• Krátkometrážní
  • Thriller

The Obsessed (2019)

O osamelom blbečkovi, ktorý je posadnutý peknou speváčkou a ešte je aj na drogách, takže si divák vychutnáva jeho stavy. Bude sa rezať, sťahovať z kože, vytekať z neho bude všetko možné aj nemožné, a bude mutovať do celkom zaujímavých foriem. Taký typický Cristopharo, tradične nižší rozpočet, minimum dialógov a minimum hercov, masky a gore na úrovni, nechutností tak akurát. Zaujalo ale neohúrilo, mal už aj väčšie šialenstvá.

Daddy's Girl (2018)

Čo je zábavnejšie, ako šukať svoju nevlastnú dcérenku a popri tom chodiť do baru, baliť kurvičky, prilákať ich potom k sebe domov a ďalej sa s nimi pekne brutálne pozabávať? Keďže však dcérenka musí mnohokrát upratovať oteckov bordel a postupne začína mať výčitky svedomia (hoci na zabávanie fotríka veľmi rada nenápadne pozerá), je len otázkou času, kedy situácia eskaluje. Aj tak som čakal viac, je to za mňa priemerný horor. Pretože čo sa týka samotného mučenia, okrem elektrošokov tam vlastne nie je nič. Zamrzelo, pretože najmä pri pilovaní mŕtvol či podrezávačkách mi tvorcovia dokázali, že s gore scénami pracovať vedia.

Stomach (2019)

Šikanovaný Alex má časté nočné mory a žalúdočné problémy. Dôvod je jednoduchý: Drží v bruchu démona, a keď sa ten jedného večera vyliahne, začne sa zábava. Visani nie je režisér, ktorý by točil horory za veľké peniaze, ale je snaživý. Táto prehliadka gore to len dokazuje. Znásilňovanie, odtrhnutá hlava, hromada vnútorností, galóny krvi. Na rozdiel od talianskeho kolegu Cristophara je to ešte ako tak "v rámci slušnosti", žiadne veľké úchylné zverstvo. Len krvavý masakrík, postačujúci k mojej spokojnosti.

You Should Have Left (2020)

Mám z toho rozporuplné pocity. Režisér sa tu na môj vkus až príliš dlho zahráva s divákovou trpezlivosťou. Síce vytvorí celkom dobrú atmosféru neistoty, že niečo visí vo vzduchu a nie je v poriadku (buď so samotným domčekom, alebo s mysľou hlavného hrdinu... príp. aj aj), ale je to celé strašne spomalené, a pomalé horory nemám rád, lebo pri nich zaspávam. Bacon je našťastie kvalitný herec a ťahá tento film ako sa len dá, samotná pointa je taktiež zaujímavá a do mierneho nadpriemeru to vytiahla predovšetkým záverečná tretina, v ktorej sa konečne niečo začalo diať. V hodine dvanástej teda, lebo už som začínal rezignovať. Sklamaniu sa neubránim, čakal som to celkovo strašidelnejšie.

Prokletá vesnice (2019)

Hlavná hrdinka sa so svojou kamarátkou vyberá do svojej rodnej osady, a opäť raz bude musieť bojovať o holý život, pretože dedinčanov trápi dlhoročná kliatba, ktorá je úzko spätá s minulosťou jej rodiny. Je to v pohode, ale žiaľ, rovnako to nie je horor, na ktorý by sa mal divák tešiť takmer rok ako ja. Anwar vytvoril celkom dobrú mysterióznu atmosféru v osamotenej lokalite, ale nič viac nepridal. Zvyšok je už len klišé - slečinka sa ukrýva, pobehuje po lese, popritom odhaľuje minulosť, snaží sa osadu zbaviť kliatby a tak ďalej. Priaznivci gore ostanú sklamaní. Nejaké podrezávačky sa síce nájdu, ale to k spokojnosti stačiť nemôže. Zaujímavé sú síce vraždy detí a novorodencov, či mačetová pasáž, ale samozrejme je všetko mimo záber, čo na nálade nepridáva. Strašidelné to taktiež nie je - duchovia sa objavia, ale tvoria iba nepodstatnú časť filmu, ktorý mimochodom mohol byť aj o 20 minút kratší.

