• Krátkometrážní
  • Thriller

Departing Seniors (2023)

Mexického študenta Javiera, ktorý je ešte aj bukvičák, šikanuje trojica jeho spolužiakov. Pri jednom incidente spadne zo schodov a v nemocnici zistí, že má telepatické schopnosti. V tom čase sa objaví zabijak, ktorý vraždí jeho spolužiakov, ale všetko vyzerá ako samovražda, a tak musí Javier odhaliť, kto je za tým. Takže teenagerský LGBT slasher, ktorý sa snaží zaujať viac tým, že je LGBT ako tým, že je slasher. Síce mám rád študentské horory, ale toto bola hlúposť. Napätie žiadne, zabijak nezaujímavý, vraždy mizerné, a to, či hispánec Javier chrápal s belochom Bradom, alebo sa dá dokopy s negríkom Williamom, naozaj nikoho zaujímať nebude.

Tell Me a Creepy Story (2023)

Prvý segment o chlapcovi, ktorý len žral a žral, bol jednoznačne najlepší a najnechutnejší. Potom nasleduje príbeh o farmárovi, ktorý zabil svoju ženu a zakopal ju na svojej farme, čo sa neukázalo ako dobrý nápad. Atmosféra celkom funguje, koncovka taktiež ujde, len je to dosť spomalené. Tretí je home invasion, ktorý vôbec nedáva zmysel, a ten posledný o misionárovi je totálna sračka, ktorá nestojí za rozpitvávanie. Takže žiaľ, každý jeden príbeh tejto antológie je minimálne o triedu slabší ako ten predchádzajúci. Kvôli "Hladnému Joeovi" sa to oplatí "kúpiť".

Out of Darkness (2022)

Príjemný, malý prírodný survival, nakrútený v podobnom duchu ako vynikajúci nórsky Flukt. Skupinka neandrtálcov sa snaží prežiť v neúrodnej krajine a musí bojovať o život proti neznámemu monštru, takže jeden po druhom umierajú. Krásna kamera, pútavé prostredie aj hudba. Samotná zápletka je síce banálna, ale ja takéto filmy proste milujem - naháňačka po horách, lesoch, kopcoch, jaskyniach. Dobre sa na to pozerá a keby to bolo ešte brutálnejšie, neváhal by som ani nad plným hodnotením. (majo0007 - je mi fakt cťou, že ma vo svojich zakomplexovaných "recenziách" riešiš každú chvíľu a k tomu prikladáš aj svoje tampóny, nohavičky, kabelky a všetko možné, lenže smola, panicovia a onanisti s oidipovským komplexom ma nepriťahujú, takže sa obávam, že by nám to spolu neklapalo. Chápem, že to bolí, ale nafukovacia bábika ti bude musieť stačiť).

Indigo (2023)

Indigom nazývajú človeka, ktorý má schopnosť vidieť duchov a komunikovať s nimi, avšak títo ľudia sú v najväčšom ohrození, keďže každý zlý duch ich túži posadnúť, aby mohol opäť žiť. A výnimkou nie sú ani dve sestry s touto schopnosťou, ktoré sa musia postaviť démonovi tehotnej ženy obetovanej Satanovi. Začína to približne v štýle Šiesty zmysel, končí posadnutosťou, do toho ešte nejaké blúznenie o apokalypse. Je to chvíľami trochu rozťahané, keďže sa rieši minulosť všetkých možných postáv, a režisér sa zbytočne snaží predviesť v jednom filme čím viac motívov, čo je skôr na škodu, ale nakrútené je to pekne. Scenár tradičná naivita, proste typická exotika.

Lovely, Dark, and Deep (2023)

Spočiatku to vyzerá na zdĺhavú prechádzku sympatickej rangerky po lese, neskôr z toho bude blúdenie spojené s halucináciami a problém rozlíšiť realitu. Kto sa chce ľakať duchov či vidieť brutalitu, nebude na správnej adrese. Tento horor je viac vhodný pre trpezlivejších divákov, ktorí majú v obľube atmosférické, mysteriózne a psychologické filmy. Skvelá kamera a nádherné lokácie zážitok umocňujú. Za mňa dobré, hoci mám trochu radšej o niečo dynamickejšie snímky.

