Záhada Blair Witch (1999)

Na tomhle filmu považuji za geniální jedině to, že si autoři půjčili za vratnou zálohu na "vyzkoušení" nějakou super kameru a když přes víkend natočili tenhle film, vrátili ji zase zpátky do obchodu, že jim nevyhovuje. No, je to na tom poznat (tedy ne ta supr kamera, ale ten víkend práce). A pak možná oceňuju, že i když je to amatérskej film, herci v originále nezní jako amatéři. Tedy aspoň ne amatéři jaký jsem viděl u nás. A pak jim taky samozřejmě přeju ty prachy, kvůli kterým už nikdy nebudou muset dělat to, co nebudou chtít. No, tenhle styl filmu je levnej a zapůsobil už mnohokrát dřív (viz třeba asi před třiceti lety v Itálii hodně podobnej horor Cannibal Holocaust). No a protože mě tenhle film už ničím nezaujal, rozházenou kameru nesnáším a jsem radši, když je na obrazovce vidět aspoň něco, a ani dějově mě ten film nijak nechytl, moje hodnocení je více než zřetelně patrný. A jako horror se to brát vůbec nedá. Jen dlouhá nuda bez něčeho, co by stálo opravdu za zapamatování nebo za další podívání.

Eurotrip (2004)

Tenhle typ filmů přímo bytostně nesnáším, víc jak jednou se na ně nepodívám a situace mi přijdou obvykle spíš jen prvoplánově úsměvný. No ale tady musím říct, že jsem se celkem zasmál, i když později už ne tolik jako než odjeli z Amsterodamu. Říkám si, jestli to nebyla spíš taková trošku parodie, protože spousta věcí tam byla přehnaná, některý až do extrému (viz Vandersex, Slovensko, Vatikán...) A i když mi občas až zatmívalo při zjednodušeních a hloupostech děje a jeho pokračování, celkem mě to i pobavilo. Když bych to měl srovnat s nějakou z dalších těchto komedií, nevím, kterou si vybrat, protože oproti ostatním mi tu nepřišlo, že by tu byl záchodovej a nechutnej humor ani přílišný sexuální narážky, přestože těm čtyřem o nic jinýho nešlo. Což je hlavní věc, která mi u takových filmů vadí, že mladí se chtějí jen zkouřit, opít a s někým vyspat. Což je až příliš zjednodušený, i když se někteří lidé podle toho chovají a berou to za platnou minci. A na naštvané hlasy co se týká zobrazení Evropy a jejích národů si říkám, kdo by z toho srovnání vyšel hůř? A mimochodem, Bon Giorno!

Pánská jízda (2004)

Na první pohled jde jistě o trapárnu, ale když se člověk trochu hlouběji zamyslí a semtam něco odpustí, ne až tak velikou jako třeba Troškovy trapárny nebo filmy Soukupa v poslední době či některé "pecky" cizí produkce. Pokusy čerstvě ovdovělého otce a osiřelého syna se vypořádat s normálními pracemi v domácnosti jsou sice dovedené až do absurdity (a někdy i absurdity tuplované), nespadnou však k vulgárnímu humoru a pobaví (nebo minimálně vytvoří na tváři divákově vlčího šklebu). Slyšel jsem, že je to blbost, pak jsem to i četl a možná právě proto jsem od toho filmu očekával jen další Kameňák, ale ne. Vtipy jsou sice jemně křečovité, ale mnohdy mi přišly i notně parodické a satirické a (v přihlédnutí k ostatním komentářům to je svatokrádežné prohlášení) i směšné. Možná si říkáte, co by to mohlo parodovat? Co třeba vůbec celkově žánr rodinné komedie o ztrátě partnera? A když se na ten film člověk dívá jako na parodii, když neočekává žádný jemný humor nebo grácii, myslím, že bude spokojen.

Srub u jezera 2 (2001) (TV film)

Hej lidi, tohle přece není odpad! Není to thriller, ale komedie a možná i parodie a já se u toho královsky bavil. Nebýt nenápaditého konce, dal bych víc. Už jen námět je neobvyklý, protože v jakým filmu se vrah rozhodl zasáhnout do natáčení filmu o sobě a to jen proto, aby byl film kvalitní? Navíc Judd Nelson je bezva chlapík a s Vrtalovým dabingem (pokud se nepletu) mu šlo slizkost (v tom dobrým) znázornit moc dobře. Část filmu o jeho zasahování do filmování považuji za absolutně úžasnou parodii thrillerového žánru. Jenže problém je, že to původním určením není parodie, ale thriller. Ale pro mě to bude navždy vážně se tvářící parodie.