The Curse of Valburga (2019)

Vyvražďovať nevinných ozubeným lietajúcim kolesom je síce zaujímavé, ale väčšinou je aj tak všetko mimo záber. Ideálne je ukázať iba mŕtvolu, ako sa ešte 2-3 minúty klepe na zemi. Alebo keď tá skupinka magorov rozsekala ženskú. Krv síce strieka v pekných pravidelných rytmoch, ale okrem nej nevidíme dokopy nič. Jediné šťastie filmu je to, že sa ani on sám neberie vážne - chcel byť blbý, je blbý. Akurát ho oproti predchádzajúcemu režisérovmu exploiťáku hodnotím ešte nižšie, pretože s maskami sa tvorcovia netrápili vôbec, postavy sú otravné a gore je na úrovni posledných dvoch dielov Wrong Turnu. Je to škoda, lebo žánrovo sa mi to celkom trafilo do vkusu. Len ten talent tam chýbal.

Silhouette (2019)

Manželský pár sa po smrti dcéry presťahuje do domu na samote, aby začali odznova. Žena sa však očividne s jej smrťou nezmierila, pretože sa jej zjavuje jej prízrak a postupne upadá do šialenstva. Psychologická hororová dráma, ktorá výborne pracuje s atmosférou a postavami, hoci je dlhšia, ako by bolo potrebné. Osobne by som vynechal scény mimomanželského pomeru, ktoré sa tak či tak nikam nevyvinuli, a radšej by som sa koncentroval na blúznenie hlavnej hrdinky a jej stupňujúcu sa depresiu. Je to skôr niečo pre náročnejších divákov, ktorí nevyhľadávajú len lacné šoky či hromadu krvi. Môj štýl to presne nie je, ale keď pozerám, za aký smiešny rozpočet film nakrútili, tak sa nemôžem sťažovať.

Ill: Final Contagium (2019)

Antológia, v ktorej sa hlavní hrdinovia nakazia neznámym vírusom až začnú postupne mutovať, vlastne neponúka nič viac, len občasné chutné zábery na odpadávanie častí tiel či rôznorodú zmes tekutín, ktorá vyteká z postihnutých miest. Čo sa mi žiaľ zdá trochu málo, navyše z toho razí minimálny rozpočet. Pre mňa je to sklamanie, pretože od spojenia brutálnych režisérov ako Cristopharo + Rojas som čakal omnoho viac.

Yummy (2019)

Ženská si chce zmenšiť kozy, jej matka podstúpiť plastiku, a ako doprovod je tam priateľ, ktorý nenávidí krv a súčasne je večný smoliar, ktorý stále do niečoho narazí, ale väčšinou sa z toho nejako vyseká. Navštívia kliniku, na ktorej sa dejú pochybné experimenty a omylom oslobodia zombicu. Týmto sa to celé peklo začne. Keď to už má byť sranda, hlavne že je krvavá a zábavná. Pretože Belgičania na rozdiel od väčšiny amerických zombie sračičiek tou červenou rozhodne nešetria a dokážu sa vyšantiť do sýtosti. Masky, gore, krv za 100%. Dej je samozrejme opozeraný a predvídateľný, čo sa aj dalo čakať (s niekoľkými vtipnými prvkami, ktoré boli aspoň trochu prekvapivé - horiaci penis, zombie jašterica), postavy vyložene karikatúrne. Kto má teda rád seriózne a originálne filmy, stráca čas, kto má rád bezmyšlienkovitú zábavu, bude spokojný.

Güzelliğin Portresi (2019)

Rodina sa opäť nasťahuje do starého domu. Po údajnej samovražde otca tam príde bývať dcéra s rodinou, ktorá však od neho v minulosti utiekla, pretože otecko bol tak trochu magor. Jeden z jeho obrazov je však očividne prekliaty a žena na portréte nie je tak celkom iba maľba. Fajn nakrútené, fajn zahrané, zaujímavý príbeh. Turci však prekvapili predovšetkým solídnym scenárom, ktorý priniesol nejaký ten zaujímavý zvrat, a z duchárskeho hororu sa prekvapivo vykľulo niečo úplne iné. Dokonca aj hlavná hrdinka bola celkom fajn... na Turkyňu. Napriek tomu si myslím, že vyše dvojhodinová stopáž bola úplne zbytočná a strašidelných výjavov je na škodu veci dosť málo. Film nevydesí, ale celkom zaujme.