• Krátkometrážní
  • Thriller

Ičči (2020)

Folklórny, šamanský horor o zlých duchoch, rituáloch a rozklade jednej konfliktnej rodiny žijúcej na samote uprostred lesov. Po skončení filmu som však z toho nebol o nič múdrejší, ani sa mi nechce veriť, že na takomto scenári pracovali až štyria ľudia. K postavám si tu divák nevytvorí žiadny vzťah, desivé to veľmi nie je (tvorcovia sa snažia vytvárať atmosféru len pomocou divných zvukov) a čo je najhoršie, dve tretiny filmu sa odohrávajú v úplnej tme. Námet mal potenciál, a na festivaly sa film celkom hodí, no pre mňa ťažko stráviteľné. Už dlho sa mi totiž nestalo, že by som sa toľkokrát v duchu pýtal, o čo tam kurva ide... a potom som sa už len díval na hodinky a dúfal v skorý koniec.

Murder in the Woods (2017)

Typický teenagerský slasher, ktorý by možno uspel tak pred 30 rokmi, ale teraz sa už nad tým dá iba mávnuť rukou. Partia mladých na chate a neznámy zabijak. Vraždy sú skôr priemerné (nôž cez oko, jedna useknutá hlava, nejaké to prepichnutie a podobne - čiže žiadna katastrofa, ale ani nič zaujímavé), po stránke scenára je to klasicky idiotské, ale to sa dalo čakať. Koľkokrát tam zaznela veta - we have to get out of here now? A aj tak sa nikam nepohli. Postavy znesiteľné, teda až na tú škrekľavú hysterku s kozami ako melóny. A pointa? Prekvapenie nulové, kopírka snáď tisícov iných. Keď nad tým divák nerozmýšľa, mal by sa prepracovať ku koncu aj bez utrpenia či rýchloposuvu.

Si Manis Jembatan Ancol (2019)

Duchárina o mladej žene, ktorej debilný manžel sa zaplietol so zabijakmi, takže si to práve ona odskákala. A ako to už býva, vracia sa späť, aby sa pomstila. Tento takmer dvojhodinový mix hororu, romantiky a komédie v exotickom podaní nie je síce to, po čom veľmi túžim, ale hlavná hrdinka v červených šatôčkach je pohľadná a vraždy sú celkom schopne spracované, takže to nebol úplne premrhaný čas.

Sebelum Iblis Menjemput: Ayat Dua (2020)

Démon so schopnosťou prevteľovania nám vystrkuje rožky a dokáže za sebou zanechať riadnu spúšť. A tak vzniká pekná démonická vybíjaná v štýle Evil Dead, podobne ako prvá časť. Gore a masky super. A hoci mi hlavná hrdinka miestami liezla na nervy a film pôsobí ukričanejšie ako by bolo treba, z hľadiska akčnosti je to asi to najsvižnejšie, čo tento rok vzniklo. Veľmi rád privítam prípadnú tretiu časť.

Curse of the Blind Dead (2020)

Otec s tehotnou dcérou sa snažia prežiť v postapokalyptickom svete a nájsť útočisko, pričom musia bojovať proti nebezpečnej sekte a záhrobným rytierom, ktorí majú záujem o jej nenarodené dieťa. Režisér opäť pracuje s minimálnym rozpočtom a horor napokon nedosiahol kvalít parádneho "Morituris", ale masky a gore opäť stoja za pozornosť. Za mňa fajn, takéto brakové masakre, pri ktorých sa lámu sánky a vypadávajú vnútornosti, mi vyhovujú viac než dosť.

