre zneužívať :-)

There's Something Wrong with the Children (2023)

Som rád, že som nedal na tunajšie hodnotenia, lebo taký zlý tento film rozhodne nie je. Má v sebe samozrejme niečo z The Children, ale omnoho viac mi pripomínal podarený írsky The Hole in the Ground, hoci jeho kvalít nedosahuje. Opäť dve podivné ratolesti, ktoré po objavení podivnej jamy zmenia svoje správanie a rozhodnú sa porátať s chudákmi rodičmi, klasika. Radšej by som bol, keby z tých detí išiel aspoň trochu strach, ale tieto boli „iba“ vyložene odporné. Ku koncu to bolo celkom napínavé. Je to priemerný horor, ktorý možno neutkvie v pamäti dlho, ale ničím ma neurazil, nenudil a ubehol rýchlo.