Čekání na Patrika (1988)

Ovar pomeje hrdinou dívčího filmu pro socialisticky neukojenou mládež. Některé scény jsou však vydařené, například ta "Soudružky, chovejte se jako dámy!" V jiných zase Pomeje vyleze před kameru v tak úchylnejch slipoplavkách, že je to celý jak scéna z bizárgayporna.

Kanadská soda (2011) (pořad) odpad!

Českou jsme si zařízli, tak místo ní nám servírujou tady tu normalizační do nové korektní doby. Po pár minutách jsem si předsevzal, že jestli se aspoň jednou zasměju, dám hvězdičku. Takhle to dopadlo.

Expendables: Postradatelní (2010)

Sylvestr Stalone se patrně chtěl ohřát v auře svého mladšího a úspěšnějšího kolegy a zavzpomínat na staré časy, kdy jsme na véháeskách sjížděli akčňáky, kde hrál hlavní roli on. Zejména ta scéna, kde se setkají tři veteráni, on, Bruš Vyliž a Arnold připomínala scénu z domova důchodců, kde právě probíhá dramatický kroužek pro seniory. Arnold se tam přibelhal po pěti bypassech, chvilku na sebe civěli a snažili se o arogantní a rádoby vyhulené úsměvy, ale dojem z nich byl skličující asi tak jako z pohledu na tři staré kurvy nevrlé z toho, že už jim to všude visí. Film dále ještě trpí: stařeckou láskou Sylvestra k Hispánce, pokusy o filozofování o lidské duši (to je vždycky obzvlášť zábavné sledovat, na jakou příčku "duchovní cesty" vyšmátli tihle akční gerojové) a pak dlouhými pasážemi relativně chudými na děj a naopak zase dlouhými pasážemi relativně bohatými na akci. Ke konci je ten masakr na můj vkus trochu moc zahuštěný, už jsem si nestíhal lámat hlavu, kdo je kdo.

Machete zabíjí (2013)

Je to tak strašná píčovina, že překonat to může už snad jen Kill Bill. Ale přece je to o něco zajímavější. Prezident U.S. legalizoval trávu, oživil druhý dodatek, a ta na světě bude líp až ta vysoká zeď mezi mexikem a amíkama padne. Teď nejde o Mexiko, kluci a holky, teď jde o celý svět. Kdo je pro? Všichni! Nepřipadá vám to nějaké podvědomé? Podle mě se tady používá klíčů do podvědomí (jakési zbytky "akce", násilí a prcinky) k tomu, aby nám tam propašovali zase nějakej iluminátskej šmejd. Zajímavá je taky míra ženskýho násilí, která je tady naprosto bezkonkurenční. Je jasný, že akce už jsme viděli dostatek, vláčnejch prdelek je taky plnej net, tak čím ještě nezaujmout. Nám sem ty mimozemský "entity" pašujou čím dál lepší papáníčko pro potěchu naší pozemský duše. A jestli to myslej vážně že příští díl se bude odehrávat v kosmický lodi a ne na mexický poušti, tak na to už se jim opravdu asi vyseru.

Pěna dní (2013)

Pěna dní je kniha mého dětství a dospívání, celou dekádu jsem ji měl na prvním místě svých top 10 nejoblíbenějších knih. (Teprve nedávno jsem si ji přečetl znova a samozřejmě, už to dosti vyčpělo.) Nároky mám proto vysoké. Celkovou vizuální stránku filmu hodnotím jako skvělou. Všechny Vianovy nápady zrealizovali opravdu dokonale, dokonce přidali řadu vlastních, které to celé posunují ještě dál. Potud skutečně geniální dílo. A teď už budeme jenom ubírat: Předně, Nicolas ani jeho sestřenice Alise nebyli černí. To tak Vian prostě nenapsal a ani ve snu by ho to nenapadlo. Takže za tím musíme hledat politickou korektnost a kvóty pro obsazování barevných do filmu, a z toho já prostě bleju. Jedna hvězda dolů. Dále, a to už tu bylo x-krát napsáno, dva čestní teplouši na svatbě chyběli. Zřejmě ze stejného důvodu, takže další hvězda dolů. (Jinak ale svatba byla ve filmu prostě nádherná, snad ještě lepší a barvitější než v knize). K osobě Colina bych měl tu výtku, že mu trochu moc lezou zuby z huby a má tím pádem takový lehce arogantní výraz, který se mi k němu nehodí. Ale to je detail, jaký bych ještě odpustil. Co ale neodpustím a co tento film úplně degradovalo téměř na nulu, je představitelka Chloé. Asi ve Francii došly kundy, že museli do osoby krásné, éterické a křehké dívky obsadit obstarožní vrásčitou a uvadlou Amélii, která tím svým horním pyskem kazí celý film. Vian prý umřel v kině na projekci filmu podle jedné své novely, která se měla odehrávat za mořem, a jeho poslední slova byla: "Tyhle kluci jsou americký asi tak jako moje prdel." Zajímalo by mě, co by řekl na hlavní představitelku svého vrcholného románu o kráse a lásce, které táhne málem na padesát.

