• Krátkometrážní
  • Thriller

A Werewolf in England (2020)

Charlie pritvrdzuje. Scenár tradične nula, herci podľa očakávania nič moc, a s rozpočtom si tvorcovia veľkú hlavu ako vždy nerobili, no na druhej strane som cítil tak obrovský fanúšikovský zápal, ako už dlho nie. Niekto môže namietať, že masky patria kamsi do minulého storočia, no ja v tom vidím poctivú prácu, ktorá sa oplatila. Krvi a gore je maximum, humoru taktiež (vrátane toho fekálneho), film je nabitý akciou, a áno, je to tak debilné, až je to dobré. Neočakávam, že inteligencia hororov tohto režiséra sa niekedy vyšplhá do kladných čísel, ide len o to, ako sa k tomu divák postaví - a kto sa nad to nedokáže povzniesť, nemusí sa ani namáhať. Podľa môjho názoru najlepší Charlieho film. Viac už do toho dať nemohol.

Hunted (2020)

Ďalší prírastok do môjho obľúbeného hororového žánru, ktorého sa asi nikdy nepresýtim. Lesný survival, v ktorom dvaja chumaji unesú peknú blondínečku, aby sa s ňou pobavili, no cestou majú autonehodu a môže sa začať lesná naháňačka. Pred pár rokmi tu už bola francúzsko-belgická spolupráca vo fajnovej pecke "Revenge", a som veľmi rád, že pokračuje, pretože toto je niečo podobné, iba v inom prostredí. Postavy sú podarené - jeden z nich je úplne vyšinutý vraždiaci magor, ten druhý je mentálne retardovaný a ukvičaný trpiteľ, z hlavnej hrdinky je spočiatku lovná zver, avšak veľmi rýchlo sa mení na lovca, keďže jej pomáha aj samotná matka príroda. Film je prekrásne nasnímaný, s detailnými zábermi živočíchov, sem tam prekvapí niečím nečakaným, v záverečnej tretine je to už viac komediálne, ale v podarenom zmysle. Pridať na brutalite a bolo by to za 5.

The Reckoning (2020)

Mladá žena nedala po smrti manžela zašukať, a tak bola obvinená z čarodejníctva a musela podstúpiť nejaké to mučenie. Neil Marshall prekvapil, iba si nie som istý, či úplne pozitívne. Žánrovo som totiž očakával len čistú stredovekú rezačku, a napokon tam tej rezačky bolo asi najmenej. Ten film obsahuje strašne veľa chýb, dokonca som mal pocit, že tvorcovia to buď nemyslia vážne, alebo sú pod vplyvom niečoho. Ženskú bičujú, prepichujú jej nohy, rozmetajú jej piču olovom tak, že je krvavá od hlavy po päty, a popri tom ešte dokáže chodiť a bojovať, čím ju mučia viac, tým sa tvári drsnejšie, čím dlhšie chrápe v zablatenej cele, tým má dokonalejší účes. Proste pičovina na mraky, ktorá by sa dala obhájiť len tým, že jej sám Satan dodával silu, hoci aj to by bolo len chabé vysvetlenie. Režisér sa mal radšej rozhodnúť, či z nej chce mať amazonku alebo trpiteľku, dokopy to nejde. Čo sa týka hereckých výkonov, tak najviac ma presvedčila žena, ktorá bola spálená od hlavy po päty, nikomu inému som neveril. Najhorší bol černokňažník, ten keby ma mučil, tak sa asi urehocem na smrť – už len z tých jeho fúzov. Prečo teda také vysoké hodnotenie? Pretože tvorcovia vynikajúco zmixovali viaceré hororové žánre, pretože film počas prvej polovice priniesol kvalitné duchárske zjavenia a dalo sa aj slušne zľaknúť, pretože prostredie a hudba boli na 100% a visiace či rozkladajúce sa mŕtvoly po uliciach potešili, pretože vízie so Satanom mali dokonalé masky a pokiaľ došlo na gore, opäť to bola paráda. Na škodu veci sa ním ale dosť šetrilo, najmä pri scénach mučenia bolo takmer všetko mimo záber, čo nepochopím. Za mňa napriek všetkému zábavný film, pokiaľ to budem hodnotiť len ako fanúšik. Intelektuáli ho tak či tak zakopú pod čiernu zem a hodnotenia budú najskôr poriadne kontroverzné.

Svatá Maud (2019)

Tento horor je žiaľ pre mňa miernym sklamaním, čakal som totiž akciou nabitý snímok o exorcizme, no opak je pravdou. Vlastne sa tam toho veľa nestalo. Väčšinu času totiž sledujeme jednu sfanatizovanú husičku, ktorá sa snaží svoju smrteľne chorú pacientku obrátiť na vieru. Až v záverečných minútach konečne dôjde k niečomu zaujímavejšiemu. Myslím ale, že to mnohým stačiť nebude. Našťastie má film aj viaceré svetlé stránky: Hlavná protagonistka hrá výborne, tá jej svetecká posadnutosť diváka nijako neubíja, jej mimika tváre a niektoré činy dokážu dokonca dobre pobaviť (stretnutie v bare vedie). Keby sa ešte prepalcovala krížom, možno by som hviezdu prihodil.

