Kočky (2019)

Já vím, že tento film nadhodnocuji. Ale tento snímek si nezaslouží nízké hodnocení. Tenhle projekt to měl složité od počátku. Hned, co se objevily trailery, první kritici začali hanit tento počin kvulli CGI. Poté tu byli tací, co nechápou na co se mají těšit. Místo koček tu vidí něco jako hromkočky - tj. ani kočky ani lidi. Poté film přišel do kin a druhý problém je na světě - příběh. Stejně jako původní muzikál Vlasy neměl příběh, ale jakousi výpověď party lidí se smrtí na zavěr představení, tedy do doby než onen muzikál na plátno převedl Forman a dal té výpovědi o době, volné lásce, drogách, příběh z vietnamské války. Kočky to měly složitější. Onen příběh má jednu slabou linku - přivést další kočku na věčnost, aby se znovu zrodila - myšleno dát ji zaslouženou slávu pro to jak žila. Představuje všechny možné kočky z okolí a popisuje, proč by měla být ta či ona kočka ta vyvovolená. Filmová verze jde dál a dává vetší prostor kočce Viktorii, která v divadelní verzi mlčela a jen tančila a baletila a něco asi měla s Abraka-márifukem, tedy kouzelným kocourem. Tento jeden z nejhranějších, nejmilovanější muzikálů je jakési kabaretní muzikálové představení založené na Eliotových básních o praktických kočkalch - nějakých jellicle kočkach. Tudíž běžný filmový konzumer toto dílo nemůže pojmout - ať už proto, že nesnáší muzikály, nechápe podstatu, nečetli předlohu, nemají fantazii apd. Onen film je určen pro fajnšmekry. Co však ani labužník Koček těžko skousává je feminizace příběhu a do role Starobyla vznešeného dosazení ženy. A ač výborná herečka, která umí i zpívat, tak prostě tu mi nesedí jako ten, kdo podrží kočky a má vyvolenou k jelicle měsíci vyprovodit. Navíc tato role je psána pro bas a operní hlas a ne skřehotavý ženský hlas. Taky mi tu chybí Jemina, kterou zastoupila Viktoria, no a zbývajíci koťata. Taky Tiger je místo rockstar spíš soulový zpěvák. Ale i přes tyto nedostatky musím ono dílo vyzdvihnout. Nechť žije kočičí song pro kočičí řad. Kdo má rád Kočky, ten si místo pro onen film najde. Pro ostatní není určen. Jo a ještě jeden neřád posledních let při převedení divadelníhi muzikálu na filmový a to je ten, že se snaží něco vypustit, přesunout či dopsat novou píseň či pasáž. Může být sebelepší, ale vždy to nabourá dynamiku, kompozici, tempo původního díla. Stalo se to u Bídníků a tady taky. I přes mnoho nedostatků musím Kočky bránit. Holt je v tom kočičí mňau. Taky mi trochu vadilo, že z koček trochu udělaly sebestředné kočky tím, že všechy o sobě zpiívaji “já” a ne jak je to udělalno na pódiu, kdy vždy nebo vetšinou někdo představí - př Vašmistr (tlustý kocour, co rád jí a užívá si život) nebo Gus(divadelní kocour). Tj písně nejsou většinou mobology - a ti bohužel ano. Ale jak říkám - mňaou!

Čertí brko (2018)

Super pohádka. Jen ty písničky tam byly moc ostře vroubované, i když krásné. A co se týče politiky a narážky. Byla to skvělá satira stejné jako před léty bambitka. Ale tenkrát to lidem nevadilo, protože lidé drželi spolu a vnímali to stejně. Dnes jsou lidi rozhádáni a stojí na dvou táborech. A potrefená husa se vždy ozve. Jakmile vidí koblížky, koupené volby a hlášky typu, kdo ho tedy volil, já ne a přece vyhrál. Vztagocační lidé a hloupí lidé, co se neumí sobě zasmát budou nasupeni vždy. Jen se brko čiň hezky dál.

Čarovný kamínek (2019) (TV film)

Krása barev a výtvarna, ale tím vše končí. Nevím zda je to dabingem nebo původbími dislogy, ale ty věty prostě bolí. Je to celé takové unečené o ničem. Jak by řekl Werich, uraží to inteligenci divaka.