Ne jako cizinec (1955)

Hodně neobvyklý film nejen tematicky, ale i rozdáním rolí. Vždyť kdy byla Olivia zranitelnou dívkou nebo ženou? Kdy Mitchum nebyl dobrým a vzorovým mužem? A kdy v té době Frankie nemusel ve filmu zpívat? Přestože mi to hodně, ale opravdu hodně, kazil dabing (jak kdyby neuměli najít jiný dabéry), film se mi líbil a i zobrazení operace a dokonce (!!!) živého lidského bijícího srdce, to se hádám do té doby ve filmu nevidělo. A ani Frankie nebyl tím milovníkem jako obvykle. Ale své ruce do kapes si dal i tady. Příběh je dnes řekněme klasický a hodně často s obměnami opakovaný, ale tehdy to musela být novinka. A i pro skvělé herecké výkony a pro Franka (u každého filmu s ním jsem bohužel již předem zaujatý) dávám maximum.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Není to horor, kupte si rum, protože jinak to rozesměje celej dům! Tak takovou mám rýmovací náladu po zhlédnutí téhle "hororové" "pecky". A to jsem se na to díval od dvou do půl čtvrté v noci, nechtěl bych vidět svý reakce, kdyby bylo poledne. Na idiotské mládeže jsem už v tomhle typu filmů zvyklej a přestože je nijak nevyhledávám, viděl jsem jich hodně. Člověk by si měl rozšířit obzory ať už je to jakákoliv hovadina. A tohle teda je. Nevím jak vy, ale mně mohutná znetvořená postava retardovanýho kluka běhající a zlostně kolem sebe mávající puštěnou motorovou pilou v oblaku kouře ze splodin špatného spalování nejen že připomínala svého mnohem úspěšnějšího a nesmrtelnějšího kolegu Jasona Vorheese, ale ještě k tomu mě až neuvěřitelně rozesmála. Ono já myslím, že už jen představa toho, jak tenhle hromotluk běhá po lese za zoufalou stále se ohlížející vřískající obětí je dost humorná nejen proto, že takhle se s motorovou pilou v chodu opravdu běhat nedá, ale navíc vám Tommy připomene všechny ty neschopné cvalíky v rodinných amerických komediích. Pokud tenhle film viděl skutečnej T. Hewitt, bejt režisérem bych se obával o život, protože takhle ho zkarikovat a zparodovat, to se hned tak někomu nepodaří. Kdyby to byla komedie, byl bych ochotnější přimhouřit oko na punčošce, a přidat v hodnocení, jenže tohle se bere vážně a tak to taky hodnotím. Kravina k pohledání. Mimochodem, ani motorová pila neuřízne lidskou nohu tak lehce a ani ten nejostřejší sekáček neusekne lidskou ruku v pohybu jen pěti seky. Ergo pampeliška prostě musí být plná bílýho hořkýho mlíka.

Zelené peklo (2003)

Celkem koukatelný snímek, který však finálním rozuzlením jde úplně do hajzlu. Vyšetřování, které nám tu předkládají je sice celkem zajímavé, ale je to vlastně jen vyprávění dvou přeživších o tom, co se vlastně stalo a nejde tu vůbec o nějáké vyšetřování spiknutí nebo cokoliv na ten způsob. Chvílemi se v tom člověk ztrácí a konečné odkrytí karet je spíš jen aby diváka překvapily (karty) a nemá podle mě žádnou spojitost s předchozím dějem. To si tvůrci prostě řekli, že chtějí hodně překvapit a logická návaznost jim je ukradená. Jinak by to byl aspoň o třídu lepší film, ale do dramatického thrilleru s občasnými akčními scénami se prostě absolutní happyendy nehodí, to je můj názor a nikdo mi ho nevymluví.

Saw: Hra o přežití (2004)

Bude tu spoiler. I já se připojím k dobrému hodnocení, co se týká atmosféry a překvapivého konce. Ještě i začátek se mi líbil, ale tak po hodině jsem si začal říkat, kdy už ti dva idioti přeříznou ten řetěz a vypadnou z tý místnosti. Času na to měli habaděj. (Trošku se v tom vyznám, přeříznout obyčejnou pilkou na železo půlcentimetrovej ocelovej hřebík netrvá víc jak pět minut. A pilka i když se zlomí, tak se jí dá řezat dál. A to jsem odhlídl od toho, že prostě stačilo jen přeříznout zámek a vykašlat se na těžkej řetěz. Takhle kdyby řetěz byl přivařený, to by bylo něco jinýho.) Rozjezd filmu skvělej, pohledy do minulosti postav (tedy převážně doktora, o tom fotografovi se nic nedozvíme) a ukázka vyšetřování jsou taky fajn. Jenže pak už je to příliš dlouho v tý umývárce a člověk si říká, že to nějak moc natahují. Konečné odhalení zločince samozřejmě diváka překvapí, hlavně možná proto, že je to tak rychlý, že mu nenechá vteřinu na zamyšlení a taky že NIKDO nedokáže ležet bez hnutí víc jak osm hodin a pak v klidu odejít. Další hloupostí čistě jen pro efek je taky to, že žádný člověk dohnaný k vraždění (jen aby si zachránil život) ty oběti ještě víc netýrá a pokud tedy má nějaký tak velký výčitky svědomí, až si nechá od sedící oběti několikrát sebrat zbraň, tak by je určitě netýral a neukájel se pohledem na dění v místnosti. Ale nechme být. Celkem film člověka zabaví, napnutej je těch prvních padesát a posledních deset minut taky a co bysme od horroru taky chtěli víc? Myšlenka a jakás takás pointa tu taky je, což poslední dobou nebývá zvykem. A osobně hodně oceňuju fakt, že se to nezvrhne v jen další zbytečnou vybíječku bez smyslu a důvodu alá Jason nebo Freddy nebo Mike (plus všeckny ty Vřískoty, Lovci myšlenek, Hostely, Lodě duchů a tak milionkrát dále).

