• Krátkometrážní
  • Thriller

Alicia's Dream (2017)

Mladý párik sa zoznámi na svadobnej párty na chate, vybehnú si na noc zašukať do prírody, a keď sa na ďalšie ráno zobudia, zistia, že nebude také jednoduché sa z toho prekliateho lesa dostať. Vietor, tajomné zvuky, krik z diaľky a preludy ich začnú sprevádzať na každom kroku. Vzťah medzi nimi sa čoraz viac komplikuje a paranoja sa stupňuje. Neznámy a úplne prehliadnutý hororík, ktorého najsilnejšou zbraňou je vydarená atmosféra. Vďaka nej sa mi film udrží aspoň pár dní v pamäti, a to aj napriek tomu, že väčšinu času je to len také motanie sa po lese. Záverečná psycho pasáž v hmle bola príjemne mrazivá a pointa taktiež nesklamala. Nie je to pecka roka, ale jeden z tých zaujímavejších hororov, ktorý mi aspoň trochu spríjemnil večer.

Urban Legend (2022) (seriál)

Priemerný hororový seriál. Sem tam nejaké gore (1), nechutnosti (2), ľakačkové ducháriny o prekliatych šatách či prekliatej sprche (3, 7), home invasion (4), či epizóda o magorovi ukrytom v stenách domu (6). Väčšinou tu už všetko bolo mnohokrát, takže originalita sa dá hľadať len ťažko. Posledná, ôsma časť o potápačovi, ktorý sa snaží dostať z horiaceho lesa, patrí k tým zaujímavejším, zatiaľ čo druhá časť o pavúčom kúsanci a následnej mutácii je asi najlepšia (aj keď je to plagiát ku kanadskému Bite z r. 2015). Piata epizóda je vyložene sračka, na ďalší deň som zabudol, o čom vlastne bola, všetky ostatné nijako nevybočujú z priemeru. Pozrieť sa to dá, ale ak by som to vynechal, nič zlé sa nestane. V porovnaní s nedávnym Del Torovým Cabinet of Curiosities ťahá Urban Legend za kratší koniec, hoci nie o veľa.

Menjelang Magrib (2022)

Trojica študentov nakrúca video o škaredej retardovanej holčine, ktorá môže byť posadnutá démonom. Už prvá polovica filmu priniesla pár funkčných šokov, kedy som sa príjemne zľakol a keď ich ešte zaviedla v noci do lesa, bol som pri niektorých scénach ako na ihlách. Samoskalpovacia scéna bola výborná. Žiaľ, v záverečnej tretine film stratil tempo, postupne začal nudiť a ani záver už nič zaujímavé nepriniesol.  Veľká škoda, ale na to, že som o existencii tohto hororu nemal ani šajnu, to bolo v konečnom dôsledku celkom fajn.

Christmas Bloody Christmas (2022)

Dobrý Vianočný slasher o nezničiteľnom Santa-Terminátorovi, ktorý sa prechádza po meste so sekerou a každý, na koho narazí, má proste smolu. Dobrý však neznamená výborný a až na prekvapivé zlikvidovanie malého spratka či trochu napätia v závere som si povedal, to malo byť všetko? Begos nakrúca divácky nevďačné filmy, ktoré väčšinou odradzujú mizerným dejom, hnusnou kamerou či nesympatickými postavami, a ani tento nie je výnimkou. Jeho silnou stránkou je najmä gore a doslova krvavé kúpele, ktoré dokáže divákom naservírovať bez akejkoľvek cenzúry. Preto som trochu sklamaný, že sa na rozdiel od predchádzajúcich masakrálnych peciek Bliss a VFW akosi držal pri zemi. Žeby chýbali financie? Snežilo tu krásne, ale čo z toho.

Ivanna (2022)

Celkom fajn krvavá duchárinka o rodine, ktorú trýzni duch mladej ženy uväznený v bezhlavej soche. Ženská totiž bola v minulosti popravená a túži po pomste, takže keď na ňu rodinka narazí v opustenej zamknutej pivnici, duch ožije a začne likvidácia jej členov. Zastaviť ju môže hlavná hrdinka, takmer slepá holčina, ktorá má schopnosť vidieť do minulosti. Vraždí sa tu zaujímavým spôsobom, socha totiž každému úbožiakovi odtrhne hlavu. Režisér už má za sebou pár slušných snímkov, takže opäť sa dočkáme solídneho remesla, sem tam nejakej ľakačky a podareného gore. Nie je to však jeho najlepší film (Rumah Dara či Ratu Ilmu Hitam sa mi páčili o niečo viac). Tvorcovia mohli občas pritvrdiť, obetovať ešte viac ľudí, zrýchliť tempo najmä počas prvej polovice filmu, nepoteší ani hlúpe a iritujúce správanie niektorých postáv. V hororovom suchu za posledné týždne som však rád aj za to málo.