Elitní zabijáci (2011)

Statham a de Niro v jednom akčním filmu, to je pro mě osobně hodně vysoko nastavená laťka očekávání, kterou tenhle film splnil dokonale. Jenom de Niro se tam vyskytuje méně než by mohl, po většinu filmu mu přisoudili roli jakéhosi fousatého kripla, ale nakonec si taky párkrát uhodí, takže v pohodě. Líbí se mi Stathamovo hraní - šeptání, sice hraje v každém filmu přesně to samé, ale občas se umí i pousmát, a tady dokonce jednou i zařve tak, že jsem zpozorněl. Nevadí mi, že tu není nic nového, nakonec každá změna je většinou jen k horšímu. Velmi pěkný filmový zážitek.

Gympl s (r)učením omezeným (2012) (seriál) odpad!

Tak tohle je teda doopravdy nekoukatelný výkal, který ještě parazituje na mém oblíbeném režisérovi (název, logo, Šteindler.. tím to ale hasne). Zápletky absolutně o ničem, nejdřív jsem měl tendenci nudné pasáže přeskakovat posuvníkem, ale pak jsem si uvědomil, že bych musel přeskočit celý děj jednoho dílu, a nevím, asi v dalším by to nebylo lepší, že ne.

Hořící Mississippi (1988)

Jako film s mým oblíbeným hercem je to dobrá věc, dva detektivové přijedou vyšetřovat zmizení tří kluků. Jenomže je v tom rasový podtext a tím pádem se nám z detektivky stává tak trochu agitka. Uvidíme asi 150x, jak nějaký gauneři hoděj molotovův koktejl do idylických mírumilovných černošských stavení. Samozřejmě, že ke konci je emoční manipulace už tak silná, že si přejeme, aby už konečně ty grázly dostali. Jenomže - a v tom vidím zásadní problém tohoto filmu - když se člověk zaposlouchá bez emocí do obsahu projevu jedné z hlav kukluxklanového "gangu", najde tam věci, které až tak závadné nejsou: respekt k tradici, požadavek na nemísení kultur, segregaci místo integrace (nikde se nehovoří o tom, že by segregace nutně měla znamenat nerovnoprávnost) a zabránění nástupu revoltujících a nepotrestatelných hord. Zejména to slovíčko nepotrestatelný bych vypíchnul, protože to se nám ukázalo býti velmi aktuálním v naší malé domácí variantě tohoto černého problému. Aby bylo jasno, já neobhajuju, pokud se někde najde parta nějakejch magorů, který jdou vraždit (viz naši žháři z Vítkova). S čím ale nesouhlasím je, aby se takový exces použil (nebo přesněji: zneužil) k diskreditaci nějakého názoru či filozofie a to bez jakékoli další seriózní argumentace. To je prostě nefér a podpásovka a to přesně dělá tenhle film.

Krvavý příliv (1995)

Obamoidní pacifistní přiteplalý negr zachrání lidstvo, protože MÁ PRAVDU. Chvílema jsem si nebyl jist, jestli ministr propagandy Goebbels nevstal z mrtvých a nenechal se naverbovat ve vošinktnu. Kdo je největší národ na světě? No přece MY. Která země je nejbáječnější ze všech? No přece TA NAŠE. Co je potřeba chránit na prvním místě? Naše rodiny a děti made in the united states.

Terč (1985)

Taková civilní špionážka, mě to docela překvapilo a dalo se na to koukat. Těžký retro ovšem, teda.