Duna: Část druhá (2024)

Táák písečná sága s druhým dílem mistra Villeneuva přistála před týdnem i u nás se všemi Fremeny, Atreidy, Harkonneny + nové postavy. Samozřejmě jsem doteď již stihl dvě projekce a váhám nad třetí, kterou si nechám na úplný konec nabídky v kinech. Bohužel vzhledem k velké dálce k nejbližšímu IMAXu sem se musel smířit s nejlepší dostupnou kvalitou a velikostí v hradeckém cinestáru v sálu číslo 4 TDL a naprostá spokojenost. Epická pohádka z dob 10 tisíc let v budoucnosti splnila veškerá náročná měřítka současné top vizuálně-zvukové tvorby. Kvůli tomu miluju velká plátna a hutné atmos zvukové aparatůry za stovky tisíc. Samozřejmě se hnedle ozvala komunita čtenářů pana Herberta, kterým se nelíbili zvolené úhle příběhu, které jsou v postupujícím čase ve filmu zkracovány, měněny a hutněny do konečné šarvátky o Shaddámův trůn. Podle zákulisních informací toto scénárista s režisérem pečlivě probírali a rozhodli se příběhu nandat dynamičnosti spolu s tlakem vyvíjeným na hlavní postavu Paula Atreida. Oproti prvnímu dílu narostl počet akcí v dechberoucím uměleckém pojetí jak Arrakisu, bojů s těžebními stroji, gladiátorského souboje na Giedi Prima či jízdě na červovi a šikovně splnil vývoj meziplanetárních ras v boji o galaktickou nadvládu, která se už samozřejmě na rozepsaném scénáři řeší v DUNE PART THREE - MESSIAH, kde se spolu s režisérem budeme moct pokochat hereckým umem postav Florence Pugh (princezna Irulán) a nově zrozené Paulovi sestry v roli Anya Taylor-Joy. 90%

Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982)

Aliens meets socialism people. Spielberg mohl ušetřit mnoho doláčů, kdyby místo složitých triků s kosmickými koráby použil interstellar garbage container.. :D   60%

Manželé Stodolovi (2023)

Filmaři přiznávají, že se spousty věcí podle nehezké předlohy skutečných vrahů Stodolových nedrželi úplně přesně a vůbec to v rámci slušné filmové dramatizace nevadí. Psychologie mezi ústředními postavami funguje naprosto skvěle. Zrůdně manipulativní Dana si nemůže pomoct i přes věrnou lásku Jardy se nechce smířit se spořádaným životem v bytovce a tak hledá skrze poslušného manžela ukojení v činech hrubě za zákonem a lidskosti. Počáteční úspěchy o zatajení vražd dohánějí paní Stodolovou k dalším krokům a filmaři to bravurně zvládli přenést v požadovaném napětí a přiměřeném znechucení. Explicitnější scény bych asi těžko emočně zkousával. Skvělý debut a prosím pane Hátle držte se se toho nadále a neupadněte nám do trapných českých hnojů typu, kdo ještě neprcal s Langošem?  75%  + herecké výkony Hájek, Žáčková

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Spojení charismatického Bonda, vesmírného programu, záporáka ukrývajícího se v japonské sopce nemohlo dopadnout jinak než na výbornou. Dokonale exotické scenérie, krásné dívky a poctivá přistávací plocha nepřátelské základny v měřítku 1:1. Elone Musku styď se, svislé přistávání raket už uměli v 67 roce. Jen sem litoval Miu Hama, která byla nucena běhat po sopce nahoru a dolu stále jen v ´´plavkách´´ ale co, sama tam řekla, že to zvládne, je ve službě. :) 75% +soundtrack

Němá tajemství (2023)

Jak se říká ´´bůh se nejvíc směje, když si člověk začne něco plánovat´´ a do toho tě kopne kůň, který všechno zpřetrhá a nebo ne? Vážné téma klinického stavu afázie, komorně pojaté a slušně herecky prožité. 70% + role Marián Mitaš

Miluj bližního svého (1999)

Skvělý napínák s nepředvídatelným koncem. Po první projekci jsem zíral jak to scénář s postavami pěkně upekl a v druhé projekci jsem si užíval jemné niance postav, které to skutečně hráli od samého počátku v perfektně řízené demolici utlačované svobody. 75%  + role Bridges, Robbins

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Začátek přislíbil možná trochu jinou kolej, která už byla s nekonečně mrtvým Bellem tak strašně ohraná z minulých dílů a bohužel dostal jsem tragického a nepříjemně upištěného Chrise Rocka, který neměl s elitním policistou vůbec nic společného. Samuel L. Jackson si také jen zkusil, jaké je to být ve scénáristicky stále zoufalejší sérii o nevěřícně sofistikovaných pastech. 25%

Zimní prázdniny (2023)

Srdečná konverzačka s parádními hereckými výkony, tak akorát přitaženými v přirozené uvěřitelnosti zúčastněných figur ve vánočním čase na jedné vysoké. První devízou je scénář, který vás humornou formou pomalu vtahuje do pocitů a posmutnělých osudů profesora, studenta a truchlící kuchařky. Druhou devízou je Paynův um přenést vás časem zpátky do 70. let filmových, jak obrazem tak zvukem. Kdyby se tomuhle snímku utajil zrod v roce 2023, věřil bych na zapadlý pokládek ze 71. roku. + za výkony Giamatti, Randolph, Sessa 80%

Špičák (2009)

Bizardně sevřená nálada rodinky a především dospívajích dětí vychovávaných za plotek na pár set metrech jde pěkně pod kůži lidských sociálních tužeb, zvědavosti a sexuálních potřeb, které se v takové stylu života nedají navždy potlačit, ale dají se jednodušše zneužít. Experimentální výjev s psychologickou demontáží. 75%

Frontline - 20 dnů v Mariupolu (2023) (epizoda)

Člověk se učil ve škole o válce o tej válce, která zmizela v prachu minulého století a nikdo si nikdy pořádně nepředstavil, co to vlastně může být za hrůzu a jakej typ člověka tohle může rozpoutat. Mávnete nad tím rukou zavřete žákovskou nad uspokojivou známkou ze zkoušení a řeknete si, takovej magor jako byl Hitler už se snad nenarodí...Narodil se bohužel už dávno a jmenuje se V.V.Putin. Ukrajinští novináři přinášejí po dvou letech války, která stále pokračuje surový záznam a svědectví pro studium válek, pro další generace a pro soudy, které buhví kdy se doberou spravedlnosti. Zvěrstva na civilním obyvatelstvu, zoufalost, zmar, strach, smrt. Střípky válečných zločinů jste mohli zahlédnout v televizních zprávách tehdy v březnu 2022. Dokument vám je přináší kompletně. Utrpení obyčejních lidí, kteří nevědí proč se jim to děje. Musel sem si to pustit napůl, nedokázal sem to emočně ustát. Všichni, co za tohle můžou by měli okamžitě viset na oprátce a pro všechny vykryplené ubožáky, co přesvědčovali ostatní na sociálních sítích, že je to fake by měli táhnout do první linie a padnou za jejich nevinné Russko, co se vlastně jen ´´brání.´´ PRO CITLIVĚJŠÍ JEDINCE, OBSAHUJE VELMI DRASTICKÉ ZÁBĚRY!!             ...děkuji novinářům za jejich práci