Vlčí lov (2022)

Akčný splatter, krvilačný ako nedávny The Sadness, iba obsahom na inú tému. Čo k tomu dodať. Proste za 5, pretože takéto filmy milujem. Jediným problémom je to, že sympatie k postavám neexistujú. Spočiatku sa likvidovali kladní hrdinovia so zápornými, ale odrazu sa objavil na scéne kórejský Frankenstein a odvtedy to mohlo byť každému ukradnuté, kto je dobrý a kto zlý. Čo je aj fajn, pretože všetci šikmookí aj tak vyzerajú rovnako, takže aspoň som sa v tom nemusel strácať. Kto bol hlavná postava som zistil až pred koncom filmu. O dej nejde, je to len šialená, krvavá masakráž. Taká akurát pre mňa.

Los olvidados: Cicatrices (2022)

Pokračovanie priemerného hororu, v ktorom sú hlavnými účastníkmi rocková kapela, dokonca celkom kvalitná. Po koncerte sa zoznámia s kurvičkou Carlou, ktorá ich pozve do známeho zdevastovaného mestečka Epecuén, kde na nich budú s radosťou čakať starí uslintaní vidláci. Zvyšok je jasný. Už si ani nepamätám, kedy som naposledy videl naozaj kvalitný exploitation, snáď sa tie časy ešte vrátia. Je tu občas trocha krvi, nejaké to znásilnenie, ale poriadnu brutalitu budeme hľadať márne. Prvú časť si ešte matne vybavujem, no v tomto pokračovaní žiadny pokrok nenastal, takže hodnotenie bude rovnaké.

Pengabdi Setan 2: Communion (2022)

Joko Anwar je vynikajúci režisér a po vydarenej jednotke opäť pokračuje vo svojom obľúbenom duchárskom vyčíňaní. V prvej časti spustil šoky už od úplného začiatku a v druhej polovici trochu povolil. Tentokrát zvolil presne opačný prístup. A v tom vidím aj jediné negatívum, pretože počas prvej hodiny sa až príliš dlho venoval postavám v škaredej barabizni, ktoré mi neprišli natoľko zaujímavé, aby to trvalo tak dlho. Akosi som začínal zaspávať. Lenže akonáhle prišla búrka a zhasli svetlá, hlavní hrdinovia začali pobehovať po temných chodbách s baterkami, a divák len čaká, čo a kedy na nich vyskočí. Atmosféra sa dala krájať a režisér bravúrne stupňoval tlak, pridával čoraz viac a viac duchov, živých mŕtvol a zjavení, takže v konečnom dôsledku je z toho asi najdesivejší tohtoročný horor. Síce som sa nezľakol až toľko krát ako naposledy, ale cítil som príjemné mrazenie (čo sa mi stáva asi pri jednom horore zo 100), takže v niektorých scénach sa režisér prekonal. Len škoda, že ten úvod neosekal aspoň o pol hodiny, vtedy by som totiž nad plnou paľbou neváhal.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Priemerný hororový seriál, pre mňa vlastne dosť veľké  sklamanie. Za vrchol považujem druhú poviedku s krysami a mŕtvolami, mňam! Tá dokázala baviť aj znechutiť. Prvá bola priemerná (zaujal ma až záver), tretia sa síce teší všeobecnej obľube, ale mne to nesadlo (podobne ako režisérov celovečerák Empty Man), štvrtá s tou škaredou kravou ma dokonca takmer zabila, piata... OK, šlo to. Dobrý koncept, aj nejaké gore, ale dalo sa z toho vyťažiť aj viac. Šiesta sršala trápnosťou a siedma je len nudná konverzačka. Posledná ôsma je jedna z mála, ktoré sa aspoň trochu snažili vydesiť, takže na nízke hodnotenia ostatných sa môžem zvysoka.... Môj veľmi subjektívny poradovník od najlepšej: 2 – 8 – 5 – 1 – 3 – 6 – 7 – 4.

Terrifier 2 (2022)

Pre mňa jasný Top horor tohto roka, a asi to tak aj ostane. Pre každého milovníka gore to podľa mňa bude podobne. 140 minút morbídnej krvavej zábavy, pri ktorej sa každú chvíľu tešíme, akým spôsobom tento vynikajúci hororový klaun svoju obeť zamorduje. Omdletie či zvracanie ako niektorým americkým divákom samozrejme nehrozilo (iba im závidím, že si to mohli vychutnať v kine a ja nie, lenže na drbnutom katolíckom Slovensku to najlepšie aj tak nikdy nepustia), pokojne som pri tom večeral pizzu a vychutnával si vybuchujúce hlavy, skalpovacie scény či poletujúce končatiny. Tretia časť by pokojne mohla trvať aj 4 hodiny, lebo na toto by som sa dokázal pozerať vkuse. A už sa neviem dočkať, ako tu niekto začne rozoberať scenár a logiku chovania postáv :)