Sing-Su (2018)

Jediná ázijská krajina, ktorá dokáže nakrúcať horory o exorcizme, je Indonézia. Tá sa dokáže na tých maskách vyšantiť tak, že to má úroveň. Ale komerčný horor na túto tému z krajín ako Japonsko, Čína, Kórea alebo Thajsko, to by som okamžite bez mihnutia oka zakázal. Síce, ich to možno baví, pre Európana hotová katastrofa. Žiadne masky, žiadne gore, nič. Iba trocha makeupu, biele čočky na oči, a už môžu posadnutí šikmáči lietať po stenách. Technicky to dokážu nakrútiť celkom pekne, to jediné sa im dá uznať, ale efekt to nemá žiadny, nie je to ani desivé, ani zaujímavé.

Spirála (2019)

Dvaja homosexuáli vychovávajúci pubertálnu dcéru sa presťahujú do malomesta, a zatiaľ čo jeden z nich je optimista a verí, že ich ľudia príjmu, ten druhý začína mať pocit, že im všetci idú po krku. Otázne bude len to, či sú obyvatelia mestečka vraždiaci kult, alebo či je len paranoidný hlavný hrdina s traumami z minulosti. Téma je v tomto prípade jedna z tých originálnejších, hoci tu asi bude mať každý problém stotožniť sa s postavami, čo ťahá film nadol. Nepredpokladám totiž, že niekto môže súcitiť s gayom preto, že sa cíti diskriminovaný. Taktiež škoda, že viacero vecí tu ostalo nevysvetlených. Ale chvályhodné je to, že režisér mal odvahu niečo také natočiť, a pritom som nemal pocit, že by sa snažil brnkať divákom na morálku. Inými slovami, film ma prekvapivo nenasral (ináč by som ho rovno hodil do odpadu). Dvakrát ma dokonca zamrazilo a ako psychologický horor to myslím funguje celkom dobre.

Rage: Lléname de rabia (2020)

Začína to ako pobožné lesbické porno, pokračuje to ako feťácke porno a končí to ako nekrofilné incestné porno. No lenže to ešte nemusí znamenať, že sa to dá v pohode dopozerať. S psychológiou postáv režisér nepracuje vôbec, to by sme chceli asi veľa, a ani tie exploitačné scény nie sú žiadna sláva. Aj ten druhý bodík dávam len za nôž do vagíny, čo je asi jediná šťavnatejšia scéna. Smutná ukážka toho, že zvrátený námet ešte neznamená kvalitný horor. Navyše, tie dve kurvy boli až extrémne hnusné, z akého smetiska ich vyhrabali???

Let It Snow (2020)

Tak aj Gruzínčania si radi zalovia na amerických turistov. Od koprodukcie týchto krajín sa veľký zázrak čakať nedal, ale napokon som príjemne prekvapený z toho, aký vizuálne úchvatný film sa z tohto nenápadného snímku vykľul. Príjemný, zasnežený survival, v ktorom sa hlavná hrdinka naháňa so zabijakom po prekrásnych snežných kopcoch a pláňach. Uraziť by nemal nikoho. Na nórsky Fritt Vilt sa však nechytá, to by tej krvi na snehu muselo byť o niečo viac.

The Dark and the Wicked (2020)

Príbeh o rodine na odľahlej farme, ktorá sa stará o umierajúceho deda. Na rodinu však začínajú postupom času pôsobiť démonické sily, takže pre súrodeneckú dvojicu sa začína peklo - v okolí pribúdajú samovraždy a nočné mory. Bertino, režisér parádneho Strangers, sa po nejakom tom zakopnutí opäť vracia k tomu, čo mu vždy šlo najlepšie - budovanie tiesnivej atmosféry, mrazivých pocitov, že niečo je tam vonku, do toho neskutočne desivé vízie, ktoré najmä v záverečnej tretine šialene naberú na obrátkach, a nájdu sa aj skvelé krvavé scény. Nepoznám veľa režisérov, ktorí by dokonca aj takú blbosť ako zvonenie telefónu v správny moment dokázali nakrútiť tak, že sa z toho divák poserie. Ku scenáru by som možno nejaké výhrady mal, ale kašľať na to, pretože tento film bol natočený len a len za jediným účelom: Vydesiť. Misia splnená.

Come True (2020)

Sympatická holčina má nočné mory, a tak sa podujme na experimentálnu terapiu, v ktorej vedci dokážu pomocou technológie projektovať jej sny. Jej stav sa však zlepšovať nebude, práve naopak, a čoskoro sa ocitnú v ohrození všetci. Trochu som sa bál, že to bude chaotický mišmaš snov a reality, ale našťastie nie. Režisér sa držal hesla, že v jednoduchosti je krása, a koncentroval sa najmä na kvalitný vizuál, zaujímavý dej, perfektnú hudbu (!), ktorá tvorí základ celého filmu, a priniesol aj niekoľko znepokojivých scén. Pasáž v lesoch, kde hlavná hrdinka chodí námesačná s káblami na hlave a vedci za ňou monitorujú jej desivé sny, proste nemá chybu. Prišlo dokonca aj zopár prekvapení na záver, takže silná štvorka jasná. Film by som síce nenazýval hororom, skôr sci-fi thrillerom s mierne hororovým nádychom, ale je to kvalitka.