Black Water: Abyss (2020)

Po nepodarku "Jungle" a (pre istotu) následnej 7-ročnej odmlke mi Traucki opäť urobil radosť. Pekne nakrútený aligátorský jaskynný survival. Mínusom je iba klišé. Lebo keď už je skupinka kamarátov uväznená v jaskyni, samozrejme divák zisťuje, že mali medzi sebou aférky a hentá je tehotná s hentým... proste aby reč nestála, však o čom inom by sa mali tí chudáci baviť. Nakláňať sa na okraji brehu s baterkou je tiež bohovský nápad. Aligátor vyskakuje len vtedy, keď to scenáristovi vyhovuje, a keď sa už zdá, že je všetko nebezpečenstvo zažehnané, podľa očakávania to tak nie je. Takže inteligencie to veľa nepobralo a neprekvapí to dokopy ničím, ale ja mám prírodné horory rád, postavy sú sympatické, kamera krásna, spracovanie a útoky aligátorov presvedčivé, na film sa dobre pozerá a je to aspoň zábavné. Hodnotím rovnako ako Crawl.

Skin Walker (2019)

Mladá žena sa z mesta vracia domov na dedinu. Prečo? S otcom má chladné vzťahy, matku má v blázinci, babičku zavraždili a jej znetvorený brat, o ktorom si celý život myslela, že je mŕtvy, pravdepodobne žije. Takže odhaľuje rodinné tajomstvá. Technicky je to solídne, herci ušli, masky parádne. V prvej polovici sa však dej strašne vlečie. Potom to režisér obohatil úplne šialenými, zmätenými flashbackmi chorej mysle, čím sa film zmenil na celkom slušnú psychologickú nálož (hoci sa to miestami tvárilo vážnejšie ako by bolo treba). Po stránke scenára to nie je žiadna sláva a celý priebeh zvyšku filmu by sa dal zrekapitulovať jednou vetou. Vizuálne ale zapôsobil, takže ho odporúčam iba veľmi opatrne.

Beast No More (2019)

Biologička, ktorá prišla o syna, hľadá únik v austrálskej divočine, aby mohla skúmať svoje nočné motýle. Namiesto toho však narazí na zmutovaného chlapca. Dokonca sa nám to napokon prehupne do mutantského exploitáku, takže sa záverečná 15-minútovka aspoň trochu rozbehne. Vzhľadom na rozpočet to zase nebolo zlé, takže budem v hodnotení mierny. Príbehovo to patrí k tomu zaujímavejšiemu, aj keď masky a gore boli poslabšie. Chémia medzi postavami veľmi nefunguje, a hlavná hrdinka bola ešte aj totálne tupá krava. Len preto, že prídem o svoje zdravé decko, tak sa naviažem na cudzie a znetvorené? A to bola dokonca ťarchavá. Nečakať od toho žiaden zázrak.

The Rental (2020)

Séria priemerných, sledovateľných, no ľahko zabudnuteľných hororov pokračuje ďalej, a ani tento film neponúkol nič nové ani zaujímavé. Dva páriky, ktoré si prenajmú luxusný dom na pláži, majú medzi sebou tradične jebnuté vzťahy (typu ten chrápe s tou), čo využije maskovaný zabijak, ktorý má všetko pekne naplánované, aby sa s nimi trochu pohral. Lenže vyčíňať vlastne začne až v záverečnej tretine. Dovtedy sa film strašne vlečie. Vraždy taktiež nie sú žiadna sláva, kladivkom po hlave, vybavené. Aspoň že chémia medzi postavami celkom funguje, takže nie sú divákovi úplne ukradnuté.

สาวลับใช้ (2020)

Ešte že som tomu dal šancu, pretože trailer vyznieva ako stokrát omletá ázijská duchárska báchorka. Tie už málokedy zaujmú niečím výnimočným, ale toto našťastie nie je ten prípad. Hoci to tak spočiatku vyzerá... opatrovateľka nastúpi do nového zamestnania k bohatému manželskému páru s malou dcérou, a od začiatku je konfrontovaná duchom bývalej pestúnky, ktorá tam pred rokmi zmizla, takže postupne odhaľuje pravdu. Duch síce vyzerá viac komicky ako desivo, a ľakačky tiež veľmi nefungujú, takže to spočiatku zachraňovala aspoň technická stránka a dobrí herci. Ale to, čo prišlo v záverečnej tretine, už s duchárinou nemá nič spoločné a celé sa to zmení na hororovú zábavu, ktorá je môjmu srdcu najbližšie, takže napokon jasne nadpriemerný zážitok.