O zatoulané princezně (1987)

Režisér Bajaji natočil i tuto Ladovskou pohádku a já vám říkám, že ji mám daleko radši. Už pro to, že princezna není nemastná neslaná slečinka v šatičkách, už pro ty strašidla a čerty. Postavy nejsou černobílé a cirkusové prostředí miluji. Jo a hlášky jako “dávám tě princi, říkám principálovi” zůstanou věčné.

Princezna a půl království (2019) (TV film)

Tak režisér se lepši každou pohádkou, co natočí. I když loňská čertovská byla lepši, tak přec mě tato docela bavila. Navíc jako opavský rodák musím zaplesat už za Egonův zámek, tedy Hradec nad Moravicí. Navíc jsem musel brečet na variaci na Hrbáče a LaGarderův výpad tedy oblouk. Těch podobností tam bylo daleko víc. Už jen ten Egonův útěk a úryvky hudby z filmové hudby s Jean Maraisem. Eben a jeho výuka etikety a tance mě pobavila. Star Dance průvodce a jeho tanečníci - Ruml a Tomicová. Prachař jako Filip de ... no víte, ten z Hrbáče - nu a tady Egon - byl báječný. Jen tomu Rumlovi toho selského Honzu jsem nevěřil. Až když po výuce etiky se změnil v Jindřicha ... no víte, ten z Hrbáče - tady Honza král - tak už vše bylo v pořádku.

Lví hlídka (2016) (seriál)

Jde tu cítit ten závan savany, jsou tu skvělé písničky, ale na můj vkus moc dětské. A vím, že je to určeno těm nejmenším. A přece v něčem to je geniální - tou soudržností s původním příběhem, provázaností děje. Jen mi přijde divné jak malé děti-zvířata si hrají na ochranku. A že animace je jednoduší? Vždyť je o seriál pro děti a jistá abstrakce....

Mauglí - příběh džungle (2018)

Ono je dnes bohužel móda vzít půvcodní dílo vykreslit ho "realisticky" či surově. Někdo hold nepochopil, že jsou knihy, příběhy, které jsou úmxyslně psány naivně, pohádkově apd. A tak přišli tvůrci, ktří vzali Tarzana a nazvali film skutečný příběh bla bla, přišli Němci a udělali Vinnotoua po novém a "realisticky". No a tak přišel Andy, že udělá svojí Knihu džunglí. Snaha tu byla a ta se cení. Technicky to není už taková sláva. To i realné zvířata z filmu ze čtyřicátývh let vypadají bravůrněji. Co z toho, že tyto umí mluvit a ksichtit se. Za co palec nahoru, to je Muglí. Představitel opravdu je skvělá volba a úplně jako by vyvstal ilustrovaných knih, které mám před sebou.

Kniha džunglí (1942)

Jedno z nejlepších zpracování Knhy džunglí. Úžasná příroda, skvělý Sabu jako Mauglí. A když si uvědomíte, kdy film vznikl.... Geniální.Kdo má rád Kiplinga a tento film, doporučuji i film Miláček slonů z roku 1937.

Kniha džunglí (1967)

Jedna z nejlepších animovaných disneyovek. Můžou tu být námutky, že to není věrné předloze. Že had Káá byl učitel a já nevím co ještě a tu je hajzlík, že děj se nedrží ppředlohy, že jsou tu i jiné postavy, nebo naopak nějaka menší postava tu má víc prostotu. A že je to pro děti? Ano je, je. Je to Disney. Kipling je jen předloha. To je jako byste soudili dnes klasické filmy Mayovek - Poklad, Vinnetou a další, že se nedrží předlohy. Pro mnohé ony fily jsou dnes nesáhnoucí modla. Pro mě jednou takovou modlou je i tato kreslená verze Knihy džunglí. Miluju tu atmosféru, tu podmanivou hudbu indické džungle, miluji ty písničky. Dnes už i vím, co mělo být v původním filmu a nebylo a dnes mi to je i líto. Ale Disney rozhodl, tak se s tím musíme smířit. Uvidíme, jak si poradí tvůrci v remake prokračování. Slíbili, že se s některými náměty vrátí k původním nápadům.