Podivné dědictví (1972)

Rozhodně je to ta nejlepší Terencova samostatná westernová komedie a to nejen tím, že tu hlavním důvodem existence nejsou ani nekonečné bitky ani neporazitelnost hlavního hrdiny. Je to vlastně spíš taková skoroparodie na žánr komediálního spaghetti westernu té doby. Terence Hill tu je ve své nejlepší formě a ani scénář není úlně prostoduchý. Pod hlavní dějovou linií, jež má převážně pobavit, se vine i další, melancholičtější a téměř smutná touha po tom, aby se ta doba zase vrátila i se všemi svými špatnostmi a krutostmi. Touha po kousku země, kde nehouká rychlík a nejsou žádné ostnaté dráty a ruka zákona je krátká jako ruka bratra Palečka. Přestože divoký západ nebyl tak divoký, jako to ukazují filmové westerny, málokdo uměl střílet líp než s dlouhým mířením a pistolníci měli život kratší jepice, pro spoustu lidí je to ta nejlepší doba, kterou kdy naše planeta měla. Doba největší svobody a volnosti, rovnosti a možná i toho typicky francouzského bratrství. Kdyby to tehdy bylo opravdu takové, taky bych tam chtěl žít. Ale nebylo a stejně jako rytíři krále Artuše nechodili v kovovém brnění a pravděpodobně to byli obyčejní mluvkové blábolící o svých dobrodružstvích u nekvalitního pančovaného vína a nestarající se o obyčejné pracující lidi podobné spíše zvířatům a také tak brané, kovbojové byli málokdy víc, než jen obyčejní těžce pracující lidé starající se o krávy a obdělávající půdu. A abych nakonec přidal i nějakou tu hlášku: "Od kdy se koně kupujou?" "- Joe, ty fixluješ i když hraješ sám? - Nikomu to neublíží a hře to pomáhá." "- Pánové dovolte, abych se představil... - Drž hubu! Kdo je to? Co jsi zač? - Dovolte abych se představil... - Drž hubu povídám!" "-...směj se, hle! Tvůj milenec přichází! to je óda na Zemi. -Moc hezký, moc. -Walt Whitman, básník. -Ben Dillingham, obchodník." "-Teda, kdybych neměl rodinu... -Tak byste je zastřelil, že? -Jo!" Navíc vše podbarvuje krásná písnička bratrů Angelisů s chytlavou melodií i textem, spousta humorných situací, sympatičtí herci i jejich postavy.

Teror (1997)

Musím říct, že jak se zpívá v té písničce Zlatá slova zrak mi plane, to je bratru zlatý důl! tak Charliemu ty oči planou ještě mnohem víc. I jeho bratr Emilio a taťka Martin mají takovej šílenej pohled, ale Charlie je talent. Bude tu spoiler. Film se mi líbil, atmosféra je opravdu k zcvoknutí a Charlieho šílenec je dobrej. Ale problém tohoto filmu je, že tu u diváka nastává posun sympatií od očekávaných postav k neočekáváným. Aspoň u mě nastal, aniž jsem si všiml jak. Tedy lépe řečeno, že přestože je to vrah a zloduch, fandíme celou dobu spíše Charliemu, než ohrožované rodině. Natož nedej Bože těm dvěma polišům. A další velký problém je, že když už fandůme lotrasovi, tak nakonec nevyhraje a nejen že se nechá zabít, ale ještě ani těm náhle se semknuvším členům rozpadající se rodiny nijak vážněji neublíží. Neměl bych námitek, kdyby Charlie nakonec všecky zabil a to běsnění narafičil na otce, který by se po vraždách "zabil". A pak by Charlie šel normálně do práce. Jenže ono ne a tak tu máme jen další snímek o útoku šílence na nevinné. Lepší pravda, přesto jen další.