• Krátkometrážní
  • Thriller

Welcome Home (2020)

Dve dievčatá sa pri výkone svojej práce dostanú do odľahlého domu na konci sveta, v ktorom žije vyšinutá incestná rodinka. Takže je jasné, že to nemôže pokračovať ináč, ako bitkami, terorom, väznením, vraždami, znásilnením, no samozrejme ani pomsta na seba nenechá dlho čakať. Nelogickosti v správaní postáv by sa našli, nakoľko India nie je krajina, ktorá by oplývala dokonalým scenárom, takže tie dve krásavice mohli viackrát ujsť, no debilita je debilita. IQ záporákov v mnohom nebolo o nič lepšie. Aspoň je to celkom drsné, surové a nekompromisné, a to si cením, pretože rape and revenge v kombinácii s touto krajinou sa nevidí často.

Hausen (2020) (seriál)

Zvláštny nemecký seriál o novom domovníkovi, ktorý sa so synom nasťahuje do vrakuňského Pentagonu, aby tam urobil poriadok - lenže zatiaľ čo bojuje s minulosťou a objavuje sa mu jeho mŕtva manželka, synátor odhaľuje tajomstvo podivného baráčika, kde ľudia miznú a nikoho to netrápi. Všade je špina, bordel, hnus, zo stien vyteká čierny olej, ktorý vidieť na každom kroku, sledujeme najmä osudy feťákov a ďalších skrachovaných existencií, takže na pohľad nič príjemné. Proste niečo zo života nemeckej spodiny v parádnom, depresívnom a pochmúrnom atmosférickom prostredí. Treba sa však zmieriť s pomalým tempom. Niekedy som mal pocit, že sa to celé zaseklo na jednom mieste a nechce sa to pohnúť ďalej - seriál občas skĺzne do monotónnosti a nudí. Posledné dve časti to opäť vyzdvihli vyššie. Na nemecké pomery napokon dobré, ale nadšený z toho úplne nie som.

Pojď si hrát (2020)

Horor o prerastenej pedofilnej kobylke, ktorá sa nalepí na jedného ukňučaného mrňavého autistu. Už z traileru je zrejmé, že nás nič nové nečaká, opäť sa jedná o skombinovanie viacerých predošlých hororov - samotný námet je totožný napríklad s austrálskym The Babadook (ktorý bol však lepší, keďže útočil na divákovu psychiku), žánrovo to ale viac pripomína napríklad nedávny "Z". Kto sa vopred zmieri s tým, že to tu už bolo, sklamaný nebude. Na samotnom vzhľade monštra síce mohli popracovať viac, ale ľakacích scén je celkom dosť. Dostal som do bodky, čo som čakal.

Černá studna (2020)

Prekliata osada a duch, to znie na prvý pohľad celkom sľubne, ale napokon v tom filme nebolo nič, čo by ma aspoň trochu nabudilo. Dokonca som sa pristihol, že som pri tom zadriemal. Nejaká atmosféra sa občas objavila, ale to tiež len vďaka tomu, že tam snáď trištvrte filmu prepršalo. A asi aj jediné, čo si divák môže zapamätať, je ten dážď. Podpriemerný, sledovateľný, neurážajúci, ale súčasne dosť nudný indický pokus (Indonézia ma zatiaľ baví viac).

The Call (2020)

Štvorica teenagerov naserie Lin Shaye a tá ich pekne teleportuje do svojho desivého sveta. Dobre im tak. No áno, trocha z toho Insidious tam je cítiť. Teda aspoň čo sa týka myšlienky. Tá je možno dokonalá na vytvorenie dostatočne strašidelného hororu (pekelné svety milujem) a dokonca môžem pochváliť aj vynikajúcu desivú hudbu. Len keby to nebolo celé tak strašne lacné. Cítiť to najmä na slabých maskách a gore úplne chýba. Ako keby odflákli snáď všetko, čo sa dalo.

Jeho dům (2020)

Veľmi kvalitný horor. A určite tu nie som od toho, aby som riešil politicko-rasistické sračky o utečencoch v Európe, a aj keby boli hlavné postavy fialové, tak by ma to trápilo najmenej. Film sa ani nesnaží vyvolávať politické diskusie, skôr sa koncentruje čisto na postavy v cudzej krajine, ktoré majú problém s démonmi svojej minulosti - a tie ich strašia noc čo noc. Otravovať môžu iba byrokratické vedľajšie postavy, ktoré našťastie zabrali len malú časť. Mňa zaujímal film najmä ako horor - takže, či dokáže vyvolať nepríjemnú atmosféru, či dokáže vydesiť, či ma presvedčia herci, že to myslia vážne a podobne. A hoci sa určite nejedná o najstrašidelnejší film roka, tak na mňa urobil vo väčšine aspektov veľmi dobrý dojem, pri niekoľkých scénach som dokonca zacítil príjemné mrazenie, ktoré mi tak často chýba.

Toys of Terror (2020)

V tomto prípade sa vraciame o pár desaťročí späť, keď horory ako Puppet Master či Demonic Toys boli ešte v móde. Lenže časy sa našťastie zmenili a v dnešnej dobe to má bez poriadneho gore či masiek nulový efekt, takže film skôr pripomína lacné kraviny od Full Moonu a Charlesa Banda. Nicholas Verso netočí horory, ktoré by boli úplne toxické (hoci po jeho predchádzajúcich gay hororoch posun k lepšiemu nevidím), ale odporučiť sa to nedá, tieto smiešne mrňavé vraždiace hračky nezaujmú vôbec ničím.

Satu Suro (2019)

Horor o prekliatej nemocnici, kde zavezie manžel svoju tehotnú ženu, keď sa však za ňou o pár hodín vráti, budova je vyhorená a duchovia číhajú na každom kroku. V tomto prípade by si tvorcovia mali uvedomiť, že menej je niekedy viac, pretože pokiaľ sa snažia docieliť, aby sa divák ľakal snáď v 10-15 sekundových intervaloch, prestáva to akosi pôsobiť. A to lacné CGI v záverečnej tretine tomu tiež výrazne nepomohlo. Na druhej strane, kto má slabosť na nemocničné kúsky, tomu pozretie neuškodí. Vzhľad duchov je síce iba priemerný, ale niekoľko parádnych scén by sa našlo (pôrod cez ústa vedie), a temné zdevastované prostredie neustále meniace svoju podobu s výkrikmi či detským plačom v pozadí rozhodne zapôsobí.

Sekte (2019)

Lia sa po nehode a strate pamäti zobúdza uprostred podivného spoločenstva a najprv je rada, že jej zachránili život, čoskoro však bude oňho musieť bojovať tak či tak. Jedná sa totiž o fanatikov uctievajúcich démona "Matku", a tá si žiada ľudské obete. Rozhodne nadpriemerný a dostatočne napínavý sektársky kúsok s rituálnymi vraždami a jedným pekným démonom. Dokonca aj pointa prekvapí. Trochu ma mrzí, že sa dobré horory z tejto krajiny nedostávajú do širšieho povedomia.

Kadáver (2020)

Taká prechádzka, neskôr naháňačka po podivnom hoteli, v ktorom rodičia hľadajú svoju stratenú dcéru, pričom sú očividne v ohrození života všetci diváci. Nápad fajn, ale tú typickú severskú atmosféru som akosi nezachytil (prírodné horory im idú jasne lepšie), navyše brutálne to nie je vôbec, takže ostalo len pri tom dobrom nápade. Herecky či technicky som problém nevidel. Veľmi šedý priemer, na ktorý sa aj veľmi rýchlo zabudne.