• Krátkometrážní
  • Thriller

Framed (2017)

Ďalší horor o médiách, internete a posadnutosti, nakrútiť to čo najbrutálnejšie ... asi jeden z tých najkrvavejších. A práve z tohto dôvodu si získal moje sympatie. Síce ho nepokladám za majstrovský kúsok, lebo mal svoje chyby (kladní hrdinovia nemajú absolútne žiaden charakter, nikto s nimi nemôže ani nijako súcitiť, z trojice záporákov je jeden idiot, ďalší preafektovaná otravná transka - akurát ten hlavný bol na počudovanie celkom sympaťák). Vlastne napínavé to ani tiež veľmi nebolo, skôr mi to prišlo podané až príliš odľahčene, čo mi v takýchto spoločensko-kritických hororoch až tak nesedí, miestami to dokonca pripomína komédiu (chlapík s nožom v hlave a jeho výrazy či hlášky atď), a tak divák nevie, či sa smiať, alebo cítiť nechutne, keď si aj režisér z toho robí srandu. Ale pokiaľ krv strieka na litre, tak sa v mojich očiach pod 4 ísť nedá. Veľmi snaživý splatter, potešil ma takmer ako nedávny "La noche del virgen", akurát bol o niečo menej nechutný.

The Child Remains (2017)

Párik si na víkend prenajme izbu v bývalom kláštore, v ktorom si to pred rokmi riadne vyžrali ťarchavé šľapky a ich mrňaví bastardíci. A keďže je hlavná hrdinka mierne labilná (plus taktiež ťarchavá), tak začne mať nočné mory, v ktorých sa jej neustále zjavujú duchovia, a počuje vrešťanie novorodencov. Ono to možno v rámci duchárskeho žánru neznie nejako extra originálne, ale konečne sa jedná o horor, v ktorom je pekne budovaná atmosféra, takže napriek pomalšiemu tempu a občasnému naťahovaniu som s tým nemal žiadny problém. Celkom napínavé a solídne zahrané, s dostatočne vyhroteným zakončením. Pecka roka určite nie, ale dajme tomu že nadštandard.

Secreto Matusita (2014)

Dvaja študenti, médium a otravný kameraman sa vyberú do prekliateho domu nakrúcať dokument. Myslím, že ďalej sa rozpisovať nemusím. Found footage som však už dlhšiu dobu nevidel (čo ma vlastne ani netrápi), a aspoň v rámci tohto subžánru sa jedná o celkom schopne nakrútený a sledovateľný pokus. V rukách Peru dokonca omnoho lepší ako 99% tých amerických. Akurát neponúka nič, čo sa už nedalo vidieť mnohokrát predtým.

Do temnoty - Bytosti (2019) (epizoda)

Otec s dvomi dcérami sa vyberú na výlet, zaparkujú svoj karavan kdesi na púšti na konci sveta, a keď im v noci zaklopú na dvere dve podivné deti, budú mať o zábavu postarané. Sympatickí herci, pekná kamera, fajn námet. Potenciál by tu bol. Žiaľ, veľká škoda, že namiesto budovania strachu či priamych hororových scén sa tu zase sústreďujeme na vzťahy medzi postavami, takže film obsahuje množstvo nudnej vaty (najmä všetky flashbacky do minulosti s mŕtvou matkou mi prišli vrcholne nezaujímavé). V záverečnej tretine to vyvrcholilo celkom solídne, ale zase sa do toho snažili napchať čím viac melodrámy, ktorú v hororoch nevyhľadávam. Po posledných troch slabých častiach sa však jedná o mierne zlepšenie.

