Mravnost nade vše (1937)

Úžasná komedie,co nestárne. Humor Haase je unikátní. Ač to člověk zná, tak vždy mě dostane, když se Saša Rašilov začne, ani ne smát, jako řechtat. Vždycky jsem uvažoval odkud znám tu hudbu na pozadí. Podobné motivy pzději autor hudby použil v Cesta do hlubin študákovy duše. Mimochodem s tím si nelámalo hlavu vícero hudebních skladatelů. Např Julius Kalaš a jeho motivy v Aleně vs Pyšná princezna nebo rozverná píseň v Pyšné princezně vs Anděl na horách, když se Anděl procházel po horách a oprašoval jehličnan.... Vraťme se k filmu. Vždycky když vidím název filmu v televizním programu, uvažuji o který film jde. Pletu si ho podle názvu s panem profesorem, kterého taky hrál Hugo Haas a kde si zahrál dvojroli, teedy se svým paňáce. Apropos taky vynikající film. Pro mě tento film má název Káčátko. Víš, ty jsi pro mě holčička :)

Jen počkej...! (1969) (seriál)

Výtečný dětský seriál, na kterém naše generace vyrostla a myslím, že nejen ta moje. Ruská mentalita a kultura dýchá ze všech koutů. Můžou být lidi protiruští, můžou být lidi protiameričtí, ale tohle se vám prostě musí líbit. Má to vtip, náboj, nápady, dobrou hudbu. Někteří můžou říkat, že je to kopie Toma a Jerryho a naroubování na ruské kořeny. Někdo může říkat opak a to, že američané okopírovali vlka a zajíce. Mě je to jedno. Pro mě je to dětství a fajn zábava. A zajáci, nu, pagadi, tedy jen počkej!

Máša vypráví pohádky (2011) (seriál)

Mášenka je ještě víc ukecaná než s medvědem. Převypravuje známé pohádkypo svém. Je to nádherné. Ale něco mi tu chybí. Možná jsem si zvykl na to to, že všechny postavy s míšou byly 3d animované. Možná je to tím, že je to jiný styl příběhů než s méďou a mělo se to jmenovat jinak... Na jednu stranu mi to chybí, na druhou stranu je zajímavé, že každá pohádka má jiné kresby. Tím probouzí, dle mého, v dětech fantazii. Nejvíc se mi líbí ty z orientálního prostředí. Líbí se mi, že animátoři si dali tu práci, a Mášenka je pokaždé, nebo spíš mnohokrát, jinak oblečená a je v jiném prostředí. Jen mi chybí míša, vlci, zajíc a další známí.

Máša a medvěd (2009) (seriál)

Poprvé jsem viděl jeden z dílů u mého kamaráda, který má malé prcky. Ještě než to pustil jsem si říkal, tohle mě přece nemůže chytnout v mém dospělém věku. Krtečk je nádherný, český, ale přece jen tam hraje nostalgie z dětství. Tady žádná nostalgie přece nemůže hrát, protože to není moje dětství. Ano je tu Máša a medvěd, tj. základ pohádky z dětství. No nic, viděl jsem pár dílů, potom jsem si pustil to celé. No a ono to funguje. Je to snad druhý animovaný ruský seriál, co mě chytil, tedy po Vlku a zajíci :). Vynikající je díl s mobilním telefonem, ala jak je to, když dítěti svěříte mobil. Skvělý je díl, kdy Máša s méďou píšou scénáře k filmum ala Zoro, Titanic , King Kong či Avatar. A co u mě boduje je díl s tenisem a narážkou na Šarapovou a tenis a její vzdychání :). No zatím to nemá hluché místa. Uvidíme. Zatím si přeju, ať to tento seriál pokračuje.

Malá mořská víla (1989)

Krásně to sesumírovala Jezinka.Jezinka. Andersen měl všechny pohádky smutné. Spíše bych řekl balady. Proto všichni výtvarníci, umělci, režiséři, kteří se drželi předlohy nechali mořskou vílu zahynout. I ten Dvořák, co udělal podle Andrsena českou verzi s Rusalkou, to zakončil tragicky. Ale Češi, tedy ať už Kachyňa nebo Dvořák, ponechal vílu vílou. Tady z malé mořské víly se stala malá mořská panna. Zde započala spolupráce vynikajícího hudebníka, a jsme opět u té hudby, Alana Menkena s Disneyem, který sloužil nádherné písně a hudbu k této pohádce. Pro mě po dlouhém čekání od poslední princezní pohádky, snad Popelka?, vznikla další a mimořádně úspěšná. Dodnes si zpívám šalalalali, a ne tu od Gotta :), ale právě od Menkena. Do dnes je pro mě nejromantičtější snad scéna od Disneye, kdy se Ariel plaví v loďce s princem. A to jsem tenkrát ještě nevěděl že vznikne Kráska a zvíře. A proto Ariel, zpívej: "Áaaaaaaaa"

Biblické příběhy: Abrahám (1993) (TV film)

Tisíckrát sfilmovaný příběh. Co však tenhle umocňuje je hudba špičkového autora špagety westernů a nejen jich, a Richard Harris v hlavní roli. Tak budiž psáno, tak budiž vykonáno.

Doktor Martin (2015) (seriál)

Možná bych dal i víc hvězd, kdyby nedocházelo někdy to krkolomné naroubování masek, účesů, situací a vůbec všeho z britského prostředí na to české, tedy moravské. Policajt z dnešní doby, co vypsdá jako za Vacátka - to vážně ne. Škoda, že Češi nepřichází z vlastními seriály a musí se vše kopírovat. To je smrt českých seriálů...

Tarzan (1984)

Bezkonkurenčně nejlepší Tarzan. Kdo četl knížky, kdo viděl vícero verzí, musí souhlasit. Můžete změnit herce, můžete digitálně vylepšit opy, můžete použít sebelepšího skladatele hudby.... Ale tady hraje vše. Chytne vás to emočně, hudba si vás dostane, příběh vás vtáhne. Kdysi jsem si říkal, proč nevznikla dvojka podle knižního pokračování. Dnes děkuju, že se tak nestalo. Sequel by to jen zničil. Já děkuju tvůrcům.

Lví král 3: Hakuna Matata (2004)

Nápady skvělé, parodie na sebe i jiné filmy byly úžasné. Jen by se to nemělo jmenovat Lví král 3. Kdyby se to jmenovalo třeba Timon a Bumba: skutečný příběh, dám plný počet. Jako Lví král 3 bych si představoval Shakespeara jako život co proudí v nás. Ten život proudil, ale trošku jiným směrem - jako Shakespeare komedie ala Sen noci, co si dělá srandu ze sebe,

Malý princ (2015)

Krásný film v duchu knihy, Ale osobně musím vnímat jen dějovou linku s malým princem. Tj holku musím filtrovat. Ale chápu, že se musíme přizpůsobit dnešním dětem.