Lví král (2019)

Utekl den od premiéry Lvího krále a máme tu miliony názorů. Plno jako by neměli vlastní názor a kopírují některé komentáře kritiků z předpremiéry. Nu a tak tu slyšíme ohlasy jako geniální animace, zvířata a příroda jako živá. Pak tu jsou názory jako - zdlouhavý dokumentární film o bezpohlavníc zvířatech. Pak zase, že to je úplná kopie originálu, a proto že to je zbytečný film a já nevím co ještě. A teď vám řeknu něco já. Na film se musíte koukat jako kompletní dílo. Nesmí se analyzovat, oddělit technično, hudbu, příběh, ale koukat se na to jako celek a oprostit se od toho co bylo. A věřte je to těžké. Ano je to remake jako žádný předtím asi nikdy. Opravdu téměř kopie originálu - okýnko po okýnku. Samozřejmě ne vše, protože některé věci převedené z 2D animace by vypadaly divně nebo by tam byly jako pěst na oko. A to je podle mě škoda - že autoři nepoužily některých nadsázek jako tanec Hulahula nebo hlášku - Pusťte mě ven - Pusťte mě dovnitř. Je to nadsázka - vězení z žebroví a obří díry apd nebo oblečený Timon jako domorodkyně. Škuda, že tvůrci nenašli dost odvahy to tam nechat. Stejně tak některé scény jsou zbytečně dlouhé, ale chápu je. Jako příklad dávám pozměněnou scénu Rafikiho zjištění, že Simba žije. Stejně tak bych osodbně víc muzikálovsky - výtvarně pojal některé hudební čísla jako Toužím být brzo král, Zato je tu plno jiných vtípků, které zásobuje Timon s Pumbou. Nově přidaná píseň Spirit je jako pěst na oko. Osobně bych upřednostnil víc původních písní, které vznikly i pro samotný Broadway muzikál - a to Shadowland, Endless Night nebo They/He lives in you a vztah Naly a Scara či píseň Rafikiho a Mufasy. Ale jednou bylo natočeno, tak hold to už je na světě. Kdyby to bylo zase trošku jiné, lidé by zase nadávali, že to není Lvi král. Člověk je odnepaměti tvor nespokojený a chybí mu pokora. Mě se film líbil Tak to neřešte a Hakuna Matata. Ještě doplním přece něco. Kniha džunglí to měla snažší, i když technicky stejně těžké. Možná i těžší, protože byla dřív. Ale Kniha džunglí měla výhodu v tom, že originál málokdo nebo daleko míň lidí mělo zažité tak jako Lvího krále. Už proto i to srovnávání. Pro mě odkojeného originálem Lvího krále budou obě verze stát opravdu hodně vysoko v pomyslném žebříčku. Jo a co mám hodně vryto pod kůži - to je upravdu muzikálové číslo i s tanečky - V temné džungli, v té zrádné džungli, tam leeeeev dnes v noci spí.... A že tam není mimika? Ta nebyla nebo byla minimální i v Knize džunglí. A vadilo to někomu? Ne. Jó, byl tam živý Mauglí, který ty grimasy zastoupil...Co mi chybělo od počátku = Rafiki nepřišel podepřen holí = takový ten odkaz na Mojžíše. Tím pádem neměl čím bouchnout Simbu, aby prohlédl. Ale poté, co se objevila scéna, kdy Rafiky si pro hůl dojde, zalesknou se mu oči. A mě to chytlo s tou hudnou u srdíčka. A prý, že v těch výrazech nejsou emoce. Stačí dál vzpomenout na Nalu, když Scar oznamuje, že je novým králem. To je v očích, srsti, krčení, ve všem. A to je všude. Jen je třeba se dívat. Ano není tam šklebení jako v klasickém animáku. No a? Je to jiné, je to živé.... No nevím. Mnoho lidí onen film haní, protože Disney. Mnoho ten film haní, protože mu sáhli na modlu a na něco, co jim bylo svaté a na co by se nemělo sahat a vymlouvají se na mnoho jiných důvodů. Dnes to možná mnoho lidí "hejtuje", ale čas ukáže, co přežije... Vzpomeňme na krásný případ filmu Ben Hur. Původní film natočil jsistý slavný režisér ve dvacátých letech minulého století. Tentýž režisér natočil o čtvrtstoletí tentýž film ještě jednou - ano ten, jenž už víc lidí zná jeden z nej filmů, jak jsem kdy viděl. Onen film se liší technicky - mluví, je barevný a je toho víc.... No a na závěr ještě jeden pěkný příklad ze světa westernů. V osmdesátých letech byl téměř propadák dnes již slavný western Silverádo. A dnes na to mnoho lidíí nenechá ani dopustit. Jo a koukejte na to v originálu nebo přijdete o polovinu zážitku. Ono je hovadina strhávat filmu body jen proto, že viděli jinou verzi. Ne vždy to platí. Ale tady ano. Tak asi tak.