Vende-se Imóvel (2019)

Brazílska novinka, ktorá sa strašne chcela podobať na Insidious, ale žiaľ, to by chcel režisér veľa. Trojica nešťastníkov plánuje kúpiť odľahlé rodinné sídlo, a určite ich aj potešilo, keď ich dvojica podivínov s nadšením privítala, lenže domček má očividne aj iných návštevníkov. Takže potulky v nočnej tme s lampami a baterkami, v spoločnosti roztomilých nemŕtvych monštier. Celkovo horor s mnohými plusmi a mínusmi - masky relatívne slušné, atmosféra sa miestami dala krájať, ale je to nízkorozpočtový film (akonáhle sa tvorcovia pokúsili o nejaký CGI efekt, bolo to strašné), a z hercov taktiež hollywoodske hviezdy tak skoro nebudú. Najmä tá blondínka s hrubým, prefajčeným hlasom, ktorá tam dookola nariekala a vzdychala, dokáže liezť pekne na nervy. Vďaka fajnovej stopáži to však utieklo rýchlo, a keď sa tak zamyslím, vlastne som s filmom celkom spokojný.

ZAR (2017)

Irán? Očakávania boli takmer nulové. Napokon sledovateľná duchárinka, v ktorej sa skupinka kamarátov v domčeku opäť pohráva s ouija tabuľkou, až kým sa im to nevypomstí. Občasné ľakačky, úmrtia, posadnutosť. Všetko podľa šablónky. Miestami mi to prišlo zbytočne naťahované, a samotné duchárske výjavy (a samozrejme aj herecké výkony či logika konania postáv) vyvolávajú svojou naivitou skôr úsmev, ale to pri takýchto exotikách nie je nič nezvyčajné. Pozrieť sa dalo.

Recovery (2019)

Tentokrát tu máme tu skupinku labilných feťáčiek v odľahlom sanatóriu, jedna z nich je očividne magor, takže sa začne vyvražďovačka, vďaka čomu sú v momente vyliečené všetky. Hlavná hrdinka mi prekvapivo celkom sadla. Problémom je, že v dnešných hororoch už očakávam o trochu viac ako jedno-dve smiešne bodnutia a následnú smrť. Preto slashery nemám rád. Film sa dal v pohode dopozerať, ale zaujímavé to pre mňa nebolo.

Círculo siniestro (2016)

Matka s malým nemým synom sa nasťahujú do bytu babky, ktorá skončila na psychiatrii, lebo sa zahrávala s ouija doštičkou. A očividne niečo vyvolala, lebo odvtedy má chlapec nočné mory. Taká typická sektárska duchárinka, ktorá okrem celkom sympatických hlavných postáv a niekoľkých celkom podarených zľaknutí nič nové neprinesie, ale aj tak je to malý pokrok oproti režisérovej prvotine. Neurazilo, ale je zbytočné sa k tomu ešte niekedy vracať.

Get My Gun (2017)

Mladej Amande sa vypomstí práca upratovačky v lacnom moteli, keď je znásilnená, a ešte aj narazí na nebezpečnú psychopatku, ktorá si začne robiť nároky na jej nenarodené dieťa. Takže je to taký malý rape and revenge v kombinácii s "Inside", akurát o dosť miernejší, a žiaľ, aj omnoho stupídnejší. Môže si ženská spraviť sama nožom cisársky rez, pričom jej vôbec nič nie je a ešte aj s rozpáraným bruchom čeliť zmagorenej ženskej? Jasné že áno, kde je problém? Keby si ešte vytiahla črevá a zaškrtila ju nimi, tak by som prihodil aj dve hviezdy. Keď už totiž mám pocit, že si režisér z toho robí prdel, tak debilitu odpustím - ale musí to byť po tej exploitačnej stránke aspoň poriadne.

Belzebuth (2017)

Starý tlstý detektív rieši prípady masových vrážd detí. Najprv ošetrovateľka vyvraždí skupinu novorodencov, potom študent vystrieľa škôlku, neskôr si to zase upratovačka namieri s elektrinou do detského bazéna. Trochu nezvyčajné, keď v hororoch umierajú deti, ale všetko je aj tak mimo záber, takže to vyše hodiny pripomína viac kriminálku. Navyše je hlavný hrdina bolestivo nesympatický. Potom sa nám to prepne do štandardu o posadnutosti, démonovi a exorcizme. Na pohľad je to miestami celkom efektné, ale krvi je málo, vydesiť to nemôže a tento žáner nie je úplne mojou šálkou kávy. Našťastie sa to dá bez problémov a utrpenia dopozerať. Inovácie či prekvapenia sa však nekonajú.