Gotham (2014) (seriál)

Už jsem přejezen všemi komiksy, které byly převedeny na filmové plátno. Viděl jsem seriál Flesh a Arrow. Moc mě to nechytlo. Batham je ale moje srdcovka a jediný pro mě netopýří muž je ten od Burtona. Byl jsem mile překvapen, co na mě dýchl tento seriál. Vynikající atmosféra, sympatičtí herci, povahy a psychologie, dokonce i podobnost, ať už ta duševní nebo vizuální s tím mým milovaným Batmanem, i když vše se tu jen rodí. Když si vzpomenu na kočíčí ženu od Burtona a vidím tady Selinu, jsem nadšen, když si vzpomenu na tučňáka tam a tu, jsem nadšen..... No paráda.... Navíc se mi líbí, že autoři se jenom inspirují univerzem. Zůstává tak tu napětí, co se stane.

Jan Hus (2015) (TV film)

Miluju historii a dějiny českého národa - obzláště dobu husitskou. Vždy jsem měl rád filmy režiséra Vávry i film Jan Roháč z Dubé. I když ony filmy jsou poplatné době, tak filmy jsou to bombovní. Apropos Husitství se nepřekrucovalo jen v době socialistické, ale i v době Národního obrození, či první republiky. Vždy se Hus prezentoval tak, aby byl v kontextu dané doby. Byl jsem zvědav, jak si s tím soustem poradí režisér Svoboda. Zatím viděn jen první díl.... jsem zklamán. Sice možná věrněji přenesený odkaz Jena z Husi, ale.... ten příběh je sterilní, chybí tomu život, lidé. Jako bych sledoval komorní drama. Kdybych se nezajímal o onu pohnutou dobu, kdybych nečetl mimochodem výbornou Husickou epopej od Vondružky... Nechápal bych kontext a postavy a jejich chování. Jediné, co je príma je kamera a kostýmy, mimochodem částečně použité od mistra Trnky z původních filmů. Pár herců tam hraje fajn. Ale jako celek nevím nevím. Říkám si, kde se ty prachy utopily.... Ještě zkusím přežít další část.... Snad pan Jákl zfilmuje Žižku psance líp, už i proto že to má být film a ne televizní formát. Hus si zaslouží lepší odkaz. Po vzhlednuti závěrečného dílu musím třetí hvezdu přidat. Nicméně pořád je tam tolik věcí, které mi brání přidat více. Kdysi Zikmunda ukázali jako zlo. Teď z Štěpana Páleče udělali Jidáše. Ne, že jednal, jak jednal, ale zobrazili Husa a Páleče jako Ježíše a Jidáše viz scéna upálení. A proč ty zamilované scény s královnou? Navíc scény, kdy se Hus prochází sám s královnou mi připadali jako by ji navštívil někde zavřenou v ústavu. Jak jsem psal na počátku. Celé je to vytrženo z kontextu. Viz poprava tří mladíků. Poprav bylo v té době hodně, tak proč Husa ranila právě ta poprava. Opět kdybych nevěděl o co jde.... Chyběly tu emoce okolních lidí. Oni totiž ti lidé chyběli v tomto filmu. Připadalo mi to jako film o nemocnici s doktorem bez pacientů. I když to byl film o Husovi, život lidí by měl být přítomný. No a na závěr jsem si nechal scénu jako vystřiženou z Pravé poledne. Odbijí pomyselných 12 hodin, tedy čas, kdy je upalován mistr Jan a tu střih na krále Václava myslící, co se stalo. Střih na královnu, co se to stalo. Střih na Zikmunda, co se to stalo....

Batman (1989)

Říkám si proč mám filmy Superman(I,II) a Batman(I,II) tak rad. Proč moderní podoby vsech Muzu z oceli, Batman začíná a podobně nepriblizuji nebo neprevysi tyto filmy... Batman i Superman mají příběh, vtip a sebeironii superheros. Nove filmy se berou moc vážně nebo příběh je moc zbrkly a snaží se vtestnat do jednoho dveapul hodiny filmu, než aby byli dva apd... Dnes mame neskutecne triky, ale toť vse. Z těchhle filmu si pamatuju hlášky, pouštím si pořát některé záběry, mám to rad. Co na tom, ze triky stárnou a některé scény casem můžou vypadat směšné Emoce zůstávají.

