• Thriller

Hush (2016)

Těžko pochopitelný béčkový experiment, který sice obsahuje pár povedených záběrů a režijních fines, ale většinou se při tom tváří jako nějaký mimořádně intelektuální a artový počin. Vrah je vrahem bez příčiny, ale bacha, tato bezpříčinnost není výslovným manifestem jeho postavy, nýbrž prostě jen důsledkem absence motivu v samotném scénáři. Tento fakt právě v kontrastu s okázalou formou snímku nemůže působit jinak než trapně. Svými relaxačními hudebními cajdáky pak film připomíná nedávný (rovněž úžasně artový) It Follows, a tak jsme zřejmě svědky nového trendu, posouvat slasher do vyšších sfér. Časem zřejmě přibudou i smyčce nebo hoboj a z Flanagana a spol. se snad nakonec stanou i umělci. To pak asi budou ty jejich krváky plné zpomalených patetických výjevů jako ze Sixtinské kaple. Mimochodem, když už si psychopat sundá masku, měl by v ideálním případě vypadat stále jako psychopat, tedy jako třeba Paul Dano, rozhodně ne jako chlápek odněkud z reklamy na Starobrno. 49%

El desconocido (2015)

Španělský hollywood s naivním scénářem plným akce a nezbytného přehršle nelogičností a Luisem Tosarem namísto Sandry Bullock v hlavní roli. Nudit se však nejspíš nebudete. 53%

Čarodějnice (2015)

The VVitch (psáno stylově se dvěma V) je na debut mimořádně vyvedené atmosférické dílo. Áčkový horror, jaký se objeví asi tak jednou za 2-3 roky, bohužel. Horror víceméně prostý stereotypních klišé a sázející hodně na formu, jelikož režie, kamera, herecké výkony a chladné prostředí Nové Anglie jednoznačně dominují nad scénářem. Ten ani neusiluje o kdovíjaký přesah (což nikterak nevadí) a prosycen křesťanským patosem může i občas vadit. Zvlášť v českém militantně ateistickém prostředí mohu pak postavy vyvolat vyšší antipatie, než je nezbytné. Potvrzuje to ostatně i Pomothyho komentář a fakt, že oproti 83% na Metacritic je zdejší hodnocení docela úlet. Každopádně si Robert Eggers rozhodně zaslouží zvýšenou pozornost. 79%

Bloodsucking Bastards (2015)

Horrorová komedie se slušnou komediální linkou, leč bezvýznamnou a banální linkou horrorovou.

D'Ardennen (2015)

Belgické Kobry a užovky debutujícího Robina Pronta začínají jako drama a končí jako thriller s hodně povedeným zvratem (kterému by ovšem slušelo tak nějak v něčem přidat a v něčem zase trochu ubrat). Řečeno hadí symbolikou nám příběh podává souboj spíše toho nejjedovatějšího taipana (jehož krutost vás ještě hodně překvapí) a řekněme zmije obecné. Pro mě neznámý Kevin Janssens zde v roli taipana prostě exceluje, nebojím se to říct. Zprvu jsem uvažoval, zda-li je to vážně profesionální herec, anebo toho zmrda vyhrabali v opravdovém kriminále. Ano, až tak se mi zdál autentický. Mrzí mě asi jen jedna věc. A to je to, že zde moje oblíbenkyně Veerle Baetens nedostala prostor pro svůj úsměv. Ale ono to ani vzhledem ke scénáři nebylo možné. 72%

The Sisterhood of Night (2014)

Ty pičo, tak tohle jsem fakt protrpěl. Kolik to mělo minut, asi tak tisíc?

Backtrack (2015)

Poctivě zpracovaná a napínavá duchařina s připitomělým scénářem, nadmírou strašidel a málo uvěřitelnými postavami.

Les sebevrahů (2016)

No teda. Film sice skončil dříve než začal, ale i tak jsem docela mile překvapen. Les sebevrahů, napínavá a temná atmosféra, uvěřitelné herecké výkony (Natalie Dormer a žádné uječené kravky), výborná kamera (to jako fakt), zvuk a hudební motivy. To se vážně nebojím zvýraznit, jelikož mám už pár horrorů za sebou. Dalo se z toho samozřejmě vytřískat podstatně víc, a to nejen vzhledem k námětu, ale i vzhledem k již zmiňovaným kvalitám (herci, kamera, zvuk, prostředí). Střih je občas zmatený, ale zase má snímek rychlý rozjezd. Lekačky fungují, ikdyž s maskami a efekty si nikdo moc práci nedal, což mi vadí asi nejvíc. A taky závěr mohl být spíš psychologický, když už jsme u těch dvojčat. Hodnocení je pochopitelně nižší. A to z toho důvodu, že byl snímek určen širšímu publiku a celkově tak bude mít více diváků (i mimožánrových), než kolik se jich dočká většina srovnatelných horrorů. Já si naopak trochu přisadím. 63%

Synchronicity (2015)

To vypadá, že někdo vyhrabal z trezoru VéHáeSku z osmdesátých let a jenom přepsal rok výroby. Vzhledem k námětu by to bylo i symbolické. Akorát tomu chyběla nějaká pořádná hvězda své doby, třeba takový Michael Paré.

Iracionální muž (2015)

Třígrošová allenovská historka, která svým zpracováním připomíná spíše divadelní představení než filmové dílo. Předpokládám, že šlo jen o takovou oddychovku, kterou Allen sepsal za dva večery a natočil za dva týdny. Filosoficky je to naprosto debilní, to zkrátka musím říct natvrdo. Nesouvislé povrchní debaty, otírající se o Kierkegaarda či Heideggera, mají nejspíš simulovat vnitřní muka vyhaslého profesora. Ale kdoví, možná to byl záměr, nezatěžovat mysl diváka, ale jen se zlehka nést na vlnách banality a klišé a dát větší prostor pro základní námět. Po psychologické a vztahové stránce to totiž není o nic lepší, takže dost možná nakonec půjde jen o ten samotný závěr. O ten vtipný mysteriozní ornament trvající sotva dvě vteřiny, a který nakonec celé tohle představení spasí.