The Bridge Curse: Ritual (2023)

Skupina študentov skúša rituály na vyvolávanie duchov, podľa očakávania sa im to vypomstí a následne pobehujú po škole a skrývajú sa, pretože sa nemôžu dostať von. Klasika, všetko na to isté kopyto, jedna šikmooká duchárina ako druhá, mne to už všetko splýva dokopy. Kvantum duchov, efektov, CGI, bordel všetkého možného, akurát príbeh žiadny, atmosféra žiadna, strach žiadny. Jednotku si už samozrejme nevybavujem a o 2-3 dni vyšumí aj táto dvojka.

The Beehive (2023)

Neškodné scifíčko, v ktorom sledujeme pokojný život hlavných hrdinov na farme a bežné vzťahové či pracovné konflikty. Keď im tam začnú padať meteority a všade naokolo sa odrazu vyskytujú podivné hniezda, je jasné, že sa blíži mimozemská invázia. Samotní votrelci pripomínajúci veľké slizké chrobáky síce nevyzerajú zle, ale veľmi sme si ich teda neužili. Všetko podstatné sa totiž udeje až 10-15 minút pred koncom. Zvyšok je v podstate nezaujímavý rodinný film, v ktorom len čakáme... a väčšinu času sa prenudíme.

Gueules noires (2023)

Režisér skvelého Méandre sa pustil do podzemného hororu v štýle The Descent a odviedol dobrú prácu. Skupina baníkov s jedným zanieteným profesorom oživia starodávne monštrum, ktoré síce vyzerá viac roztomilo ako desivo, no zľutovanie s nimi rozhodne mať nebude. Trochu ma len mrzelo, že tá príšerka bola neskutočne spomalená. Radšej by som bol, keby na nich útočila v nečakaných momentoch, pretože nezľakol som sa ani raz. Na druhej strane, kto by odmietol naháňačku v tmavých tuneloch plných kostier s kvalitným gore vo francúzskom podaní? Ja rozhodne nie.

No Way Up (2024)

Žraločí survival v potopenom lietadle. Technická stránka fajn, úvodná havária lietadla na pohľad pekná. Problém spočíva najmä v tom, že väčšinu filmu trčia všetky postavy na relatívne bezpečnom mieste a vedú nezaujímavé dialógy, ako z toho von. Koncovka je podľa očakávania akčnejšia, hoci znova strašne predvídateľná. Samotné žraloky žiaľ nedostali toľko priestoru, koľko by som chcel. Niekoľko napínavých momentov tam je, hoci ani nude sme sa žiaľ nevyhli. Inteligencia taktiež sem tam pokrivkáva, najmä keď žraloky útočia iba na tých, ktorí tvorcom v danej chvíli vyhovujú. Celkovo nenadchlo ani neurazilo, pri tom chabom scenári by som film ešte aspoň o 15-20 minút osekal.

Double Blind (2023)

Priemerný horor, ale je to u mňa lepší priemer. Je jasné, že keď tí chudáci nemohli spať, začne im z toho postupne viac a viac zadrbávať, a čakal som desivé halucinácie či poriadny psychologický teror. A to sa nestalo. Boli tam síce nejaké hlasy a vízie, ale ani to so mnou nepohlo. Ďalším problémom je celková predvídateľnosť, kde bolo jasné, ako to skončí a tvorcovia sa o žiadne zvraty či zaujímavé rozuzlenie ani len nepokúsili, takže všetko prebieha presne podľa očakávania. Potešia celkom krvavé úmrtia, a keď to už nebolo strašidelné, tak aspoň sem tam napínavé a s postavami sa dalo celkom súcitiť.