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Pokračování mého oblíbeného pohádkového seriálu. Bohužel mu škodí míň romantické pokračování původní série, jiná hudba, překombinovanost děje. Šafránková mi nevadí. Chybí mi přítomnost Menšíka. Rumburak je víc komicky než záporný padouch. Někteří další pohádkové bytosti, tedy herci nám mezitím umřeli. A tak chybí původní Fantomas, i kdyz Moravec je zase ten pravý Fantomas/Marais, Dlouhy ala Šimánek je tentam, místo disneyovského trpaslíka tu máme Krytináře atd atd... Synové Nárožný se Zedníčkem sice jsou kouzelně vtipní, ake to je právě na škodu původní poetiky. Taky Kaiser z Rumburaka je tu a to je škoda. Ale jinak už za Dlouheho, tedy Vladimíra, tedy Petra, už za Filipovskeho, Sovaka, Brodskeho musím hvězdičku přidat. Není to "pětihvezdičková" Metaxa. Ale pořád to Metaxa je, i když jen tříhvězdičková, tedy prostší.

Dařbuján a Pandrhola (1959)

Snad jediný film, kde si zahráli dva Pani herci - Hrusinsky a Sovak. Oni se totiž nemuseli : snad kvůli ceně Národní umělec. O neco lepsi pohádka než preslazena Zlata hvězda. Smrtacek je kouzelný, stejně i můj oblíbený Neumann. Tak "Glo, glo, glo .... At se to popija." Jo a malém bych zapomněl - nesmrtelné scéna, opravdu nesnrtelna - Tregl ala řezník: "Lidičky, ja se ani oběsit nemůžu!"

Nemocnice na kraji města - nové osudy (2008) (seriál)

Znovuzrození původního ducha seriálu. Bohužel muselo být navázáno na předchozí nepovedenou sérii, diky níž i primář Sova odmítl účinkovat - aspoň dle mého úsudku. Samozřejmě má tento seriál své mouchy. Ale vrátil se zpátky na půdu špitálu a k pacientům a neřeší to, co řeší nekonečné serialy ala "Ruzova zahrada". I Alžběta uz není jen Betty, ale dochází k Dietlovskemu hraní a nazleni se jmény - Betulinka. (No, ne Betulililinka :) ). Ja jsem spokojen. Děkuji, za ty stromy.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Jak ja miluju Neumanna, Ruzka. Je tu i babička, chuva z Princezny princezny. Texty dělal K.M.Wallo (Mrazik). Režii jeden z nejlepších českých režisérů. Tak tady u me nezabodoval. To je tak preslazene, až by měl za to dostat rad zlatého medu. Až me boli zaludek. Frič umí komedie, historické filmy. Ale u pohádek je to Kazisvet. :(

Zkřížené meče (1998) (TV film)

Návrat k televizní pohádkové tvorbě osmdesátých let. Plejáda skvělých herců, dobrý příběh, pěkný scénář. Hudba Václav Zahradník.

Tři veteráni (1983)

Ceska pohadka. A kde je princ? Není. Ani mladý hrdina. A přece to vse funguje. Proč? Genialni scénář, skvělá hudba, výborné hlášky, spojení moudrosti a vtipu Wericha se Sverakem. Navíc i slovenští moudří klauni Satinsky s Lasicou. Co víc si přát. Navíc z deti nedělá hlupáky. Není nutno víc dodávat. Bylo veselo, nebyla nuda. Ja jsem unesen jako ten "flaaaajbooj":)

Tři bratři (2014)

Kdo nema rad zpivane pohadky, ten samozrejme bude jen hanit. Kdo nema rad Sveraka, taky bude jen prudit. Ja se bavil kralovsky. Jen ten vlk mi pripadal jak loutka, nebyt tech oci. A ta stinohra tech deti u vypravece se mi taky nelibila. Navic mi pripomnela Lviho krale 3 a ty dva sasky pred platnem. Jinak uzasna kamera, aranz hudba a pro mne nej dvanact mesicku. "Jsme cas.. " Jen si rikam, mohli tam dat i toho Budulinka, treba jako nalezeneho ctvrteho bratra. :) Jo, a to s temi namluvami Karkulky trochu prehnali. Navic to vyzni i jako kdyby vsechny holky vyhynuly a ty jsi jedina, co na me zbyla, a tak si na te pockam. A to rikam, i kdyz jsem jen pouhy holub.... Kvalitu pohadky nam reknou deti a cas. Jsme cas ....